Skocz do zawartości

Skandynawski Gladiator - Airfix 1:72


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Witam Wszystkich.

 

Jak jest konkurs to jest zabawa do której zamierzam dołączyć. Moją ofiara będzie model Gladiatora od Airfixa. A jak tematem konkursu jest zima, to jakoś od razu przyszła mi do głowy Wojna Zimowa. Tym bardziej że nie mam z tego okresu żadnego modelu. Model wykonam w malowaniu pudełkowym, czyli maszynę szwedzkiej jednostki Flygflottilj 19, która broniła fińskiego nieba. Wykorzystam model firmy Airfix oraz tablicę Yahu.

 

01_Gladiator.jpg02_Gladiator.jpg04_Gladiator.jpg

03_Gladiator.jpg

 

Dodatkowo w modelu znajda pasy firmy AML, ale na nie muszę trochę poczekać. Model chciałbym ustawić na niewielkiej, zaśnieżonej podstawce ale to jeszcze zobaczymy. W tym tygodniu ruszam z budową, a największym wyzwaniem dla mnie będzie wyrobić się w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedzkie Gladiatory miały minimalne różnice w porównaniu z używanymi gdzie indziej wynikającymi z innego uzbrojenia. Wszystkie G. na zdjęciach z Wojny Zimowej mają też pod lewym skrzydłem wyrzutnik bombowy. Gdyby Cię temat zainteresował, to służę zdjęciami.

 

 

Tablicę przyrządów lepiej było wziąć tą

http://www.hobbycolours.com/product_info.php?manufacturers_id=71&products_id=14435

 

Zdjęcie ze szwedzkiego muzeum

http://surfcity.kund.dalnet.se/images/gladiator_37.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Faktycznie po przejrzeniu zasobów internetu zauważyłem, że się trochę pospieszyłem z wyborem tablicy. Mówi się trudno, nowa została już zakupiona podczas odbioru pasów z AML.

 

10_Gladiator.jpg

09_Gladiator.jpg

 

Będzie niezła zabawa z tymi pasami, dość małe mi się wydają. Przydałaby się jakaś lupa.

Każda pomoc mi się przyda przy modelu, więc jak możesz to prześlij fotki. Z góry dziękuje za pomoc.

 

A w modelu na razie powalczyłem trochę z wnętrzem. Póki co złożyłem w całość to, co dał producent. Postaram się kilka dalszych elementów wykonać sam, aby coś się działo w środku gdyż zamierzam zrobić go z otwartą kabiną. W tym celu w jednej z połówek kadłuba wyciąłem drzwiczki. Usunąłem też zestawowy orczyk i postaram się go wykonać od podstaw, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

05_Gladiator.jpg

06_Gladiator.jpg08_Gladiator.jpg

07_Gladiator.jpg

 

Pocieniłem też trochę fotel pilota. Wyglądał jakby go zrobiono z pancerza Tygrysa.

Mam też małe pytanko o malowanie. Na górę dał bym farbę Gunze H340, ale mam problem z doborem koloru na spód. Jak możecie to podpowiedzcie jakiś kolor, najlepiej z palety Gunze lub Tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też małe pytanko o malowanie. Na górę dał bym farbę Gunze H340, ale mam problem z doborem koloru na spód. Jak możecie to podpowiedzcie jakiś kolor, najlepiej z palety Gunze lub Tamiya

 

http://www.ipmsstockholm.se/home/urbans-color-reference-charts-part-i/urbans-colour-reference-charts-sweden/

 

Wg nich XF-66

 

 

 

 

Każda pomoc mi się przyda przy modelu, więc jak możesz to prześlij fotki. Z góry dziękuje za pomoc.

108J8-F19.jpg

Zwróć uwagę na małe owiewki po bokach kadłuba, osłaniające zamki kaemów. Są dwie. Wieksza wyżej (inaczej umiejscowiona niż w angielskich wersjach) i mniejsza niżej, którą miały tylko szwedzkie. Lufy również były trochę inne.

Szwedzi mieli też trochę odmienny wlot powietrza do gaźnika. Nie pamiętam, czy zestaw to przewiduje, czy trzeba samemu rzeźbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Dzięki za szybką odpowiedź. Brałem pod uwagę właśnie XF-66 ale oprócz tego myślałem też nad XF-12, XF-19 czy XF-25. Nie mam za bardzo wyobrażenia jak on powinien wyglądać ale utwierdziłeś mnie w wyborze i spód będzie w kolorze XF-66.

