Skocz do zawartości

Matowy lakier po sidoluxie i model do wyrzucenia


maciek8791

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wstępie napiszę że jak wielu innych wróciłem do modelarstwa po przygodach z dzieciństwa.

Odkryłem, że aktualnie przez wielu modelarzy bardzo polecany jest sidolux. Ponieważ mój syn który ma niecałe 5 lat uwielbia modele i oczywiście bierze je do zabawy, uznałem sidolux za wspaniały preparat zabezpieczający. Sam efekt również jest ciekawy i nawet w kilku modelach zostawiłem sidolux tak jak jest (podoba mi się podbicie kolorów). Stosuje sido przed i po kalkach - kładzenie kalkomanii na gładkiej powierzchni sido jest super. Dodam że kleje tylko 1:35 pancerka różnego rodzaju ciężarówki itd.

 

Ale wiadomo że przy sido efektem ubocznym jest świecenie które w pewnych momentach przeszkadza; Dlatego kupiłem sobie lakier matowy tamiyi i dzisiaj pomalowałem model wcześniej zrobiony sido. Dodam, że dodałem troszkę rozcieńczalnika tamiyi do acryli (lakier bezbarwny to też był akryl Tamiya).

Efekt : model zaczął się cały bielić :( Włożyłem w niego naprawdę sporo pracy. Próbowałem ratować sytuacje myjąc model ale efekt wyszedł jeszcze gorszy wszystko do wywalenia. Mój ZIŁ wylądował w koszu :(

 

Co poszło źle?

 

pozdrawiam - Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie możliwości:

1. Stary lakier. Źle rozmieszałeś i poleciały kawałki zaschniętego lakieru.

2. Duże ciśnienie i daleko pryskane od modelu. Lakier zasechł w powietrzu.

 

Dlatego przestałem używać Flat Cleara Tamiyi. Dawał ładny mat ale był zbyt nieprzewidywalny.

 

Przesiadłem się na Matt Alclada. Butelka 120ml gotowego do psikania lakieru kosztuje około 30zł tyle co 3,5 butelki Tamiyi a jest mega wydajny i rewelacyjnie się go kładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie możliwości:

1. Stary lakier. Źle rozmieszałeś i poleciały kawałki zaschniętego lakieru.

2. Duże ciśnienie i daleko pryskane od modelu. Lakier zasechł w powietrzu.

 

Dlatego przestałem używać Flat Cleara Tamiyi. Dawał ładny mat ale był zbyt nieprzewidywalny.

 

Przesiadłem się na Matt Alclada. Butelka 120ml gotowego do psikania lakieru kosztuje około 30zł tyle co 3,5 butelki Tamiyi a jest mega wydajny i rewelacyjnie się go kładzie.

 

Witam,

Ciśnienie było spore nawet ok 40, odległośc w związku z tym też była trzymana. Bielenie wystąpiło nie od razu tak po chwili.

Czy sądzisz że nakładanie pędzelkiem z butelki będzie bezpieczniejsze, czy może jednak może to być kwestia preparatu? Boje się ryzykować na kolejnym modelu zrobie chyba na sucho próby. Spróbuję też zamówić produkt o którym napisałeś...

Ew. czytałem że niektórzy rozrabiają sido 1:1 z wodą, tylko że wtedy powłoka będzie słabsza przecież

 

pozdrawiam - Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie była raczej wina sido tylko matu Tamiyi. Wychodzi, że był stary. Nie wiesz ile leżał na półce w sklepie.

Ja używam Lacquer thinner (tego z żółtą nakrętką) do większości farb i nic się nie dzieje.

Mat tamki też tym rozcieńczałem ale upewnieałem się że nic nie zostawało na nakrętce i brzegach słoika, bo zazwyczaj tam zaschnięty lakier leżał i wpadał do aero. Później z tego miałem białe farfocle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie była raczej wina sido tylko matu Tamiyi. Wychodzi, że był stary. Nie wiesz ile leżał na półce w sklepie.

Ja używam Lacquer thinner (tego z żółtą nakrętką) do większości farb i nic się nie dzieje.

Mat tamki też tym rozcieńczałem ale upewnieałem się że nic nie zostawało na nakrętce i brzegach słoika, bo zazwyczaj tam zaschnięty lakier leżał i wpadał do aero. Później z tego miałem białe farfocle.

 

Ja używałem tego z białą nakrętką.

Przed chwilą naniosłem na inny model pędzlem lakier matowy akryl Tamiya i .... szok. Z farby na której wcześniej też był sido zrobiło się masło. Nagle pędzel zaczął robić się zielony.

No cóż czeka mnie kolejny zakup cleanoluxu i kolejne malowanie:)

Faktycznie spróbuje może matu innej firmy.

 

pozdrawiam - Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości... Na jakim modelu to Ci się stało?

 

Pierwszy problem doswiadczył zil 131 z icm (ten zabudowany).

Polecam ten model - jest to naprawdę wysoka jakość a robienie go to była czysta przyjemność.

A teraz umazałem pędzlem t72 Tamiya, jutro pójdzie na cleanolux. Zil juz prawie odratowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.