Skocz do zawartości

Kawanishi H6K Mavis


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

Przyłączę się do prośby bo też będę walczył z tą łodzią

Coś tam już mam ale niestety w dość niewielkiej rozdzielczości.

Przy okazji pytanie - czy są w ogóle na rynku jakieś dodatki do niego?

(nic nie udało mi się znaleźć do tej pory)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dodatki mam, ale nic wielkiego dlatego blaszki sam bym zaprojektował. Jednak bez planów nie ma sensu podchodzić do projektowania blaszek. Sam model jest w 144.

 

SebastianC. --- będę wdzięczny za skany jeśli są tam jakieś rysunki, względnie zdjęcia oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę robić model Hasegawy 1:72

 

mam książkę o japońskich łodziach latających

A jaki tytuł i autor?

Widziałem kiedyś na eBay'u fajną książkę Shigeru Nohara Imperial Japanese Navy Flying Boats ale oczywiście po japońsku i za astronomiczną cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tę ksiażkę posiadam

 

ooo to ja się ustawiam w kolejce jak będą jakieś skany

Sporo dobrego czytałem o tej pozycji jednak nigdzie nie znalazłem żadnych "zajawek" zawartości poza okładkami.

Zdradzisz conieco jak wygląda w środku? Czy to coś w stylu monografii lotniczych od Burindo?

I oczywiście gdzie ją dorwałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że mnie admin nie opieprzy, że tak pisze jedne post pod drugiem, ale niestety zniknęła opcja edytowania więc nie mogłem się "dokleić" do poprzedniej wiadomości.

Dziś rano znalazłem kilka ciekawych rysunków i schematów do MAVIS wiec postanowiłem je umieścić.

 

Rozrysowane blachy dziobu:

1_zps68afca0a.jpg

 

Tu są dość dokładne rzuty - myślę że ciekawe o tyle że to JEDYNE jakie udało mi się znaleźć ze szczegółowymi wymiarami.

2_zpsc09188c3.jpg

3_zpsae2f6ac3.jpg

 

Geometria ściągów uskrzydlenia (są wymiary!!)

4_zpsff5633c2.jpg

 

Detal pływaka:

5_zpsd5a693f4.jpg

 

Trochę o uzbrojeniu:

6_zpse4d4fc8b.jpg

7_zps7b3f895e.jpg

 

Kabina:

8_zps950b9704.jpg

 

Podwozie:

9_zpsa7d8881c.jpg

 

Trochę o silnikach i innych "bebechach":

10_zpsf9e77cc3.jpg

11_zpse3c120f8.jpg

12_zps80932e16.jpg

13_zps6b2ad26c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukajcie forum na http://scalemodels.ru/

Tak na szybko: http://scalemodels.ru/modules/forum/viewtopic_t_9088.html

http://scalemodels.ru/modules/forum/viewtopic_t_9088_start_20.html

 

 

Duże ni w ząb nie czytam cyrylicy, ale coś podejrzeć można. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że koledzy już niezłą dokumentację zgromadzili. Większość z nich zawarta jest we wcześniej wspomnianej książce Shigeru Nohary dlatego zeskanowałem tylko brakujące fragmenty.

Spakowane skany można pobrać pod tym linkiem:

 

http://www.speedyshare.com/7qw7t/h6k-mavis-skany.rar

 

Sporo dobrego czytałem o tej pozycji jednak nigdzie nie znalazłem żadnych "zajawek" zawartości poza okładkami.

Zdradzisz conieco jak wygląda w środku? Czy to coś w stylu monografii lotniczych od Burindo?

I oczywiście gdzie ją dorwałeś

No coś w stylu Maru Mechanics tylko format mniejszy (A5 czy nawet trochę mniej). Nie pomnę dokładnie w którym japońskim wydawnictwie ją kupilem, wiem tylko że kosztowała 2800 jenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze ciekawy rysunek radaru ukrytego pod kopułką nad kabiną.

Mam wrażenie że jest to jakaś nowsza wersja tego, który był we wcześniejszych egzemplarzach

był montowany "nieosłonięty"

rad_zps3a728049.jpg

 

Przy okazji mam pytani bo mocno zastanawia mnie poniższy schemat:

kola_zpsee4e3c80.jpg

Czy to znaczy że główne podwozie było montowane i odczepiane ręcznie?

Wciągane bloczkami na linach do góry i przez drzwiczki pakowane do wnętrze kadłuba?

Jakoś wydaje mi się to za bardzo "archaiczne" rozwiązanie.

A wiele na to wskazuje, nawet miejsce w modelu na to wygląda.

Ma ktoś może jakieś zdjęcia zbliżenia tego podwozia? Albo może jakieś na którym widać montaż/demontaż tych kół?

Niestety od ponad tygodnia szukam czegoś w necie na ten temat i pustka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie nie było pakowane do samolotu tylko zostawało na lądzie. Wieczorem wrzucę zdjęcie jak kilku czy nawet kilkunastu chłopa wyciąga z wody taki wózek na brzeg (akurat z H8K Emily a nie Mavis'a).

 

Edit: Obiecana fotka:

 

h8kemily01_zpsb50bbcb5.jpg

h8kemily02_zps0afb94b3.jpg

 

Cały montaż/demontaż podwozia odbywał się w wodzie. Ta lina z wielokrążkiem którą zaznaczyłeś na rysunku pomagała manewrować wózkiem ważącym ok.840kg. Do każdego z nich doczepione były po dwa "balony" wypełnione powietrzem zapobiegające jego zatonięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialna pomoc te skany Sebastian C. - dzięki, co prawda prowokuje to by spróbować rozbabrać MAVISA i pokazać troszkę wnętrza.

 

A swoją drogą jest taki film z 1942 Nankai no Hanataba, w którym H6K2 można zobaczyć live ;) http://arawasi-wildeagles.blogspot.com/2013/04/kawanishi-h6k-mavis-film.html

 

no i jeszcze to: http://www.youtube.com/watch?v=A8KZiwFuYZU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały montaż/demontaż podwozia odbywał się w wodzie. Ta lina z wielokrążkiem którą zaznaczyłeś na rysunku pomagała manewrować wózkiem ważącym ok.840kg. Do każdego z nich doczepione były po dwa "balony" wypełnione powietrzem zapobiegające jego zatonięciu.

Ale technologia...

Chociaż teraz trochę zagłębiłem się w temat i wyczytałem, że łodzie wyciągali na brzeg tylko do remontów. Tak więc operowali tym podwoziem na tyle rzadko że przeważyło na etapie projektu uproszczenie konstrukcji - dlatego pewnie nie bawili się w hydraulikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.