Skocz do zawartości

PROJECT- 2 Mercedesy 1419 dubelkabina. 304[D]51, 479[G]22


Praetorian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przez wakacje zacząłem dwa nowe projekty.

 

Pierwszy to Mercedes 1419 Drabina. Notabene najdłuższa w Polsce i Europie środkowej- 53 metry z windą. Obecnie czekam na oryginał, który jest w naprawie w Niemczech. Jak przyjedzie i zrobię porządną dokumentację, to wstawię treściwe fotki. Na razie fotki takie jakie udało mi się znaleźć na necie. Merol stacjonuje w moim mieście (czyt. Wrocław) w JRG 4 przy ulicy Grabiszyńskiej. Już zdążyłem poznać komendanta tej jednostki, także po skończeniu tego modelu udam się na wycieczkę do jednostki, aby porobić końcową sesję z prawdziwym samochodem.

Przyznam, że jest to jeden z najtrudniejszych moich dotychczasowych projektów, ponieważ to co oferuje producent znacznie odbiega od rzeczywistości (mówię tutaj o Wrocławskiej jednostce, ponieważ sam w sobie model jest genialny i istnieje takich kilka w rzeczywistości. Problem w tym, że są w Niemczech lub w Holandii, a ja jestem patriotą i postanowiłem zrobić model w polskich barwach. I O!! ).

 

Oryginał: 598e4fc2f3d13d5bm.jpgedd840e5294d0a2dm.jpgd5f585cd1c3a8523m.jpg

38e43f383dcb5b6bm.jpgc06243d454732bc2m.jpg023f5391921c8605m.jpg

4e8012877a2df0e5m.jpg6fd4164e785ca484m.jpg

 

 

Drugim z modeli jest także Mercedes 1419. Także z dubel kabiną, ale to zwykł gaśniczy pojazd. Stacjonuje w jednostce OSP Łeba (nad morzem). Z nim wiąże się ciekawa historia, bo model dostałem za darmo od strażaka z tej jednostki. A było to mniej więcej tak: pewnego dnia czekaliśmy w kolejce do bankomatu i zobaczyłem, że przed jednostką stoi fajny Merc strażacki. Pomyślałem sobie, że dobrze by było mu porobić trochę fotek, bo nie mam żadnych zdjęć dubel kabiny w tym Mercedesie Wrocławskim. Ta wydała mi się podobna i dlatego wieczorem udałem się na sesję. Okazało się, że Merca schowali i trzeba było coś wymyślić innego. Poszedłem ładnie do jednostki a strażacy (ochotnicy rzecz jasna) zaprosili mnie na następny dzień rano. Przyszedłem rano, a Ci zrobili mi herbatkę i powiedzieli, żebym sobie poczekał, bo nabijali butle dla płetwonurków, a kompresor stał przy rurze wydechowej Merca. |Tutaj ciekawostka. Butle dla płetwonurków nabija się do około 250 atmosfer co daje około 100 razy takie ciśnienie jakie jest w oponach samochodu osobowego.| Wypiłem herbatkę, pokazałem im magnumkę na necie (mieli na świetlico- kuchni internet) i poszliśmy robić zdjęcia. Wystawił ją strażak imieniem Seba, który to powiedział mi, że ma model Merca GCBA z plastiku. Nie za bardzo uwierzyłem, ale porobiłem zdjęcia ich Mercowi i poprosiłem go, aby następnego dnia pokazał mi ten model. Nazajutrz przyniósł ten model i powiedział, żebym go zrobił i kiedyś mu go przywiózł jak mi się znudzi.

Ot i cała historia. Model jest zaczęty i niezbyt udolnie pomalowany, więc będzie przy nim sporo roboty. Prawdopodobnie będę go robił jako jednostkę, która stacjonuje właśnie w OSP Łeba.

