Skocz do zawartości

[warsztat] F-117 1/48 Tamiya


Jacek Kryszak

Rekomendowane odpowiedzi

Drugi mój model w zaawansowanym stadium budowy. Z poczatku miał to byc model prosto z pudła, ale z czasem zmieniłem koncepcje i dodałem kilka zestawów wzbogacających. CMK komora bombowa, kolorowa blaszka Eduarda i żywiczny fotel Aires:

bbd6cc5bb1a836c7m.jpg cf41cf28cfe29aefm.jpg 233720dd60f11726m.jpg 0c704b99a6225b7cm.jpg 649586eb0d83de3cm.jpg 8d147bf586b6f14cm.jpg d9fd7c772b4471bcm.jpg a2b97cb029a944b0m.jpg eafe367eb0962d6fm.jpg 7f701fa8a3c4f99dm.jpg e46988b14d2d7722m.jpg 550d4f8aed5f77b3m.jpg dd7e1342dde82e7dm.jpg 908913ce4e5a6dc0m.jpg 5fc3b15a6412a2b8m.jpg 37111a84de6e147fm.jpg 8af96f59bee8cb55m.jpg fad1bcd4219154f9m.jpg 80be4827662f72c1m.jpg e02c321f40a86911m.jpg

 

 

Budowa tego zestawu to czysta przyjemność, wszystkie częsci ładnie pasują do siebie. Jednyne problemy, które napotkałem to okropnie powykrzywiane żywiczne elementy CMK, które musiałem prostować w goracej wodzie. Własna inicjatywa to podzielone powierzchnie sterowe na skrzydłach, producent przewidział je w jednym elemencie na kazde skrzydło, a ja je porozcinałem i zamontuje lekko wychylone.

 

Eduard skopał barwone blaszki bo tablica przyządów i boczne panele powinny być czarne a nie szare:

 

aweip.jpg

qawpo.jpg

 

Model ma być elementem wiekszej dioramki z Pustynnej Burzy lub Bałkanów wraz z F-15E Revella:

 

Diorama1.jpg

Diorama2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tutaj widzę kolejny Twój, fajowski, modelik Jak w poprzednim, czekam z NIECIERPLIWOŚCIĄ na koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba o to malowanie chodzi:

 

grayf1176cweb.jpg

grayf1172cweb.jpg

 

Ten model bedzie na pewno czarny, ale mam na szafie jeszcze jeden taki zestaw i kolejny bedzie na pewno szary.

Kiedy modele skoncze sam nie wiem. Niestety w najblizszym czasie muszę sie zabrac za inne znacznie wazniejsze niż modelarstwo w moim zyciu sprawy i niestety modele muszą zaczekać. Ale dzis przynajmniej zabrałem się za poprawianie błedów Tamiyi i pozalewałem CA wszystkie linie podziałowe na grzbiecie Nighthawka. Szlifowanie bedzie długie...ale efekt mam nadzieje pozytywny. Za duzo kasy władowałem w ten model zeby zostawic takie głebokie linie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model bedzie na pewno czarny, ale mam na szafie jeszcze jeden taki zestaw i kolejny bedzie na pewno szary.

Lepiej człowieka nie prowokować

 

Właśnie. Ostatnio był na allegro taki Nighthawk i wręcz siłą się zmusiłem zeby o niego nie walczyć W koncu był jeszcze plamiasty prototyp... Miał tylko inne wnetrze kabiny bez monitorów i inne sondy na dziobie, a takiego plamiastego F-117 to w formie modelu nigdzie w sieci nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze a raczej był w połowie lat osiemdziesiątych F-117 z namalowaną na dolnej powierzchni kadłuba flagą USA.

 

Był to fakt, ale za bardzo mi się to malowanie nie podoba. Jakaś firma robi takie kalki i jest bardzo popularne.

Plamiasty fajniejszy:

 

f-117-camo.jpg

 

Poza tym wersje prototypowe nie wymagają szpachlowanie lini podziałowych bo chyba nie miały docelowej powłoki RAM i widac na tych samolotach rozkład lini jka w modelu Tamiyi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelik b.fajny czekam do konca...........ale ten w camo brzydki..bleeee w F-117 musi byc czarny.........wtedy jest efekt PS:Wielebny masz taki sam skalpel jak ja tnie skóre na kciuku jak masło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się fajnie wbija w stopę jak spadnie odpowiednio ze stołu

