Skocz do zawartości

Paprochy na powierzchni modelu


GeraltofPoland

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieją jakieś magiczne sposoby na uniknięcie przyklejających się do powierzchni farby paprochów i innego kurzu, co na płaskich powierzchniach malowanych aero jest szczególnie widoczne? Moja obecna praca nad modelem to jeden wielki cykl malowania, usuwania syfów papierem ściernym i ponownego malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o metodzie, żeby tuż przed malowaniem spryskać powietrze wokół modelu zraszaczem z wodą, tak żeby mgiełka wodna opadła na podłoże, dzięki czemu po drodze "zbierze" ona wszelkie zanieczyszczenia w powietrzu, a do tego potem będą one mokre i nie będą się unosić przez jakiś czas.

Stosowałem parę razy tę metodę i faktycznie, chyba po czymś takim model był czystszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprostszym sposobem będzie odpowiednie przygotowanie miejsca pracy/malowania. Przetrzyj blat i okolice wilgotną szmatką żeby pozbyć się kurzu i innych brudów. No i strumień farby/powietrza kieruj na model z bliskiej odległości (max jakieś 20-30 cm) żeby nie zdmuchiwać przy okazji kurzu z innych miejsc blatu/półek...

 

Czym malujesz? Emaliami czy akrylami? Jak duże powierzchnie malujesz?

 

Ja maluję aero i jak do tej pory ani razu nie zdarzyło mi się żeby na powierzchni modelu pojawiły się jakieś paprochy itp historie. Tylko że przed malowaniem odpowiednio przygotowuje miejsce pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję farbą Vallejo Air. Co do miejsca pracy to zauważyłem, że faktycznie biurko było dość mocno zakurzone (tak to jest, jak człowiek siada do modelu raz na ruski rok i nie chce mu się poświęcić chwili na ogarnięcie warsztatu). Może w przyszłości wypróbuję też sposób ze spryskaniem wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że paprochy - kurz opadają na model w czasie suszenia. Od paru lat stosuję następującą procedurę: najpierw mycie modelu w wodzie z płynem do mycia naczyń i to krótko przed malowaniem, model po kąpieli nie jest wycierany ale sam schnie w zamkniętym pudełku, potem malowanie i znowu do pudła. Na mniejsze modele używam 2 litrowego pudełka po lodach, większe schną w kupionym w markecie plastikowym pojemniku (skrzynce). Do czasu nałożenia wszystkich warstw farby i lakierów model wyjmuję z pudła tylko na czas malowania, lakierowania czy nakładania kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.