 

Oryginał: b87859351e74855em.jpg5c64d8de6b55d9ddm.jpga0a2504c73ee41d9m.jpg

d2e6f911297cbc89m.jpg11d2f1f9f74ad0fam.jpg9ee8a42583b9ec64m.jpg

6c88363cc7ca18c2m.jpg

 

 

 

Modele bazowe:ca994c1fcf8084ebm.jpgdeb51b36b43ba05fm.jpg

 

A tak wygląda to, co zrobiłem w modelach:

 

c759e830c718986em.jpg0af3459073ffbbf0m.jpgb17088c16375b5f3m.jpg

ece82e6af76c974am.jpgdf9940188113839dm.jpgdf57b1f31589f000m.jpg

6474cb2c684b7786m.jpge9b1a27fe0550b9em.jpg06ce1e899af2998em.jpg

 

W tym drugim w zasadzie nic nie zrobiłem. W pierwszym (drabinie) jest już prawie cała kabina, podwozie (rama jeszcze nie przedłużona). Jako ciekawostkę powiem, że drugi ma napęd 4x4 :D:D Nieźle, co?

 

No to to by było na tyle.

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt zacny, będę śledził z zaciekawieniem, choć by ze względu na moją profesję.

 

Widziałem na foto, że zacząłeś wykonywać podstawę parku drabinowego i szczerze mówiąc, jeśli chcesz, aby był on w miarę przyzwoitym odwzorowaniem tego samochodu ze zdjęć które prezentowałeś, to chyba trza by to nieco przerobić. Patrzę na to z technicznego i praktycznego pkt widzenia, gdyż park drabinowy o dł np.32-34 m na pewno ma inną podstawę niż park drabinowy tego bydlaka z windą na dodatek.

 

 

W każdym razie życzę powodzenia przy robocie!!!

Czeka Cię sporo pracy, a efekt będzie mniodzik!!!

 

Pomyśl, może warto zostawić tego Mesia GCBA którego dostałeś w prezencie i poszukać tego GBA z podwójną kabiną, którą zaprezentował Tornado.

Ten GCBA którego posiadasz owszem może być jako bazowy, ale on ma inne podwozie, tracisz bardzo ciekawą zabudowę itd, pomyśl może warto by poszperać??

 

Pozdrawiam

Marcin

 

p/s właśnie pooglądałem dokładnie oryginał i Twój model drabki, no ciut należałoby przerobić podstawę parku drabinowego żeby uzyskać efekt jak w oryginale, po prostu tamten jest nieco większy, masywniejszy, bardziej rozbudowany, ale co się dziwić przy takim kolosie, tu akurat roboty dużo byś nie miał, a mając jeszcze dostęp do oryginału to hohhohoho, sam miodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p/s właśnie pooglądałem dokładnie oryginał i Twój model drabki, no ciut należałoby przerobić podstawę parku drabinowego żeby uzyskać efekt jak w oryginale, po prostu tamten jest nieco większy, masywniejszy, bardziej rozbudowany, ale co się dziwić przy takim kolosie, tu akurat roboty dużo byś nie miał, a mając jeszcze dostęp do oryginału to hohhohoho, sam miodzik.

 

Hejka Marcinie.

 

Jeśli chodzi o oryginał, to na razie na niego czekam jak mówiłem jest w naprawie gdzieś w warsztacie Metza w schwablandzie. Jak już się dorwę do oryginału, to pomierzę park drabinowy i samą drabinę (dwa razy dłuższa niż ta w modelu. Kolejny problem).

 

Jeśli chodzi o GCBA, to faktycznie szkoda mi go przerabiać, ale jak na razie nie znalazłem takiego Mercedesa w Polskiej straży, tak więc apeluję do kolegów strażaków (do Fojera, który pewnie ogląda tą relację) oraz do innych dobrych ludzi o jakąkolwiek informację na temat ewentualnego miejsca pobytu takiej jednostki.

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście obserwuję to, co robisz i życzę ci dużo powodzenia Myślę, że zobaczę te modele w przyszłym roku u nas na zawodach, co do zdjęć oryginału GCBA to przeszukam moje archiwa czy mam jakieś zdjęcia takiego w polskim malowaniu, ale coś mi się zdaje, że nie. Model GBA jest/było na pewno więcej w Polsce, ale ten, który pokazałeś ma bardzo ładne malowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj się zgadzam... Malowanie ma bardzo piękne, ale ciężko będzie go odwzorować z mojego modelu. Także bardzo proszę o pomoc w poszukiwaniach.

