Skocz do zawartości

Yamaha YZR M1 - ITALERI - 1:6


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Model nietypowy... bo niby zabawka, niby model. Od dawna jednak mnie kusił i w końcu nadarzyła się okazja do zakupu.

Prawda jest taka, że miałem po skończeniu dioramki w pancerce rozpocząć dawno obiecywany sobie Ducati 1199 ale nie mogłem się przemóc żeby nie sprawić sobie tej Yamaszki...

IMG_5203_zps6ba7e46d.jpg

 

Pudło okazałe a w środku jakby luźno...

IMG_5204_zps688806e0.jpg

 

dość bogate kalki

IMG_5205_zps56990c1c.jpg

 

oraz takie urozmaicenie rodem z kolekcji DeA... :P

IMG_5208_zps44de18d7.jpg

bak, widelce i stojak są z metalu. Oczywiście całość pójdzie do zmycia i będzie malowana od podstaw. Podobnie plastiki osłon, są w kolorze "bazowym" i nawet dość przyzwoicie wyglądają. Będą jednak malowane. Od razu pytanie czy ma to być kolor niebieski jednolity czy może metalic ? Pytam bo gdzieś widziałem zdjęcia zbliżeń tego motoru i miałem wrażenie, że był to właśnie metalic...

Instrukcja Italeri to nie to samo co Tamiya i cała budowa zaczyna się od d... strony - przednia owiewka, koła, bak itd... Ja chyba zacznę standardowo od silnika....

Ciekaw jestem czy robiąc go oczywiście PZP dam radę zbliżyć się bardziej do modelu niż zabawki.

 

Przy okazji pochwalę się co jeszcze udało mi sie zakupić przy okazji tej Yamahy

IMG_5206_zps4246f54f.jpg

 

i w zasadzie kupiony jako pierwszy

IMG_5207_zpsb8fd97ed.jpg

Jest co robić w jesienne dni...

Zatem zapraszam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję z ciekawością. Ale najbardziej czekam na relację z Kawasaki.

Chyba, że chciałbyć go zamienić na Ducati 996 z revella 1:9 bo mam 2 szt.

PS. Pudełko masz takie puste bo w oryginale była jeszcze plastikowa wkładka oddzielajaca poszczególne ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale najbardziej czekam na relację z Kawasaki.

Chyba, że chciałbyć go zamienić na Ducati 996 z revella 1:9...

Niee... wybacz ale Revell w ogóle mi nie leży....

 

Budowa rozpoczęta - uczucia mieszane . Przede wszystkim od razu widać, że model ma "kilka" lat. Póki co najgorsze co w nim jest to plastik. Zacząłem silnik i plastik z którego sa zrobione jego części jest po prostu FATALNY. Owszem, gdyby tylko wziąć część do ręki i złożyć/skleić to OK. Ładny kolor, połysk... miodzio. Jednak jeśli podejdzie się do niego jak do normalnego modelu, gdzie trzeba przyciąć, odciąć, wyszlifować... to zaczynają się niemałe schody. Tworzywo jest bardzo twarde i kruche. Elastyczność praktycznie zerowa. Były dwie ułamane rurki... co się namęczyłem żeby je wkleić w swoje miejsce... nawet cyjanoakryl miał duuuże problemy. Spasowanie części tez pozostawia troszkę do życzenia i trzeba będzie niemało szpachlować. Na dowód połączenie tylko 2 połówek silnika

 

_MG_5214_zps9d869415.jpg

Blok jest po wstępnym spasowaniu, sklejony i zaszpachlowany ale jeszcze przed wykończeniem.

