Jump to content

patrykvel

Members
 • Content Count

  379
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by patrykvel

 1. SET zwiększa przywieralność kalek, więc trzeba uważać. Jak kalki są delikatne, to bezpieczniej kłaść je na samą wodę, set i sol można użyć później. A jak jakaś kalka podczas ustawiania się przykleji to jak najszybciej zalać ją wodą. W tedy puści.
 2. Metalizer możesz wymieszać z czarną i białą farbą, dla uzyskania różnych odcieni. Nieregularne ciekowanie najwygodniej smokiem.
 3. MR Paint są już bardzo mocno rozcieńczone. Levelling thinner przyda się do wszystkich innych farb które się z nim lubią wlącznie z Hataką orange. Do mycia aero możesz używać czystego acetonu.
 4. Primer and microfiller kładzie się cienko, bo to prawdziwy podkład, a nie guma w płynie. Jak podoba się malowanie śmierdzielami to nie wyjścia. Trzeba przejść na tamke, gunze, MR paint i tym podobne farby. Przy wkładaniu kabiny może wystąpić problem braku możliwości ściśnięcie kadłuba, u mnie wystarczyło skrócić te 4 kołki które wchodzą do boków kadłuba.
 5. Składałem me262 od hobby bossa. Bardzo przyjemny model z fajnymi patentami.
 6. Ja raz z ciekawości uzyskałem taki efekt. Wlewając super gęsty bezbarwny bez rozcieńczania. W innym wypadku jak rozcieńczasz do jednej konsystencji, to nie ma problemu. Chyba, ze ktoś uparcie miesza farbę np. 2:1, kiedy gaia jest jeszcze gęstsza od Gunze C.
 7. Tak dla potomnych, fotel airesowy pasuje bezstresowo jedynie do dedykowanej kabiny. Sam właśnie kończę drakena i fotel wsuwa się bez problemów.
 8. Może f-16 1/48 od Tamki?
 9. Tak czy siak tomcata zostawiłbym na 3 model. Ja bym jako pierwszy model polecił np. Spitfire w 1/48 od eduarda. Za 100zl będziesz miał genialnie wykonany model i do tego blaszki i maski. Siła w tomcatach to bardzo specyficzne ślady eksploatacji. Tak czy siak jak będę w domu to mogę podesłać kilkunastogodzinny poradnik jak zrobić takiego tomcata od a do z.
 10. A da się mieszać emalię tamki oraz akryl? Z emalii mam jedynie alclad klear kote i o ile pyłosuchość osiąga dosyć szybko, to odciski zostawia jeszcze przez dobre kilka dni. Dlatego jakoś nie przekonują mnie emalie.
 11. Akryle wodne, akryle rozpuszczalnikowe czy emalie? :p
 12. Ale nawet gdyby emalia Tamiya była taka super, to jest zbyt mało kolorów, a kupować trochę olejnych, a trochę akryli mija się z celem. Jak kupisz rozpuszczalnik bioceluzowy, to na dobrą sprawę tamką i gunze maluje się tak samo. Gunze C schnie najszybciej i jest najbardziej wydajna. Ja używam Tamiya, gunze C i H, Gaia, tajwańskie Modo i do każdej leje jeden rozpuszczalnik. Planuję też brakujące kolory uzupełnić pomarańczową Hataką.
 13. Teraz działa, ale jak nie wymyjesz w pełni tego humbrola, to problemy powrócą. :p
 14. Dyszę i cały aero najłatwiej zapaskudzic wodnymi akrylami. Emalia oraz akryle na bazie alkoholowej i bioceluzowej upłynniają się przy kontakcie z mocnym rozpuszczalnikiem. Te pierwsze natomiast zamieniają się w grudki które później jest ciężko usunąć.
 15. Ostatnio była zagorzała dyskusja na temat arerografów w tej cenie. Ja bym wolał procona z japonii. Hello, jak pan ze sklepu powie, że aerografu nie myjemy mocnymi rozpuszczalnikami to też będziesz tak powtarzał? Ja rozumiem, że nie każdy zna zasadę działania oraz ogólny zamysł technologii użytej w aero, ale powtarzanie jakiś dziwnych rytuałów w kwestii obsługi aero których sami do końca nie rozumiemy jest dziwne. To tak jakby jeżdzić autem i zmieniać biegi tylko w kolejności od 1 do 6 bez omijania pozostałych, bo inaczej coś może się złego stać.
