Jump to content
Sign in to follow this  
jacus1944

Pz. IV Stoumont 1944

Recommended Posts

Panowie czy wiadomo coś więcej o pojeździe ze zdjęcia oprócz tego, że to walki z miasteczka Stoumont 1944 podczas operacji w Ardenach? Wydaje mi się, że na zdjęciu widać osłony boczne Thoma-Schurzen? Jaki nosił numer boczny?

StoumontBattle6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ataku na Stoumont w dniu 19-12-1944 roku brało udział między innymi 7 czołgów Pz.Kpfw.IV w wersji ausf.H i J. Pojazdy były z 6 i 7 kompanii.

Pozdrawiam

Krzysztof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Krzysztof. Dorzucę coś jeszcze o Ardenach. Jakiś czas temu znalazłem super profil na fejsbuku, na którym twórca publikuje posty o nazwie Ghost of War, gdzie publikuje zdjęcia "kiedyś-dziś" i pokazuje fotki np. z Ardenów i odnajduje to miejsce i pokazuje jak wygląda obecnie. W jednym z postów mowa jest o szpicy Kampfgruppe Peiper, która pomyliła drogę i zamiast kierować się na południe, ruszyła na północ w kierunku Wirtzfeld, gdzie natknęli się na sztab 2 Dywizji "Indian head", co było później przeczytajcie w linku:-)

https://www.facebook.com/WyprawySladami2WojnySwiatowej/posts/-ghost-of-war-28-z-panzer-iv-z-6ss-pzrgt1-kampfgruppe-peiper-bitwa-o-ardeny1-17-/1353723741430360/

Ale do rzeczy. Autor postu pisze w nim o zniszczonym w walce wozie o nr 613, którym dowodził Uscha. Heinz Femdling. Na zdjęciach widoczne sa pojazdy z osłonami typu Thoma-schuzen w kamuflażu ambush. Kiedy to przeczytałem od razu przypomniało mi się dość znane zdjęcie, w sieci z reguły podpisywane jako wóz z Ardenów, z numerem bocznym kończącym się cyframi 13, bo pierwsza cyfra zasłonięta jest drzwiami osłony wieżowej. Wzór cyfr odpowiada tym używanym przez LSSAH chociażby w Normandii. Myślicie, że to może być właśnie ten pojazd zniszczony na drodze do Wirtzfeld?

P.S.

Szukałem też zdjęć Heinza Femdlinga, żeby porównać ze zdjęciem załogi, ale nie znalazłem:-)

PZ_IV_Ardenne3.jpg

Edited by jacus1944

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.