 

ostatnio mialem szczęscie spadl jakies 3-4 cm od nogi i wbil sie w drewnianą podłoge

okonek ..... ?? co rozumiesz przez swoje stwierdzenie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny Nighthawk to wg mnie spore wyzwanie w malowaniu. Z fotek wynika, że samoloty mają kolor, czarny ale jest to bardzo wyblakły czarny. Macierzysta baza tych maszyn znajduje się w bardzo slonecznym rejonie USA i kolor samolotów przypomina mi kolor bardzo wyblakłego na słońcu czarnego podkoszulka. Poza tym na płatowcu występują dośc charakterystyczne zacieki i zabrudzenia jak te np:

 

03.jpg

04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj co ja tu widze... Naightahwk sie robi... Tez go mam i tez go bede robil, moze juz niedlugo... Z wielkim zainteresowaniem przystepuje wiec do ogladania relacji z budowy. Mam tez przy okazji kilka pytan. Swojego tez chce wzbogacic o kiklka drobiazgow, a w szczegolnosci wlasnie w te kolorowe blaszki Eduarda. Powaznie zatsanawiam sie nad fotelem albo wrecz calym wnetrzem, ale tu mam kilka watpliwosci. Myslalem tez o zywicznych Pavewayach. I teraz garsc pytan:

 

Czy jest sens wkladac fotel z zywicy? Czy standardowy fotel z dolozonymi kolorowymi blaszkami nie bedzie wygladal lepiej niz zywiczny? Chodzi mi tu glownie o samo malowanie. Bo przeciez zywiczne odlewy sa formowane na podstawe oryginalnych foteli z zestawu z przyklejonymi blachami. A trzeba je pomalowac itd...

 

Czy te luki bombowe CMK sa duzo bardziej szczegolowe, niz te z zestawu? Na moje oko (po porownaniu ilustracji od zestawu blaszek i dodatkow CMK), po oblaszkowaniu, luki powinny byc naprawde fulwypas.

 

Pytam o to wszystko, bo Ty pewnie juz przebrnales przez to wszystko i przemyslales pewne rzeczy. Chcialbym usluszec Twoja opinie.

 

I teraz co do linii podzialu i malowania. Najpierw dorwalem w garsci swoje model Academy. Tam dla odmiany prawie w ogole nie ma linii podzialu. Sa tylko te najwazniejsze, a i tak nie wszystkie. Trza by bylo wszystko trasowac. Tak wiec, na zasadzie transakcji wiazanej, wymienilem model Academy na Tamyie. I po obejrzeniu setek zdjec Nighthawka i porownaniu ich z wypraskami, zaczalem sie zastanawiac nad tymi liniami w modelu. Na niektorych zdjeciach widac to wszystko, co odwzorowane jest na wypraskach. Nie wiem wiec, czy jest sens szpachlowac to wszystko... Ja chyba sobie to daruje. Poza tym, w monografi F-117 wyczytalem, ze odstepy pomiedzy panelami RAM sa szpary szerokosci nawet 10 mm. Coprawda klajstruja je zelowo-gumiasta odmiana tego samego materialu, ale mimo wszystko chyba powinno je byc widac.

Natomiast co do koloru poszycia, to tez mam swoje przemyslenia. Tak jak juz pisaliscie, kolor plowieje, wiec czarny chyba nie powinine byc az tak gleboko czarny. Druga sprawa, to to, ze jak by sie pomalowalo model tak calkowicie na czarno, to nie mialoby sensu zapuszczanie linii podzialu. A jak kolor glowny zlamie sie chociaz odrobine, to juz wywashowane linie beda fajnie wygladaly. Zastosowalem podobny patent przy modelu, ktory wlasnie koncze i sprawdzil sie.

 

Czekam na dalsze postepy. Jak mi jeszcze jakies gupie pytania wpadna do glowy, to nieomieszkam ich zadac . Fajnie, ze pojawil sie ktos, kto robi modele wspolczesnych amerykanskich samolotow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Majek. Zadałes kilka istotnych pytań. Postaram sie odpowiedzieć na nie szczegółowo wieczorem bo teraz mam przerwe obiadową i mało czasu.

Ale po krótce to powiem że żywice zastosowane przeze mnie znacznie poprawiły wygląd modelu. Komora bombowa CMK jest znacznie lepiej wykonana niz ta z pudełka... i jest warta tych 60 zł. W kwestii lini podziałowych to polecam ksiązkę Sqadron Signal Walk Around gdzie widać ze powierzchnia płatowca jest gładka jak stół bez zadnych lini . Jak nie masz ksiązki to podam Ci linka skąd ją sobie sciągniesz na kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.