Skocz do zawartości

A-7E Corsair II - 1/48 - Hasegawa


Czesio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czas rozgrzebać kolejny model do konkursu PWM Tym razem znęcam się nad A-7 od Hasegawy. Model jest z roku 1987, ale jakością i detalami bije na głowę nowego Hobby Bossa.

Relacja konkursowa : http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=721&t=64901

Czas operacyjny do 31 maja więc trzeba się sprężać.

Trochę historii dla ciekawskich :

 

W czerwcu 1963 roku Marynarka Wojenna USA (US Navy) ogłosiła wymogi dla następcy samolotu szturmowego A-4 Skyhawk. Miał być to lekki, poddźwiękowy, jednosilnikowy samolot pokładowy zdolny do samodzielnej obrony przed myśliwcami przeciwnika, uzupełniania paliwa w locie, udźwigu 6800 kg uzbrojenia oraz zasięgu 600 mil morskich (1111 km). Do konkursu amerykańskie firmy lotnicze zgłosiły 4 projekty będące modyfikacjami istniejących samolotów pokładowych (m. in. A-4 Skyhawk i A-6 Intruder). Rozstrzygnięty 8 listopada 1963 r. konkurs wygrał projekt firmy LTV (następcy firmy Chance Vought) będący modyfikacją myśliwca pokładowego F-8 Crusader. Mimo zewnętrznego podobieństwa do F-8 i bardzo zbliżonej koncepcji aerodynamicznej, A-7 znacznie się pd niego różnił. Prototyp YA-7A został oblatany 27 września 1965. Samolot otrzymał nazwę Corsair II na cześć słynnego poprzednika z II wojny światowej, Vought F4U Corsair.

 

Pierwszy A-7A został przekazany eskadrze VA-174 Hellrazors 14 października 1966 r. Próby morskie odbyły się na pokładzie lotniskowca USS "America" w listopadzie tegoż roku. Corsairy zadebiutowały bojowo 3 grudnia 1967, podczas wojny wietnamskiej, atakując mosty i węzły drogowe w rejonie miast Vihn w Demokratycznej Republice Wietnamu (komunistyczny Wietnam Północny).

 

Ostateczna wersja pokładowa A-7E oblatana 25 listopada 1968 otrzymała podobnie jak A-7D, działko M61A1 Vulcan, silnik o większym ciągu. W 1977 roku należące do US Navy A-7E zostały wyposażone w zestawy do obserwacji w podczerwieni FLIR (Forward Looking InfraRed), umożliwiające obserwację w nocy.

 

Samoloty szturmowe A-7 były stosowane w wersjach A, B, D i E podczas wojny w Wietnamie od 1968 do 1973 roku, wykonując ponad 108 000 lotów bojowych. W kwietniu 1986 roku A-7E z lotniskowca USS "America" wzięły udział w nalocie na Libię (operacja Canyon Eldorado) na obiekty wojskowe w okolicach Benghazi. W wojnie przeciw Irakowi w 1991 roku (Pustynna Burza) wzięły udział dwa dywizjony z lotniskowca USS "John F. Kennedy" - łącznie 20 egzemplarzy.

 

Teraz o modelu

 

Kalki są żółciutkie, ale to nie szkodzi bo i tak mam zamiar wydrukować je samemu. Model prosto z pudła, przejrzałem blaszki na necie i właściwie nie ma po co ich kupować bo wszystko jest. Model chcę przedstawić ze złożonymi skrzydłami, obwieszony paroma "Remove Before Flight" z uzbrojeniem na pylonach i jak będzie mi się chciało również na wózku obok. Najprawdopodobniej pojawią się z 2-3 pajacyki o ile uda mi się coś sensownego znaleźć. Chciałbym go obwiesić moim ulubionym sprzętem czyli HARM i Paveway, zobaczymy co z tego wyjdzie

Co do malowania rozważam nr 1 i 3 :

P72-002.jpg

 

lub

 

3_2.jpg

 

Najbardziej w sumie podoba mi się ten z czerwonymi mieczami na ogonie, ale do malowania jeszcze daleko ;o)

Z modelu zostało wycięte parę elementów przez poprzedniego właściciela, kadłub, elementy skrzydeł, dwa jakieś cosie, fotel i złamał on również centropłat (ale da się naprawić )

(Gazeta regulaminowa, w celu pokazania daty )

 