Model da się zrobić i jakoś będzie wyglądał - mam nadzieję, że malowaniem da się nadrobić wszelkie niedociągnięcia producenta. W efekcie końcowym udało mi się uzyskać taki oto silnik

 

_MG_5215_zps037170c3.jpg

 

_MG_5216_zpsc578e66d.jpg

 

Wracając do tematu farby. Zastanawiam się nad:

- TS-51 - Racing Blue

- TS-53 - Deep Metallic Blue

 

Ta pierwsza wydaje się idealna ale tej drugiej mam po prostu 3 puszki... Tylko czy nie będzie za ciemna ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zastanawiam się nad:

- TS-51 - Racing Blue

- TS-53 - Deep Metallic Blue

Ta pierwsza wydaje się idealna ale tej drugiej mam po prostu 3 puszki... Tylko czy nie będzie za ciemna ????

 

Na MojeHobby w instukcji do modelu Tamiy'i jest TS-51, ale gdybym ja miał 3 puszki TS-53 to też bym się długo zastanawiał co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na kolor TS-51 Racing Blue - odpowiedni spray kupiony jutro powinien być u mnie.

Póki co przygotowałem kilka elementów do dalszej produkcji....

Dwie połówki ramy

_MG_5219_zpsc5e5174e.jpg

Połówki będą połączone dopiero po obsadzeniu silnika. Taki sposób montażu niestety nie zapewnia łączenia części bez śladów ale na szczęście nie będą one widoczne - znikną pod owiewkami...

Górne "wypustki" ramy posiadają kalki imitujące carbon. Te małe tylne skrzydełka maja tylko imitację strukturalną. Potraktowałem je przed lakierowaniem srebrnym Wathering Tamiya, i przetarłem z zewnątrz palcem. Po bezbarwnym połysku również i one wyglądają jakby miały carbon.

 

Przygotowałem również tylny wahacz

_MG_5220_zpsb461eaf9.jpg

Widać niestety mocne uproszczenia chociażby w postaci tylnego zacisku hamulca - odlany razem z wahaczem :(

 

Są też i koła

_MG_5218_zps22fa62ec.jpg

Tutaj należy się pochwała za kali oraz idealne wręcz spasowanie. Paski obręczy układało się bajecznie... Same kalki są średniej grubości, co nie przeszkadza w ich odpowiednim ułożeniu, a po potraktowaniu płynem siadają bezproblemowo.

Teraz trzeba to poskładać w całość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się ostatnio pośpieszyłem z tym składaniem.... zanim do tego doszło trzeba było przygotować jeszcze kilka elementów.

Tylni amortyzator

_MG_5222_zps11ee4424.jpg

 

Koła zębate wraz z łańcuchem

_MG_5225_zps203fe28e.jpg

 

Teraz dopiero można było złożyć tylni wahacz

_MG_5226_zps8d0234e7.jpg

 

Dołączyłem też tylne koło

_MG_5227_zpsf9bce304.jpg

 

Na koniec mogłem całość połączyć z ramą w której osadziłem silnik

_MG_5228_zpsb5e8a4b3.jpg

 

_MG_5229_zps75aa9e97.jpg

 

Niestety konstrukcja modelu wyklucza pozbycie się śladu łączenia połówek ramy i wahacza. Nie ma jednak tragizmu ponieważ i tak nie będzie to widoczne pod owiewkami. Po weekendzie czas na przednie zawieszenie. Dotarły też farby więc równocześnie będą robiły się panele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram szczękę z podłogi. Jak żywy.

Oj tam... szkoda, że to nie wypust np. Tamiya.. byłby duużo lepszy ale dzięki bardzo.

 

Od czego by tu dzisiaj zacząć....

Robię kilka elementów na raz... jedne schną, inne są malowane, jeszcze inne przygotowywane....

 

Na chwilę obecna gotowy jest przedni błotnik

_MG_5248_zps77244cbb.jpg

 

Lagi przedniego widelca wraz z zaciskami hamulcowymi - niestety zaciski odlane razem z lagami :(. Amortyzatory są w pełni działające, podobnie jak tylne zawieszenie.

_MG_5247_zps338962cc.jpg

 

sklejony i wstępnie pomalowany wydech. Teraz czeka na przepały oraz oklejenie tłumika

_MG_5250_zps9c9a0923.jpg

 

W tzw. międzyczasie powstaje reszta paneli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to jak się skleja ten model?

