Skocz do zawartości

Efekt chromu - problem.


Gość JarekS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Proszę Was o poradę.

Budując mojego Actrosa Black Edition (który idzie jak krew z nosa), napotkałem na pewien problem w postaci efektu chromu.

Pomalowałem kilka elementów najpierw czarnym połyskiem farbą Dupli Color (z OBI, tańsza wersja MOTIPa, produkcji DUPLI-MOTIP), a następnie lekko zmatowiłem i pomalowałem chromem (wszystko w spray'u - cienkie warstwy).

Efekt chromu wyszedł, jak wyszedł, mniejsza o to, efekt wygląda tak:

 

IMG_0076.jpg

 

Detale stały już 3 dni po malowaniu w temperaturze ok 15 - 18stC (w komórce) i po tych 3-ech dniach, jak pocieram palcem detal (próbny), efekt chromu szarzeje, a na palcu zostaje ten "pseudo chrom".

Czy po 3-ech dniach ta farba nie jest jeszcze dobrze utwardzona i powinienem odczekać jeszcze kilka dni (teraz już leży w normalnej temp. pokojowej)? A może ta farba tak po prostu ma i powinienem teraz pomalować bezbarwnym, żeby się pozbyć problemu?

Tylko, czy bezbarwny nie pogorszy tego chromu?

Wiem, że niektórzy z Was używali efektu chromu, chyba ze "Śnieżki" - czy mięliście podobne problemy?

A może jakiś błąd popełniłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby chromo-podobne nie schną to nie nowośc taki sam problem miałem jak malowałem magnumke sprayem Montana lub felgi od Hondy Accord farbą Deco Color....... nawet po miesiącu jak się dotkniesz zostawisz ślad linii papilarnych.....

Możesz sprubować to pokryć lakierem bezbarwnym, heh ale nie wiem co się stanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet po miesiącu jak się dotkniesz zostawisz ślad linii papilarnych.....

 

Ślad lini papilarnych zostawiasz na każdej powierzchni. Farba może być wyschnięta i utwardzona - i tak zostawisz na niej odcisk palca. A dlaczego?? A dlatego że na naszych dłoniach zawsze znajdują się drobiny tłuszczu, które zatrzymują się na wypukłościach naszych palców (linie papilarne). Dlatego zawsze i na każdej powierzchni zostawiasz swój unikalny "podpis"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne w kwestii Śnieżki Chrom Effect

 

Po bezbarwnym chrom stanie się szarym, więc raczej nie polecam. Najlepiej jest zrobić to tak: podkład- czarny gloss WYPOLEROWANY, ale umyty odpowiednio tj. odtłuszczony, a na koniec chrom. I to co uzyskasz, to jest maksimum.

 

Jeszcze jest inna opcja... Mogę Ci części pochromować próżniowo. Wszystko jest w TYM temacie. Jakby co to zapraszam na PW lub gg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest zrobić to tak: podkład- czarny gloss WYPOLEROWANY, ale umyty odpowiednio tj. odtłuszczony, a na koniec chrom. I to co uzyskasz, to jest maksimum.

heh, tak właśnie zrobiłem :(

 

Jeszcze jest inna opcja... Mogę Ci części pochromować próżniowo.

Dzięki wielkie za propozycję. Będę jednak brnął dalej jak dotychczas, bo mi się już nie chce ponownie tego przygotowywać, a prace nad Actrosem już zbyt długo trwają. Odczekam jeszcze kilka dni i będę się z tym obchodził ostrożnie.

Skorzystam następnym razem (z propozycji).

 

Dzięki za rady i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy metalizer nie zabezpieczony lakierem bezbarwnym pod wpływem tarcia bęzie ścierał się. W Twoim przypadku prysnął bym jeszcze jedną powłokę aby zakryć przetarcia i starał się nie dotykać tych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślad lini papilarnych zostawiasz na każdej powierzchni. Farba może być wyschnięta i utwardzona - i tak zostawisz na niej odcisk palca. A dlaczego?? A dlatego że na naszych dłoniach zawsze znajdują się drobiny tłuszczu, które zatrzymują się na wypukłościach naszych palców (linie papilarne). Dlatego zawsze i na każdej powierzchni zostawiasz swój unikalny "podpis"

 

Tylko że linie papilarne na wyschniętej farbie zetrzesz a na tej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JarekS ale ty napisales ze zmatowiles czarny przed polozeniem chromu. musisz zostawic polysk :P

OK, źle napisałem (skróty myślowe) - część detali pozostała nie ruszona po malowaniu połyskiem, a część musiałem delikatnie przyszlifować (papier wodny 2500 w wodzie), bo były jakieś drobne "żydy" po malowaniu.