PICT0634_zpscb083012.jpg

PICT0636_zpsa3ca7f44.jpg

Pierwszy apdejt już niedługo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość była psiknięta na czarno. Potem taśmą zamaskowałem górę kabiny, a maskolem panele. Następnie szary i reszta to pędzel. Jeszcze nie, jak pisałem w 1 poście waham się pomiędzy 3 schematami, ale najbardziej podoba mi się ten z czerwonymi mieczami, choć Clansmen też jest fajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesiek, jak zwykle dobra robota nie mogę tylko wyjść z podziwu widząc rozwiązanie z gazetą, rozumiem że to na potrzeby konkursu? Ale przecież to głupie jest

Dzięki Co do gazety miało być coś co potwierdza datę rozpoczęcia, niby nieobowiązkowe ale jak wszyscy to i ja, a z gazetą było najmniej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesiek, jak zwykle dobra robota nie mogę tylko wyjść z podziwu widząc rozwiązanie z gazetą, rozumiem że to na potrzeby konkursu? Ale przecież to głupie jest

 

To i tak mały pikuś: w moim przypadku kilka osób domagało się mojej dyskwalifikacji w konkursie, bo relację z mojego warsztatu najpierw zamieściłem na Modelworku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 1:48, sorki gdzieś mi zjadło skalę

Tym czasem zamknąłem kadłub i zrobiłem wnęki podwozia.

Lewa

a-7a_153135_003_of_109.jpg

a-7a_153135_002_of_109.jpg

PICT0641_zpsf0f6357b.jpg

Prawa

a-7a_153135_055_of_109.jpg

a-7a_153135_057_of_109.jpg

PICT0636_zps0697eb96.jpg

 

Z prawej zapomniałem o siłowniku od otwierania klap, zaraz go robię Oczywiście parę przewodów jeszcze dojdzie, ale to już pod koniec prac gdy wkleję podwozie, teraz zwyczajnie nie da się ich zrobić.

Okazało się też że w kabinie brakuje kwadratowych lampek ostrzegawczych , lusterek i HUD huda nie przypomina więc będę próbował te elementy wytrawić, trzymajcie kciuki Teraz idę wojować ze szpachlą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym czasem kadłub już zamknięty. Na szczęście (z modelarskiego punktu widzenia) od jutra wracam do szkoły bo bym cały składzik przerobił Miałem blaszki trawić, drukarka powiedziała nie i dziękuję, kliszy nie zrobię. Muszę skołować kogoś z laserówką... Blaszek nie trawiłem, szpachla schła a ja od trzech dni tylko szukam czegoś co mógłbym polutować moją nową stacją (Repro 937D+ z grzałką Hakko 50W gorąco polecam ! ). No i wybór padł na HUD. Z drucika 0.2mm zrobiłem sobie ramki boczne i tak w 4 godziny powstał HUD. Dodałem też dwa panele z lampkami ostrzegawczymi pod osłoną tablicy, oraz wykończyłem przejście skrzydło-kadłub. Niestety centropłat był dość mocno zwichrowany i miałem spory uskok, aż musiałem sięgnąć po sporą ilość szpachli samochodowej, i tak od dwóch dni tylko szpachluję i ryję linie. (czego nienawidzę) Ale na szczęście męki się skończyły i teraz sama przyjemna robota.

Wymiary huda to 4mm długości, 3mm szerokości i 4mm wysokości

PICT0635.JPG

PICT0638.JPG

PICT0641.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam Twoją pracę, ale... czy Ty widziałeś jak wygląda HUD w tym samolocie?

Jest olbrzymi, zdecydowanie za duży.

Tu akurat wersja komputerowa ale jest zaufana :

http://www.pcaviator.com.au/store/images/D/6-68.JPG

Wysokość dobierałem na oko w stosunku do wiatrochronu, i jest git. Muszę go jeszcze tylko trochę podrasować.

Niestety ze zdjęciami hud od boku jest ciężko a i z środka ciężko jest znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, postaram się znaleźć jeszcze jakieś materiały i poprawić ten element

A tym czasem ciąg dalszy. Zakończyłem sklejanie głównej bryły. Pomalowałem komory podwozia i elektroniki, oraz zrobiłem sloty. Teraz zostało mi już doklejenie wszystkich detali, dorobienie brakujących anten i leci pod aerograf. Szybko poszło

 

PICT0638.JPG

PICT0635.JPG

PICT0639.JPG

PICT0640.JPG

PICT0641.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A to i ja się pochwalę Model był na Bytomiu, dostałem wyróżnienie oraz nagrodę zajebiaszczą nagrodę specjalną od super chłopaków z grupy TomcatSky !

Zdjęcia modelu wrzucę jak tylko przemaluję uzbrojenie, i poskładam podwozie które nie przetrwało konfrontacji z polskimi drogami jak i zwiedzającymi którzy nie patrzą jak chodzą..

DSCF1264.JPG

DSCF1352.JPG

DSCF1353.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.