Chodzi mi o spasowanie części itp, bo znalazłem dość fajny motor z italki w tej samej skali za rozsądne pieniądze i tak się zastanawiam nad kupnem.

Jednak patrząc na wypraski na zdjęciach to mało zachęcający żeby go kupić. Patrząc na tamiye to są niestety w polu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydech mnie zmiażdżył. Spawy są świetne. Bardzo fajna, drobiazgowa robota .

Hm... a jeszcze nie był gotowy....

 

Tak szczerze to jak się skleja ten model?

Chodzi mi o spasowanie części itp, bo znalazłem dość fajny motor z italki w tej samej skali za rozsądne pieniądze i tak się zastanawiam nad kupnem.

Jednak patrząc na wypraski na zdjęciach to mało zachęcający żeby go kupić. Patrząc na tamiye to są niestety w polu :/

Długo zastanawiałem się co Ci odpowiedzieć.... Po rozpakowaniu całość sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Spasowanie części w skali 0-10 oceniłbym na 8. Niestety jakość plastiku jest bardzo marna - nie wiem czy w wiekiem stwardniał czy taki kiedyś był. Jest bardzo twardy i dość kruchy - trudny w obróbce. Szczegóły są odlane dość precyzyjnie i jeśli coś nie jest szczegółowe to tylko dlatego , że producent tego nie zrobił, a nie z winy odlania formy. Uważam, że warto kupować bo w zasadzie i tak nie ma alternatywy na ten i podobne modele w tej skali. Pracy troszkę jest ale jak się postarać to efekt będzie więcej niż zadowalający...

 

Dzisiaj skromnie - tylko dokończenie wydechu.

Przy okazji pomyślałem troszkę nad robieniem zdjęć. Zdjęcia na białym tle są estetyczne ale często gdy są fotografowane czarne lub ciemne elementy to jasne partie są "przepalone". Wpadłem na pomysł, żeby spróbować tła takiego jakie ma ekran w kinie domowym - szary (fakt, że tam jest to perłowy szary).. Wyświetlany obraz jest kontrastowy a biały jest czysty. Zakupiłem więc szarą folię i dzisiejsze fotki są na jej tle - oceńcie sami czy jest różnica, ja uważam, że zdjęcia są bardziej miękkie i biały na elementach fotografowanych już nie jest tak przekontrastowany....

 

Układ wydechowy gotowy do montażu

_MG_5254_zps9d8123f1.jpg

 

_MG_5255_zps350ad169.jpg

 

_MG_5256_zpse86e0eae.jpg

 

Krótko o tym jak to robiłem. Ponieważ skala jest już przyzwoita, więc nie wchodziły w grę pigmenty i różnego rodzaju przecierki nimi. Na początek (w poprzednim poście) całość była malowana srebrnym chromem RAL 9006. Czarny połysk po wymaskowaniu. Przepalenia to Tamiya transparent - żółty X-24, czerwony X-27 i niebieski X-23. Na koniec szczegóły zaakcentowane Tamiya smoke X-19. Czarna osłona oraz carbon na tłumiku lakierowane na połysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy które powstawały w tzw. międzyczasie teraz są już gotowe.

 

Bak oraz dolna osłona

_MG_5262_zps3a08fe9b.jpg

 

Siedzisko - był to gładki plastik, dodałem mu lekką strukturę.

_MG_5263_zpsb8e2fdaf.jpg

 

Po zamontowaniu wydechu można było w końcu podpiąć chłodnicę i motor można po raz pierwszy odpalić

_MG_5261_zpse81a88eb.jpg

 

Po zamontowaniu przedniego zawieszenia pojawiły się również "liczniki"

_MG_5260_zpsec051af9.jpg

 

A tak prezentuje się całość

_MG_5257_zps53fb840c.jpg

 

_MG_5258_zps23762367.jpg

 

Zrobiłem sobię przymiarkę z bakiem, siedziskiem i resztą..... Mmm.... smacznie ale jeszcze Wam tego nie pokażę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model praktycznie na ukończeniu. Wszystkie panele pomalowane, kończę oklejanie i lakierowanie ostatniego. Teraz tylko wyschną i końcowe skręcanie.

