Skocz do zawartości

HMS "Hood" 1:720 Italeri - remont


Michal_G

Rekomendowane odpowiedzi

Około 20 lat temu "popełniłem" model "Hooda" w 1:720. Pomalowany tylko pokład i część podwodna, szpary że pocisk z "Bismarcka" by przez nie przeszedł. Obecnie wzięło mnie na remont i poprawki. Na szczęście śruby i wały napędowe oraz ster (nie ma ich na zdjęciach) są, przykleję. Brakujące części masztów są, a jak czegoś braknie to dorobię. Planowany zakres remontu (uzupełnijcie jeżeli coś jeszcze warto zrobić):

1) szpachlowanie szpar i szlifowanie

3) rozwiercenie luf głównego kalibru

3) malowanie kadłuba i nadbudówek (jeżeli uda się odkleić część podwodną - jest osobnym elementem - to tak zrobię, będzie prościej malować) oraz drobiazgów

4) wash na pokładzie

 

Jak znalazłem na stronie http://www.hmshood.com/hoodtoday/models/italeri/italeri.htm model przedstawia "Hooda" około roku 1933, więc schenat a507A, zgodnie z http://www.hmshood.com/hoodtoday/models/tips/hoodpaint.htm#ap507a Poradźcie Koledzy sensowną farbę - Pactrę lub akrylowego Model Mastera na szary jako zasadniczy kolor kadłuba i nadbudówek. Na detale gdzie będzie potrzebny biały, czarny i żółty (drewno) mam farby wykorzystywane przy malowaniu pancerki. Jakiś potrzebny kolor pominąłem? Niestety pudełko i instrukcję "Amba zeżarła"...

Fotki stanu aktualnego poniżej.

alv8.jpg

lgkz.jpg

7x3j.jpg

p5ia.jpg

4gsp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, marzy mi się ten model już od ładnych paru lat, mój ojciec miał takiego Pamiętam jeszcze jak się nim "za gówniarza" bawiłem Jest on jeszcze w ogóle do dostania?

Tak poza tym, to bardzo zacny model obrałeś, jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy model Hoodziny, jaki wyszedł w okolicach skali 1:700, zwłaszcza kadłub w rufowej części elegancko zrobiony, wraz ze zmianą wysokości wolnej burty

Co do kolorów, odpowiednikiem szarego ze schematu a507A jest Humbrol 112, co prawda jest to emalia, ale już jakaś podkładka w poszukiwaniach

EDIT:

Dobra, coś znalazłem, ta farba ma tylko 2 odpowiedniki, jest to revellowska emalia nr 71 i akrylowa z tamiyi, nr farbki xf-24, powinna być w sam raz, do kupienia tutaj

http://www.mojehobby.pl/products/XF-24-Dark-Grey.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum dostałem radę by zastosować akrylowego Model Mastera 4761 Dark Ghost Gray. Akryle Tamiyi ponoć nie bardzo nadają się do malowana pędzlem, a aerografu nie mam...

 

 

Prawdopodobnie chodzi tobie o Model Master 1741 Dark Ghost Gray. Jako zamienników możesz użyć Humbrol 128 US Compass Grey lub Revell 371. Obie farby dostępne jako akrylowe lub emalie. Na pewno lepsza opcja pod pędzel.

 

Aha 4761 to akryl a 1741 to emalia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko, to nazwa tego koloru to jakaś pomyłka... Z jakiej strony to jest dark??? Przeca, to je kruca light grey

Trzymaj się tej Tamiyi lub Humbrola, najbardziej odpowiada prawdzie historycznej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko, to nazwa tego koloru to jakaś pomyłka... Z jakiej strony to jest dark??? Przeca, to je kruca light grey

Dokładnie, przecież to jasno szary... Jeśli koniecznie ma być Model Master to bardziej taki-

http://www.modelcars.com/model-master-enamel-507a-dark-gray-rn.html

Ja osobiście bym wybrał tamkę XF-24, którą polecał kolega Forest.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc! taltos proponowany przez Ciebie Model Master ma nawet w nazwie 507a czyli właśnie schemat malowania Hooda o który chodzi. Jego odpowiednik akrylowy też znalazłem, na dniach robię zamówienie. Z Tamiya nie chce eksperymentować, z uwagi na malowanie już sklejonego modelu pędzlem robota i tak będzie trudna, uczyć się na tym nowych farb to trochę ryzyko. A akrylowe Model Mastery znam i dobrze mi się nimi maluje. Ewentualnie jeszcze odpowiednik z Pactry by się przydał bo z dostępnością akurat tego akrylowego Model Mastera 4869 jest bryndza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorem znowu problem, niestety tego ModelMastera (prywatnie bardzo je lubię, kwestia przyzwyczajenia) w wersji akrylowej w żadnym polskim sklepie nie mogę dostać. Ostatecznie zamówiłem 4752 - gunship gray i zobaczymy co z tego wyjdzie. Najwyżej do warstw wykończeniowych coś się domiesza. W międzyczasie Amba oddała co zeżarła - znalazłem instrukcję, może się przydać. Zresztą podaje właśnie gunship gray jako zasadniczy kolor.

Lufy głównego kalibru rozwiercone, szpary zaszpachlowane, jak wyszlifuję to zrobię zdjęcia i wrzucę. Przy okazji - na lufach głównego kalibru są jak by dwie delikatne nadlewki, równoległe do lufy, wzdłuż całej długości. To ślady łączenia form (do zeszlifowania) czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Prace ruszyły. Udało się oddzielić część podwodną, co zdecydowanie ułatwia malowanie. Szczeliny zaszpachlowane. Lufy głównego kalibru rozwiercone. Podstawowy szary kolor - Patra A37 Gunship Gray. Wstępnie pomalowany (pędzlem) - na fotkach widać miejsca niedomalowane, do poprawienia w kolejnym etapie. Tak samo miejsca w których zapaprałem pokład na szaro. W niektóre miejsca trudno się dostać pędzlem, ale taka już specyfika "remontów". Szalupy będą oczywiście malowane, ale to w którymś z kolejnych etapów.

 

4vli.jpg

8a3d.jpg

5u17.jpg

p2qo.jpg

5bo14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Trochę dłubaniny (głównie malarskiej), część podwodna z powrotem przyklejona. Koniec widać nareszcie. Przydał by się wash na pokładzie (by podkreślić fakturę desek i odciąć optycznie pokład od nadbudówek). Jaki kolor washa spece od okrętów zalecają? Czarny, brąz van Dycka, siena palona? Co by jeszcze można było poprawić, dorobić?

agd6xiwjv37h.jpg

eqyolyrlg5an.jpg

otnhw18pw4u8.jpg

xkv9gj7cxlhb.jpg

h821yitbzx0w.jpg

x05dlx5oado2.jpg

86dlhbs6h7na.jpg

haotxwi7pqlm.jpg

h3nj99nvrycp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.