Jump to content

Lakiery samochodowe 2K. Ogólna dyskusja.


Recommended Posts

Witam,

 

 

W tym temacie chciałbym zachęcić do ogólnej dyskusji na temat lakierów samochodowych chemio-utwardzalnych. Sporą furorę robią relacje kolegi KRL który używa niestandardowej chemii modelarskiej. Jako, że lubię eksperymentować oraz w szafie czeka ROKAF T-50 w białym malowaniu, to zacząłem poszukiwać jakiegoś lakieru 2k. Po przejrzeniu allegro udało mnie się zakupić parę małych próbek po 130ml i 150ml gotowego lakieru. W tym temacie chciałbym opisać jak z danymi lakierami się pracuje w domowych warunkach przez laika z tego typu chemią.

Jednocześnie zapraszam innych do otwartej dyskusji.

 

Lakiery jakie zakupiłem to.

Du pont 3800s

Zenith z09

Troton MASTER HS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzisiaj zabrałem się za sprawdzanie tej zawartości.

 

IMG_1096.jpg

 

Oprócz lakierów wziąłem też 3 różne rozpuszczalniki, zmywacz silikonu, oraz rozcieńczalnik do cieniowania. Jak chemia kosztuje po 2zl za 100ml to grzechem było nie wziąć.

Wracając do głównego tematu czyli lakierów. Aktualnie kończę model który jest już pokryty matem, więc zacząłem od pryskania na wypraski. Po sprawdzeniu lakieru du ponta oraz trotona doszedłem do paru wniosków.

 

1. Oba lakiery wlane do aerografu gunze ps-290 wymagają lekkiego rozcieńczenia jeżeli chcemy lakier wylać jednocześnie nie lejąc super grubej warstwy.

2. Można używać rozpuszczalnika od Gunze, nie zauważyłem żeby coś złego się działo.

3. Oba lakiery są bardzo agresywne. Jeżeli od razu natryśniemy na znaczną warstwę, to zaczną się tworzyć dziwne kratery, jakby był kurz na modelu. Przy jeszcze grubszej warstwie lakier reaguje z plastikiem który staje się matowy i chropowaty. Położenie cienkiej warstwy i odczekanie minutę niweluje problem.

4. Jako, że nie chciałem czekać paru godzin na utwardzenie w temperaturze pokojowej, wypraski poszły na 30min do piecyka. Oba lakiery w tym czasie się utwardzają, a wypraski Hasegawy oraz Academy bez problemu przetrwały w 60 stopniach.

5. Dużą zaletą jest to, że lakier nie traci znacząco na grubości po wyschnięciu. Tak jak go rozlejemy na powierzchni, tak będzie wyglądał po utwardzeniu.

6. Nie poczułem różnicy między Trotonem, a dużo droższym Dupontem. Może Dupont łatwiej(przy cieńszej warstwie) się rozlewa, ale mogę się mylić.

 

Reasumując, za 7zł mam 150ml lakieru który można rozlać na lustro za jednym razem i po 30min mieć gotowy model do dalszej zabawy. Jak dla mnie odkrycie roku.

Link to comment
Share on other sites

Z tymi lakierami też trzeba uważać. Ja już przestałem ich używać, gdy dwa razy pod rząd zepsuły mi kastę modelu (najpierw kalki, a za drugim razem bazę). Od tego czasu stosuję Gunze GX-100. Też za pierwszym razem można uzyskać nim lustro, jest trwały na polerowanie, a przy tym w pełni przewidywalny, jeśli idzie o efekt końcowy i prosty w użyciu. Nie można tego powiedzieć o lakierach 2K

Link to comment
Share on other sites

Mnie takie cyrki działy się przy gx100 oraz Gaia przy grubszej pojedyńczej warstwie. W przypadku 2k ta sama cienka warstwa pozostawia naprawdę gładką powierzchnię, którą musiałbym poprawiać ze 2 razy zwykłymi lakierami żeby uzyskać tę samą grubość.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.