 

Na obecną chwilę powoli dłubie przy wnętrzu. Planuje zrobić otwartą kabinę, więc wypadałoby coś tam dodać. Niestety z braku czasu prace posuwają się baaardzo wolno i nie ma co pokazać. Jak budowa ruszy do przodu, to od razu wrzucę fotki z postępów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Tak jak pisałem w poprzednim poście, powalczyłem trochę z wnętrzem.

 

Pod wiatrochronem z okrągłych profili dodałem kilka rurek oraz przygotowałem miejsce pod montaż tablicy Yahu

 

11_Gladiator.jpg

12_Gladiator.jpg

 

Na prawej burcie dodałem kilka przewodów i jakiś mały panel, nie mam niestety pojęcia od czego

 

15_Gladiator.jpg

 

Na lewej burcie dodałem dźwignie od sterowania silnikiem oraz też parę kabelków

 

13_Gladiator.jpg14_Gladiator.jpg

 

W obie połówki też wkleiłem zestawowe karabiny wcześniej rozwiercając w nich lufy.

Najwięcej zmian zaszło w fotelu pilota. Sam fotel, jak pisałem wcześniej, odrobinę pocieniłem. Później spróbowałem swoich sił z pasami od AML. Najpierw byłem trochę przerażony ich rozmiarami, ale jak przysiadłem to już jakoś poszło.Od podstaw wykonałem także pedały orczyka. Zestawowe jakoś mi nie odpowiadały. Dodatkowo na ramie w której zamontowany jest fotel dodałem kilka pokręteł i dźwigni. Tak to wszystko wygląda:

 

16_Gladiator.jpg17_Gladiator.jpg18_Gladiator.jpg

 

A tak prezentuje się wszystko złożone na sucho

 

19_Gladiator.jpg20_Gladiator.jpg22_Gladiator.jpg21_Gladiator.jpg

 

A z dołożoną owiewką, Gladiator powoli nabiera swojego kształtu

 

23_Gladiator.jpg

 

Teraz wezmę się za złożenie silnika i następnie czeka mnie malowanie. Oczywiście wszystko wyczyszczę przed malowaniem i może coś jeszcze dodam w kabinie, chociaż i tak niewiele będzie widać. I na koniec mam do Was kilka pytań. Wnętrze chcę pomalować w ten sposób:

- burty góra zielona, dół aluminium

- podłoga, fotel z ramą aluminium

Będzie tak dobrze?

I nie mam pojęcia jak pomalować wewnątrz osłony silnika. Według instrukcji powinny być pomalowane na czarny mat ale jakoś nie jestem do tego przekonany. Może coś podpowiecie?

Na dzisiaj tyle. Do następnego razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, więc czas najwyższy pokazać postęp w budowie, mimo że nie jest wielki.

 

Od ostatniego wpisu pomalowałem wnętrze i silnik oraz skleiłem ze sobą połówki kadłuba oraz skrzydła.

Na początek zdjęcia wnętrza

24_Gladiator.jpg

25_Gladiator.jpg

26_Gladiator.jpg

 

Także na swoje miejsce trafiła tablica od Yahu

27_Gladiator.jpg

 

I na koniec pomalowany silnik

28_Gladiator.jpg

 

Wszystko pomalowałem najpierw podkładem. Następnie poszedł aluminium Alclada, zielony to Pactra RAF Interior Green. Potem sidoluks i wash, a na koniec całość pokryłem lakierem matowym Alclada. Jak dla mnie to rewelacja, trochę go czuć ale wreszcie znalazłem odpowiedni lakier dla siebie.

 

Na koniec skleiłem obie połówki kadłuba plus dolne skrzydła, wszystko ładnie jest spasowane i szpachli poszły tylko symboliczne ilości. Problem pojawił się natomiast przy doklejanie tego elementu na górę kadłuba z tablicą przyrządów i podporami skrzydła. Po jego doklejeniu powstał mały schodek którego należało się pozbyć. Niestety podczas szlifowania oprócz schodka znikały także śruby mocujące panele, które producent wykonał jako wypukłe. Wpadłem zatem na genialny pomysł aby wszystkie te śruby na kadłubie zeszlifować i wykonać od nowa. Po ich spiłowaniu, w miejscach gdzie były wywierciłem otwory o średnicy 0,3 mm

32_Gladiator.jpg

 

I w te miejsca wklejałem kawałki rurki mosiężnej o tej samej średnicy

33_Gladiator.jpg

 

Wystające kawałki poucinałem i teraz pozostało mi trochę szlifowania. Na razie wygląda to nieźle ale wszystko zweryfikuje położenie podkładu.

