Skocz do zawartości

F-16C CAS 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: czy z któregoś modelu F-16 Tamki w skali 1:48 można zrobić model F-16C CAS (close air suport) w charakterystycznym zielono-szarym malowaniu?

Z tego co wyczytałem w sieci, zdaje się że były testowane w ramach tego programu maszyny F-16C Block 25, ale nie mam pewności co do tej informacji.

Dodatkowo mam pytanie jakie podwieszenia można dodać do takiego modelu?

Z tego co widziałem na zdjęciach, samoloty te mogły przenosić Mavericki oraz zasobniki z działkiem 30mm, podejrzewam że generalnie można by tam podczepić mniej więcej to co przenosi/ł A-10A/C.

Wiem że są dostępne odpowiednie kalkomanie Caracala (już zamówiłem), z podwieszeniami także nie będzie żadnych problemów, jednak najważniejszy jest sam model maszyny.

Interesuje mnie najbardziej czy można model takiego samolotu z zrobić z któregoś modelu Tamiya (podejrzewam że F-16C Block 25/32 to jedyny możliwy wybór), ewentualnie czy byłyby potrzebne jakieś znaczące przeróbki.

 

A tak smakowicie wyglądają te maszyny:

 

792625529181986374.jpg

aar.jpg?m=1371912434

F-16B_HL-R01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo Tamiya nie robi takich stateczników. Z tych modeli byś mógł przeszczepić. Nawet nie sam statecznik, tylko jego podstawę.

 

http://www.mojehobby.pl/products/F-16-Fighting-Falcon-539509.html

http://www.mojehobby.pl/products/F-16A-C.html

http://www.mojehobby.pl/products/General-Dynamics-F-16-A-ADV-Special-Colors.html

 

Reszta zmian to prosta sprawa, podrzucałem ci kiedyś referencje jak odróżnić blocki. Edek robi chyba wszystkie wersje kół w żywicy, więc też byś odpowiednie znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam zamiar - jeśli już - zrobić wersję C.

Według informacji poniżej, wersje CAS samolotu to wersje głównie C Block 25, czyli w sam raz Tamka F-16C Block 25/32.

http://www.f-16.net/f-16_versions_article18.html

 

Zdjęcia które wkleiłem to były tylko przykłady jak wyglądają te maszyny, nie miałem na myśli że chcę zrobić dokładnie taki model.

Na PWM doradzono mi, że będę potrzebować zasobnik z działkiem GPU-5/A Pave Claw (mam go), pylon do niego (trzeba by chyba dorobić), oraz zasobnik Pave Penny,który był w jednym z zestawów Wolfpack Design, ale już nie jest nigdzie chyba dostępny.

Generalnie niewykluczone że ten zasobnik można by wypożyczyć z innego zestawu.

Nie wiem czy to wszystkie widoczne dodatki jakie należy wykonać dla tego modelu, czy być może jest coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo Tamiya nie robi takich stateczników. Z tych modeli byś mógł przeszczepić. Nawet nie sam statecznik, tylko jego podstawę.

Jeśli chodzi o ścisłość było kilka podejść do szturmowego F-16 wykorzystujących kilka platform bazowych z różnym wyposażeniem. Ten tutaj to oczywiście F-16A:

F-16B_HL-R01.jpg

 

Ale ale były także przerobione do roli CAS F-16C Bl. 25. One miały już wydłużoną podstawę statecznika, więc model Tamki doskonale się nada:

aab.jpg?m=1371900888

 

Na tym zdjęciu pierwszy stoi przerobiony F-16B, więc można odnieść mylne wrażenie, że pozostałe samoloty mają wczesny typ podstawy statecznika, tymczasem to na pewno F-16C:

792625529181986374.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z Pave Penny chyba też się rozwiązał.

Z tego co wyczytałem, to wygląda toto tak:

 

pdlpavepennyf16.jpg

 

Zdaje się, że ten element jest dodawany do modeli F-16C Hasegawy, a ja szczęśliwie kupiłem ostatnio za grosze ten "mangowy" model Falcona, w którym ta część jest.

To chyba właśnie Pave Penny?

 

120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o chyba właśnie Pave Penny?

Nie to Harm Targeting System, dla wersji przełamania obrony plot.

f16c003.jpg

 

Co w sumie nie zaszkodzi udawać, że to Pave Penny, bo są bardzo podobne w rozmiarach i kształcie. Po zeszlifowaniu tego bocznego występu-listwy i wymianie czubka na "szklany" będzie z niego śliczny Pave Penny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę tylko wykombinować skąd wziąć szklany czubek

Poszukaj kawałka przeźroczystej ramki wlewowej o średnicy zasobnika. Oszlifuj jeden koniec ramki na półsferę. Najpierw papierami a potem wypoleruj (dla ułatwienia możesz umieścić ramkę w wiertarce i po włączeniu niskich obrotów tylko przytknąć papier ścierny/szmatkę). Odetnij półsferę od ramki i przyklej. Żadna wielka filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie próbowałem, może warto.

Jest inna metoda, stosowana przeze mnie do robienia szklanych kopułek w Sidewinderach: klej epoksydowy, dwuskładnikowy, po zaschnięciu jest bardzo twardy i przezroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się scratchu, to naprawdę nie boli, a duma z własnoręcznie wykonanego elementu jest 10 x większa niż z przyklejenia fabrycznego.

Jeśli preferujesz klej epoksydowy to możesz spróbować odlewu w silikonie. Bierzesz do ręki silikon budowlany (najzwyklejszy sanitarny, do takich drobiazgów jest wystarczający). Stawiasz solidnego silikonowego kleksa na stole. Wbijasz w tego kleksa czubek zasobnika (element musi być obrobiony na gotowo, usunięte linie łączenia form). Czekasz, aż silikon zaschnie (ze 2 godziny). Wyciągasz zasobnik z silikonu a w powstałą dziurę wlewasz klej. Potem wyjmujesz idealną kopię czubka zasobnika tylko, że przeźroczystą. Klej ma jednak tę wadę, że jest dość gęsty i przy mieszaniu większych ilości łatwo go zapowietrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, aż kiedyś muszę spróbować.

Ten klej o którym pisałem jest jednak na tyle gęsty, że w przypadku takich stosunkowo płaskich, obłych szklanych kopułek wystarczy wziąć solidną kroplę kleju na wykałaczkę i dotknąć zeszlifowanego na równo końca zasobnika/rakiety.

Klej idealnie przylgnie do takiej końcówki, jeśli nie będzie go zbyt dużo to nie będzie wystawał poza profil korpusu zasobnika/rakiety, a on sam uformuje się automatycznie w idealną półokrągłą formę.

Trzeba tylko troszkę wyczucia, żeby odpowiednią ilość takiego kleju położyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.