Skocz do zawartości

Diorama. Proszę o pomoc


VVitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zrobienia dioramy, ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Chciałbym prosić WAS o pomoc. Z czego korzystacie przy budowie swoich dioram? Jakie materiały, narzędzia? Jak zrobić realistyczną ziemie lub błoto? Jak zrobić trawę? Ogólnie co zrobić żeby diorama wyglądała realistycznie i atrakcyjnie? Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w najprostszej wersji wystarczy Tobie coś sztywnego na podstawkę (ramka od obrazka, deska do krojenia itp.), klej do drewna wikol, papier, sznurek, trochę piasku i na tym robisz pierwszą dioramkę/podstawkę pod model po to by nabrać doświadczenia i stwierdzić co się Tobie w niej nie podoba (albo w ogóle nie podoba)

jak chcesz od razu zrobić coś porządniejszego to przydałoby się byś trochę podpatrzył jak to robią inni i poświęcił część czasu na przejrzenie i poczytanie forum, znajdziesz tu porady jak wykonać trawę, drzewka, wodę itp.

jeśli masz zamysł a nie wiesz czy dobry, narysuj jaki masz plan i nam go pokaż, pewnie znajdą się dobre dusze, które doradzą co w tym planie zmienić

jeśli dalej masz obawy przed tym "pierwszym razem", rozpocznij relację, wtedy pewnie rady i słowa krytyki będziesz otrzymywał na bieżąco

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiego rozmiaru masz zamiar robić diorame, ja ci proponuje użyć sklejki jako podstawke. Podłoże jako tanie można wykonać ze szpachli lub gipsu lecz ja ci proponuje najtańszy składnik jaki istnieje.......... zwykła wysuszone gleba (ziemia) nakładasz na diorame przyklejając na butapren lub wikol, po jakimś czasie nakładasz lakier bezbarwny żeby utwardzić powierzchnie i malujesz to na jaki kolor ci pasuje.

Trawa najlepsza i najtańsza moim zdaniem jest na www.mojehobby.pl wydatek około 5zł nakładasz ją na gruubą wartwe wikolu czekasz aż wyschnie troche lakieru bezbarwnego i znowu malujesz na kolor, który ci pasuje.....

A co do drzewek i innych krzaczków odwiedź pobliski las i upatrz sobie jakiś krzaczek przypominający drzewko w skali pokryj je lakierem i pomaluj, efekt oszałamiający i do tego prawie darmowy......

 

Moja mantra: nie kupować drogich posypek, drzewek cudów niewidów tylko samemu coś pokombinować.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś pytanie - nawetnie rzekę a ocean.

 

ale krótko spróbuje Ci powiedzieć.

 

podstawa - najlepszym materiałem jest styrodur ewentualnie styropian.

 

Zalety styroduru - lekki, trwały i można w nim swobodnie rzeżbić teren.

ja osobiście nie polecam materiałów typu sklejka, szyba itp z uwagi na ich ciężar.

ramka - a to najzwyklejsza balsa - kleisz to do podstawy klejem do styropianu i jest git. Ramka z balsy pozwala ci dopasować sobie teren do ramy przezco podnosi się estetyka. Potem malujesz bejcujesz co ci się tam podoba.

Podłoże - szkół jest wiele - ja po wyrzeżbieniu wstępnie terenu do dalszych prac używam plastelinę. Bardzo plastyczny materiał który pozwala mi na poprawkiw trakcie prac.

po ukształtowaniu terenu ziemia i trawa. Zadnych posypek najlepszy jest zwykły piasek wielokrotnie przesiany. Piasek przyklejaj w pierwszej fazie na wikol rozczeńczony z wodą tak w proporcajch 1/3 na tym etapie też możesz powkładać kamyki itp. Jak mi się śpieszy to od razu po piasku sypię trawę - i tu już cudów nie wymyślisz kupić trzeba. układająć trawę staraj się ją lekko podnosić do góry.

 

Dobra jak dojdzesz do tego etapu to daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie rady Jak tylko znajdę trochę wolnego czasu zabiorę się za dioramę i zaprezentuje efekty moich prac. Na początek chciałbym zrobić dioramę brukowanej drogi + jakieś trawiaste pobocze + może jakieś kałuże.

 

PS. jeszcze dwa pytania:

Jak zrobić wodę?

 

Co sądzicie o zrobieniu trawy z włosów pomalowanych później na zielono?

 

Jakimi farbami malować podłoże? Mogą posłużyć do tego zwykłe plakatówki (np. ziemia-brąz)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wode znakomicie nadaje się silikon przeźroczysty, mam nawet w swojej kolekcji jedną diorame zrobioną właśnie w ten sposób, zapraszam więc do mojej galerii w celu obejrzenia całego efektu wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda..... najlepsza żywica epoxydowa jest jeden minus, jest cholernie droga ale wygląda efektownie!!

 

Co do farb żadnych plakatówek!! Najlepiej akryle Pactra oleje Humbrola i oleje artystyczne ja używam St-Petersburg....

 

A co do włosów imitujących trawe to raczej się nie wypowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viewtopic.php?t=4804 - tu jest link.

 

Jeśli chodzi o żywice epoxydową to rzeczywiscie wygląda znakomicie ale ... poza tym, że jest droga uważam, że bardziej sprawdza się na jakis większych głębokościach i powierzchniach typu na przykład zrobienie kawałka ocenu z przedstawieniem jego głębi w np. jakims akwarium lub czyms takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Jakimi farbami malować podłoże? Mogą posłużyć do tego zwykłe plakatówki (np. ziemia-brąz)?

 

Farbki plakatowe dobrze się do tego nadają.

Sam ziemię malowałem plakatówkami a następnie pokryłem wikolem i w niektórych miejscach przykleiłem trawę elektrostatyczną.

Jak chcesz zobaczyć efekt to na forum jest relecja z nojej pracy co prawda jeszcze jest niedokończona ale dużo już do końca nie zostało.

Tytuł pracy to "Budowa dioramy Obrona Węgierskiej Górki 1939r."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o zwykły silikon. Może nie z tuby (chodzi o plastikową tubę i wyciskarke) ale bardziej o "tubkę" (podobną do tubki np. kleju "Budapren"). Uważam, że wyciskanie sprawia mniej problemu i jest przez to znacznie łatwiejsze. Silikon jakiego używałem bez problemu można kupić niemal w każdym sklapie z tego typu rzeczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.