 

I na koniec małe zakupy. Model chce wykonać z otwartą kabiną i drzwiczkami. Ponieważ zestawowy element wygląda słabo, a będzie dość widoczny, dokupiłem mały dodatek

29_Gladiator.jpg

30_Gladiator.jpg

 

A przy okazji dokupiłem także pod skrzydłowe karabiny

31_Gladiator.jpg

 

I w ten sposób, Gladiator stał się pierwszym moim modelem, gdzie koszt dodatków przekroczył koszt samego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć wszystkim.

 

Przyszedł czas aby przypomnieć o sobie w konkursie. Niestety przez brak czasu, a przy okazji też weny, nie będę w stanie ukończyć modelu w regulaminowym czasie. Mam pomysł jak go wykonać i przez to nie chce się spieszyć aby go nie popsuć.

 

W ostatnim czasie jednak udało mi się doprowadzić budowę modelu prawie do końca. Na zdjęciach zauważyłem że jeszcze mam parę miejsc do poprawki, nim wezmę się za malowanie. W modelu od podstaw wykonałem oba małe bąble na bokach kadłuba oraz schodek pod kadłubem. Uznałem także, że nie ma sensu przesuwanie dużych co niosło by ze sobą ryzyko zniszczenia modelu a jakby się udało to efekt byłby raczej nie widoczny. Kabina na modelu będzie w pozycji otwartej. Producent niby przygotował specjalną szybkę dla takiej opcji ale wolałem pociąć i dopasować elementy szybki do opcji zamkniętej. Teraz czas na poprawki, podkład, poprawki i będę mógł zacząć malować.

 

35_Gladiator.jpg34_Gladiator.jpg

36_Gladiator.jpg

37_Gladiator.jpg

38_Gladiator.jpg

39_Gladiator.jpg

40_Gladiator.jpg

 

Model złożyłem na sucho tylko do zdjęcia. Śmigło, "kapcie" oraz górne skrzydło będę malował osobno. Model umieszczę na zaśnieżonej podstawce. W końcu tematem konkursu jest zima.

 

41_Gladiator.jpg

 

Podstawka dopiero zaczęta, zobaczymy jak wyjdzie.

 

Jedynym elementem modelu z którym mam problem jest wyrzutnik bomb. Nie mogłem znaleźć żadnego zdjęcia, aby na jego podstawie móc go wykonać. Znalazłem tylko jedno ale mocno nie ostre. Jakby ktoś mógł poratować jakimiś materiałami byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedynym elementem modelu z którym mam problem jest wyrzutnik bomb. Nie mogłem znaleźć żadnego zdjęcia, aby na jego podstawie móc go wykonać. Znalazłem tylko jedno ale mocno nie ostre. Jakby ktoś mógł poratować jakimiś materiałami byłoby super.

 

Znalazłem trochę zdjęć dość wyraźnych w książce "Glosterflygplan.." Forslunda. To było pewnie proste jak budowa cepa, ale tylnej części wyrzutnika na żadnym zdjęciu nie widać. Tak czy inaczej trzeba improwizować, ale popytam kolegę, co ma więcej książek:)

Daj mi trochę czasu, ja też planuję kiedyś Gladiatora z F19, więc jestem tym również zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pogodziłem się z tym że nie wyrobie się w terminie, to czasu trochę teraz mam

 

Dzięki za podpowiedź z książką. Trochę poszperałem i znalazłem taką, a w niej trochę interesujących mnie zdjęć. Na ich podstawie można spróbować powalczyć z tym tematem i coś wystrugać ale jak miałbyś coś więcej to z chęcią poczekam. W sumie podstawka też czeka na swoją kolej nie licząc kilku innych rozgrzebanych modeli. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie od spodu maszyny ze zdemontowanym wyrzutnikiem, ale ze śladami po czterech mocowaniach. Będę liczył do których żeber to było przykręcane. Muszę jednak najpierw wygrzebać swojego Gladiatora i ocenić, czy Airfix dał żebra w odpowiednich miejscach i liczbie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.