 16. Spójrz jeszcze raz na schemat aero. Jeżeli palcem zatkana ujście aero, to jedyną drogą dla powietrza będzie właśnie przez dyszę z iglicą. Dyszy w której jest iglica nie zatykasz, bo byś musiał sobie iglicę wbić w palec. Druga sprawa jak backflow ma wpływać na uszczelki skoro ciśnienie przed wylotem z dyszy powietrznej jest takie samo? Dodatkoo mowa tutaj o ciśnieniu w porywach 2 barach. Ps. Posiadam oryginalną Iwate hp-ch plus i obie dysze wraz z kapturkiem osłaniającym nie mają żadnych uszczelek. Może kiedyś były ale się zdezintegrowały, najważniejsze, że samo spasowanie w pełni uszczelnia konstrukcję. To samo Procon ps-290, posiada jedynie teflonową uszczelkę iglicy.
 17. Nie chyba tylko napewno, powietrze przelatując obok dyszy i iglicy tworzy podciśnienie które zasysa ze sobą farbę. Dlatego tak ważne jest niskie napięcie powierzchniowe które poprawia atomizację.
 18. Iglica jest najczęściej blokowana przez farbę która osadza się w uszczelce iglicy, znajduje się w samym środku Aerografu. Efekt typowy jak słabo umyjemy aerograf. Jak powietrze się cofa to czy przypadkiem dysza od farby nie jest schowana w dyszy powietrznej? Ona ma trochę wystawać poza jej obrys dzęki czemu powietrze jest skierowane ku wylotowi.
 19. Jeżeli już to tg-130 czyli aerograf dwufunkcyjny z zbiornikiem grawitacyjnym.
 20. Jeżeli dobrze wymieszałeś, to chyba ten typ tak ma. do kompletu z x-22 kup sobie xf-86 czyli mat od tamiya. Odpryski malowane najczęściej wyglądają właśnie jak malowane. Lepiej wyglądające, ale wymagające więcej zachodu są fizyczne odpryski. Pod kolor bazowy dajesz srebrny, najlepiej taki co daje gładką powierzchnię lub kolor podkładu, opcjonalnie lakier do włosów i na to kolor kamuflażu. Po skończeniu modelu wedle uznania za pomocą wody, lub ostrego narzędzia robisz odpryski. Tak czy siak najpierw lepiej zrobić model czysto, a porządnie z bajerancko położonym kamuflarzem niż słabo pomalowany model zabrudzić washami, pastelami i innymi siuwaksami. W przypadku brudzenia itp. mniej znaczy lepiej.
 21. 2 bary to sporo. W takim wypadku zakup sobie szybkozłączkę z regulacją ciśnienia. Vallejo zachowują się właśnie tak jak to widać na twoim modelu. Oprócz zasychania na dyszy, pre shading jest bardziej nasmarkany niż natryśnięty. Później ciężko jest go zgasić kolorem bazowym, bo zbyt widoczny wygląda po prostu żle. Tak jak solo napisał. Nawet z tanim aerografem, jak użyjesz farb stworzonych do aerografu to będziesz mógł wyczyniać takie efekty które są niemożliwe w przypadku vallejo.
 22. patrykvel

  Aerograf cz.2

  w chińczyku uszczelka od iglicy też jest teflonowa :P
 23. patrykvel

  Aerograf cz.2

  H&S to takie vallejo w kwestii farb. Na dobrą sprawę wujowe, ale ludzie i tak kupują bo popularne, a w razie problemów wymyślą dziesiątki teorii oraz rozwiązań jak te problemy minimalizować. Na grupach facebookowych dalej prym wiodą vallejo i pactra do malowania nawet samolotów. Do tego flow improwery, opóżniacze i parę innych bzdetów.
 24. patrykvel

  Aerograf cz.2

  Z tego co pamietam to iwata ma patent na zawór MAC, więc dlaczego jest on w proconach?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.