Jump to content
Sign in to follow this  
BrodaGeodety

Farba czasem schodzi - co robię źle?

Recommended Posts

Witam,

Powoli dłubię przy samolocie w 1/72 i mam problem. Pomimo takiego samego przygotowania w kilku miejscach farba łatwo odchodzi. I nie mam pojęcia co jest grane. Moje działania wyglądały tak:

- mycie modelu (benzyna ekstrakcyjna)

- podkład w sprayu Tamiya (poza oszkleniem)

- Pactra dobrze wymieszana w słoiczku

- odmierzona i rozcieńczona wodą wg metody "na oko"

- malowanie pędzlem

W kilku miejscach (niezależnie od koloru) farba odeszła niemal płatami i to wielkości łebka zapałki. Na oszkleniu, przy zrywaniu taśmy Tamiya, usunąłem sobie 75% koloru. Co mogłem zrobić źle? Moje pierwsze podejrzenie jest takie, że pomimo uważania, gdzieś paluchami dotknąłem podkładu.

Prawdopodobne tak jak mówisz dotknąłeś palcem.

Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pierwszy model malowałem (1.5 roku temu) Pactrą, bez odtłuszczania i podkładu i farba trzyma się do dziś bez zarzutu , nic nie lakierowałem.

Może farba popsuta, no nie wiem:(

Ale skoro tylko w kilku miejscach to pewnie nie wina farby

Zmyj odtłuść porządnie, nałóż podkład i pomaluj uważnie bez dotykania palcem(albo załóż rękawiczki itp.) jeszcze raz.

Pozdrawiam i myślę że trochę pomogłem

Choć u mnie częściej niż pieczony kurczak pojawiają się precyzyjnie cięte cienkie plastry ziemniaka/kartofla/pyry* w otoczce ziół, przypraw i połowy tablicy Mendelejewa, to rozumiem, że dla modelu skutkuje to tym samym.

Zaprzestać nie zamierzam, bo jak modele są uciechą ducha i oka, tak to wszystko jest uciechą dla innych organów. Niemniej jednak wiem już co mam robić, żeby problem wyeliminować. Dzięki

-----

* wybierz właściwe zależnie od swojego regionu

Po prostu od momentu zakończenia klejenia modelu dotykaj go tylko i wyłącznie w lateksowych rękawiczkach.

Wtedy farba nie będzie schodzić.