Skocz do zawartości

nowy z aero


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

powoli sie przymierzam z przejsciem na 'jasna strone mocy' i rozpoczac swoja przygode z aero a nie pedzelkami, ale jako, ze w tej materii jestem zupelnie zielony kilka pytan co do doboru farb, rozcienczalnika i w ogole 'zestawu startowego minimum' 

1. jakie farbki najlepsze dla poczatkujacego? duzo ludzi i tu i w ogole 'na swiecie' poleca tamiye, mi po obecnych jeszcze czasach malowania pedzlem zostala pokazna kolekcja humbrola emalii, warte to zachodu czy za duzo roboty w malowaniu / czyszczeniu etc. w porownaniu z akrylami? i w przypadku tych ostatnich,

2. planuje przemalowac nieudana panzer 1B , juz jest po 'krecie' czysciutka i tu pytanie co dokupic aby pomalowac ja na panzergrau z proba modulacji? takie cos by wystarczylo?

  • Tamiya XF-63 (panzergery)
  • XF-2(bialy do uzycia z XF-63 do modulacji)
  • XF-56 (baza na gaski)
  • X-11 (metalic na gaski)
  • X-20A (rozcieczalnik)

No i wlasnie, jedni mowia zeby uzyc primera a inni jeszcze mowia aby malowac bezposrednio?

Po pomalowaniu, do czyszczenia aero po akrylikach wystarczy woda + rozkrecenie wszystkiego i rpzetarcie) czy jakis cleaner (jelsi tak to jaki?)

No i ew. co jeszcz ebyscie polecili 'na start' z takich must have? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby i dla początkującego i dla zaawansowanego to te dobre farby do aerografu. Tamiya należy do najlepszych, więc polecam ją, także Gunze C i H, MR Paint, niezłe też są Real Colors od AK. Te farby możesz śmiało wlewać do aerografu i malować nimi bez obaw zapychania się czy też jakiś innych nieprzyjemnych wydarzeń.
Warunek jest jeden: trzeba używać dedykowanych rozcieńczalników, a najlepiej jednego do wszystkich powyżej: Gunze Mr. Leveling Thinner. Do MR Paint nie potrzeba rozcieńczalnika, bo są już rozcieńczone w butelce.

Co do podkładu: jest wskazany i ja sobie nie wyobrażam żebym pomalował model bez podkładu. Dla mnie najlepsze są także podkłady Gunze, Surfacery 1200 i 1500 - dają najgładszą powierzchnię (mogą być szare, mogą być czarne).

Do czyszczenia aerka (trzeba go dokładnie czyścić) warto używać albo taniego acetonu technicznego, albo droższego ale bardzo polecanego Tool Cleanera, także Gunze. Może być też środek Tamki Airbrush Cleaner.

8 minut temu, zipster napisał:

No i ew. co jeszcz ebyscie polecili 'na start' z takich must have?

Dobry aerograf, to jest podstawa. Ale to zależy jaki masz budżet.

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze w użytku są farby już gotowe do użytku, bez potrzeby mieszania i rozcieńczania - MR. Paint. Lejesz do aerografu i pryskasz, wynik zawsze będzie dobry, nie ważne czy kupisz aerograf za stówę czy za tysiaka. Do czyszczenia wystarczy 99% IPA lub aceton. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thx za odp. 

jesli chodzi o aero to dostałem od zonki Adlera 7790 czy dobry czy zły ... pojęcia nie mam :)  na start sprobóje z zwyklym kompresorem przemyslowym bo do takowego mam dostep (wiem wiem, nie ma skraplacza :)) i zobacze jak w ogole sie z tym czuje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, staraj się malować (o ile farbami które podałem wyżej) mniej więcej na ciśnieniu ok 1 bara. To z reguły daje najlepsze efekty. Potem sam dojdziesz jakie ciśnienie Ci pasuje do jakich efektów które chcesz uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zipster napisał:

 pokazna kolekcja humbrola emalii, warte to zachodu czy za duzo roboty w malowaniu

Dobrze rozcieńczyć i można malować nie gorzej niż akrylami. Tylko dłużej schną. Dużo dłużej.

7 godzin temu, zipster napisał:

Po pomalowaniu, do czyszczenia aero po akrylikach wystarczy woda + rozkrecenie wszystkiego i rpzetarcie) czy jakis cleaner (jelsi tak to jaki?)

Ja myję w Zmywaczu do akryli Wamodu i przepłukuję IPĄ.

6 godzin temu, zipster napisał:

jesli chodzi o aero to dostałem od zonki Adlera 7790 czy dobry czy zły ... pojęcia nie mam :) 

Dobra żonka i  nie najgorsze aero. Jakbyś chciał się pozbyć (aero oczywiście) to chętnie przygarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.