 

Jeśli chodzi o Rudę Śląską 2008 to pewnie się zjawię z wykończoną Magnumką i przynajmniej jednym z tych strażaków Już się nie mogę doczekać grilla

 

A tymczasem: 949188258d2cce05m.jpg

 

Skleiłem też drabinę i zacząłem ją malować. Ma 135 cm długości :D:D Wkleić zdjęcie? Bo póki co wydało mi się to niepotrzebne.

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!

O tego Mesia GCBA w oryginale się nie martw, wydaje mi się, że u mojego kumpla ze zmiany w OSP Rzgów stoi identiko jak ten z zestawu Revell'a. Jeśli nie pali Ci się grunt pod nogami, to dam znać w przyszłym tygodniu w środę Ci na forum jai to model. Będę na służbie, pokażę kumplowi fotkę tego zestawu i już będzie wszystko wiadomo, ale daję co najmniej 75% że to jest to, przypominam sobie, że też kiedyś go chciałem robić i właśnie do wspomnianego Revell'a mi pasował.

Co do drabiny... to masz rację, czeka Cię sporo roboty... w szczególności sam park drabinowy.

 

Fojer!!! witaj wśród żywych!!, miło Cię tu zobaczyć!!

 

Pozdro

FIRE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Marcinku. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Ważne, żeby to był POLSKI Mercedes i żeby miał zabudowę Metza. Z resztą jakoś sobie poradzimy. Nawet z dubel kabiną jeśli będzie trzeba.

 

Czekam na fotki, a tymczasem 3 oś gotowa do zamontowania na skończonym zawieszeniu.

 

 

Ps. Jak wyciągałem ramę to się okazało, że mi się koła nie skręcają Ale co tam

 

 

EDIT: DZWONIŁEM DO JRG 4. DRABINA PRZYJECHAŁA!!!!!! 29.X.2007 Będzie pomalowana na nowo, także pojawią się wtedy nowe fotki

 

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że już niedługo wróci na warsztat i wznowie relację Smile

 

No ja mam nadzieję, bo jakoś mi tak głupio robić samemu na forum strażaki

 

Acha... Jeśli chodzi o Magirusa, to może zrobisz go w Polski malowaniu? Trochę tego jeździ, więc jak chcesz to zarzucę Cię odpowiednimi fotkami

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie możesz zażucić, Pretorian fotkami Iveco DLK, niedługo go będę zaczynać. Może, już jutro go dostanę.

P.s Jak masz fotki Iveco DLK to podeślij mi na PW. Okej. :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą wersję, którą obecnie mam na warsztacie, robię w malowaniu włoskiej straży (jakimś cudem namówiła mnie dziewczyna - ma bzika na punkcie wszystkiego co się wiąże z Italią ). Niemniej jednak nie wykluczam, że zrobię Iveco w każdej wersji. Jak co to uśmiechnę się do Ciebie po fotki polskiego sprzętu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powoli, ale do przodu!

 

Rama przedłużona po raz pierwszy (trzeba dwa razy- w dwóch miejscach, bo są różne szerokości ramy- szersza pod kabiną i węższa pod zabudową). No i jazda z wnętrzem. ;)

 

32cfd810215c1e8d.jpg

a0aa76fb66f22e24.jpg

d77bea0ebd6d7f05.jpg

4322acba65f15014.jpg

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę wzmocnień na wstawkach ramy, sklejone na styk mogą nie wytrzymać ciężaru/naprężeń. Dobrym sposobem przedłużania podłużnic bez wzmocnień jest wstawianie przedłużek na klin. Sposób taki opisał Archi w temacie Banshee777: Ford LTS9000 M.O.W. Truck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relację bansheeya śledzę na bieżąco, a o klinach rozmawiałem z Piotrem na żywo

 

Rama przeszła testy wytrzymałości i myślę, że obejdzie się bez wzmocnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.