Jump to content

Lotnisko polowe Luftwaffe w Griesen obecnie Gryżyna


pazazu
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich miłośników lotnictwa,

Dowiedziałem się niedawno o istnieniu lotniska polowego w Gryżynie (powiat, Krosno Odrzańskie, gmina Bytnica) czynnego i wykorzystywanego podczas II Wojny Światowej przez ówczesne jednostki Luftwaffe. Przeczesałem internet w poszukiwaniu materiałów na ten temat ale nic nie znalazłem. Może przyjąłem złe kryteria wyszukiwania. Może ktoś wie gdzie takich rzeczy szukać to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i informacje. Interesują mnie głównie jakie jednostki bojowe tam stacjonowały, jakich maszyn używały, jakieś nazwiska ... cokolwiek. Aha, jeszcze jedno, wtedy Gryżyna nazywała się Griesel.

 

Pozdrawiam lotniczo

 

Grzegorz

 

P.S.

Jeśli to niewłaściwe miejsce na publikację takiego tematu to proszę o info jak to skorygować.

Link to comment
Share on other sites

Raczej dobrych informacji nie znalazłem, jeśli już to mogło one być wykorzystywane przez krótki czas przez którąś z FFS A/B i być tzw. lotniskiem zapasowym/rezerwowym. W podanym linku jest opis i jako taka historia z mapką tego lotniska oraz wspomnienia niemieckich i polskich mieszkańców tej miejscowości http://griesel-gryzyna.eu/?p=777 Moim zdaniem mogły tam sporadycznie lądować samoloty Luftwaffe po uszkodzeniach podczas walk nad Berlinem czy podczas alianckich nalotów dywanowych nad Szczecin czy Poznań w 1944, w owym czasie w okolicy było kilka jednostek na lotniskach w Werneuchen-NJG11 chyba, Juterbog-JG300, Finow, Konigsberg/Neumark-ZG26.

Link to comment
Share on other sites

Zvezdar dzięki za info. Poszperam jeszcze w sieci i może coś uda mi się znaleźć więcej. Jak już się przeprowadzę do Gyżyny (dawniej Griesel) to popytam najstarszych mieszkańców na tę okoliczność (tak, tak ... kupiliśmy tam dom, latem się przenosimy, stąd moje zainteresowanie tematem, a link znam gdyż właśnie stamtąd mam info o tym dziwnym lotnisku ). Z pewnością przydadzą się Twoje informacje o okolicznych lotniskach i jednostkach tam stacjonujących. Jak wpadnie Ci jeszcze coś w ręce na ten temat to dawaj! Głód wiedzy doskwiera .

 

em dzięki za trop ... dojechałem do jakiegoś forum anglojęzycznego miłośników wojen Państw Osi. Może też coś pomogą.

 

GrzeH

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.