A czy jak nakleję taśmę maskującą Tamiya na taki chrom, to nie zerwie mi go przy odklejaniu?

Dzięki i pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak nakleję taśmę maskującą Tamiya na taki chrom, to nie zerwie mi go przy odklejaniu?

 

To zależy od tego czy odtłuściłeś elementy przed malowaniem i jakiego użyłeś podkładu do malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego czy odtłuściłeś elementy przed malowaniem i jakiego użyłeś podkładu do malowania.

W zasadzie bez podkładu, od razu poszła czarna farba połysk, ale na dobrze zeszlifowany plastik. Myślę, że sama farba połysk (Dupli), bęedzie się trzymać dobrze - zresztą próbowałem na innych elementach, tak samo malowanych i przygotowanych na połysk i tego taśma maskująca nie odrywała. Boję się jedynie o warstwę "chromu" czy ona nie odejdzie.

Odtłuszczanie robię zawsze standartowo - w roztworze wody z ludwikiem, potem letnia woda do zmycia roztworu (bieżąca) i na 24h do komórki do wyschnięcia (nie latają tam farfocle w powietrzu).

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zrobic tak jak ja zrobilem w silniku od Actrosa polozylem podklad i kupilem farbe Motip zolta z polyskiem cyz z lakierem utwardzajacym teraz silnik swieci sie w swietle dziennym i sztucznym , wiec i ty mozesz kupic farbe MOTIP z lakierem pewnie sa takie . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pocieram palcem detal (próbny), efekt chromu szarzeje, a na palcu zostaje ten "pseudo chrom".
A czy jak nakleję taśmę maskującą Tamiya na taki chrom, to nie zerwie mi go przy odklejaniu?
Ja bym spróbował na jakimś innym elemencie, na przykład wyprasce. Bo skoro po potarciu palcem chrom zostaje na naskórku, to do taśmy też może się przykleić i zostać...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował na jakimś innym elemencie, na przykład wyprasce.

Mam dodatkowy, "próbny" zbiornik i na nim testuję.

 

 

Bo skoro po potarciu palcem chrom zostaje na naskórku, to do taśmy też może się przykleić i zostać...

Właśnie o to chodzi - czy taśma Tamiya na tyle mocno trzyma, że zerwie drobiny chromu.

 

Będę eksperymentował za kilka dni, napewno efekt opiszę.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taśma Tamiya na tyle mocno trzyma, że zerwie drobiny chromu.
Według mnie trzyma nieco mocniej, niż naskórek na palcu...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację z chrome silver marki Model Master, po 2 tygodniach farba się lepiła i zostawała na palcach, po zamasowaiu tamiyką pomalowaniu innym kolorem zeszła pięknie . I element trzeba było czyścić i malować od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację z chrome silver marki Model Master, po 2 tygodniach farba się lepiła i zostawała na palcach, po zamasowaiu tamiyką pomalowaniu innym kolorem zeszła pięknie . I element trzeba było czyścić i malować od nowa.

No to kupa...

Spróbuję u siebie za kilka dni, ale pewnie efekt będzie ten sam.

Dzięki za odpowiedzi.

Acha, a próbował ktoś może moczyć taśmę Tamiya i zrywać na mokro?

Zwykła taśma malarska schodzi wtedy dużo łatwiej.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz jeszcze probowac oslabic klej na tasmie, naklejajac/odklejajac ja na jaka gladka powierzchnie, np lustro. Nie gwarantuje dobrego rezultatu, bo wszystkie metalizery tworza raczej slaba powloke. Tak przynajmniej wynika z moich doswiadczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.