 

Dlatego dzisiaj - przed ostatnim postem warsztatowym - proponuję małą zabawę foto-optyczną....

 

Często prezentowane zdjęcia zarówno w warsztacie jak i w galerii nie oddają skali wielkości modelu. Jeśli autor zdjęć nie zamieści jakiegoś przedmiotu którego wielkość jest ogólnie znana i potrafimy ją sobie wyobrazić (pudełko zapałek - moneta), to nie wiadomo jak duża jest prezentowana część czy model.

 

Dla przykładu prezentuję trzy - podobne - zdjęcia:

 

_MG_5264_zpsaf2c7d63.jpg

 

_MG_5266_zps4367b70f.jpg

 

_MG_5267_zps857155c1.jpg

 

Widać na nich bardzo podobne elementy, które są mniej więcej tak samo skadrowane. Tak naprawdę niewiadomo który model jest w jakiej skali....

Dopiero dodanie znanego elementu to uzmysławia....

 

IMG_5269_zpsd2b924a9.jpg

skala 1:24

 

IMG_5270_zps18e25631.jpg

skala 1:12

 

IMG_5271_zpsc1b598a2.jpg

skala 1:6

 

Czasami nie potrzeba skali odniesienia... wystarczy samo porównanie

_MG_5268_zpsf33722a3.jpg

 

Myślę, że jutro, pojutrze zakończę warsztat ostatnim postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie zrobiłeś to porównanie.

Z porównań zdjęć wynika też, że jeśli chodzi o ilość szczegółów to w zasadzie Tamiya 1:12 jest identyczna co Italeri 1:6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to model skończony - przynajmniej "technicznie".

Wszystkie elementy sklejone, pomalowane i na swoim miejscu.

Jedynym dodatkiem który dorobiłem samodzielnie to antenka na zadupku, cała reszta jest tak jak było w pudełku.

 

Tak jak już wcześniej wspominałem, model jest dość kontrowersyjny. Jakość plastików bardzo niska, jakość szczegółów bardzo niska, jakość wyprasek dobra, spasowanie dostateczne. Ogólnie model robi wrażenie lepszego niż się zapowiadał. Myślę, że bardzo dużo dało odpowiednie malowanie. Z odległości z jakiej zazwyczaj się ogląda modele jest lepiej niż dobrze - jednak zbliżenie szczegółów obnaża wszelkie niedostatki i braki...

Czy model był wart zakupu i budowy - zdecydowanie TAK.

 

_MG_5272_zps424f2948.jpg

 

_MG_5273_zps1f894087.jpg

 

Te dwa ostatnie zdjęcia kończą warsztat. Przede mną przymusowa przerwa (wyjazd służbowy) ale za to pod koniec drugiego tygodnia będę mógł spokojnie wypolerować lakier i porobić zdjęcia do galerii...

Dziękuję wszystkim którzy śledzili warsztat i niebawem zapraszam do galerii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witaj Sławku, jak wiesz nie często sie odzywam, jak widzę takie prace to trzeba, dwa pytania :-)

1. Model statyczny na stojaku, a na "liczniku": 10000 obrotów lub "przebiegu" ale wykres obrotomierza sugeruje to samo. Jak pisałem wcześniej zobaczyłem cały po prostu nie było innej kalki w to miejsce.

2. Czy kształt dolnej owiewki pod silnikiem w tych trzech modelach jest inny, przecież model silnika jest ten sam. Czyżby modyfikacje użytkownika.

 

Pozdrawiam Mirek

p.s. na rurach się będę uczył, moje "mazanie" pędzlem jest troche inne :-( ale przyszłość to areo :-)

 

errata tylko w 1:24 jest inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.