Skocz do zawartości

SdKfz 251/3 mit Kurbelmast Km9


Merten

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tak pod wpływem rozmów na temat różnych wersji SdKfz 251 na innym forum naszła mnie straszna ochota na sklejenie SdKfz 251/3 w wersji łączności. Wyjątkowo podoba mi się tylko Ausf. D przy czym nie znalazłem tej wersji z "Kurbelmastem" (masztem teleskopowym) do radiostacji o mocy 80 Mw. Dlatego zmuszony byłem do zakupu dwóch modeli i Kurbelmast pozyskam z modelu Zvezdy. A może jeszcze zrobię go sam jak się okaże nie za ładny? Zobaczę jeszcze. Natomiast zawsze lubię osadzić model w jakichś realiach czasowych, a że przedkładam front wschodni ponad inne to... Oczywiście potem napiszę o model z jakiej jednostki chodzi, ale  może ktoś na podstawie poniżej tego prymitywnego kolażu chce "pozgadywać" z jakiej jednostki będzie pochodził ten pojazd? No i o jakie wydarzenie chodzi?

48833807836_d5b52724ea_o.png on Flickr

 

Edytowane przez Merten
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem krucho i nawet fotek nie miałem czasu wrzucić. Miałem też nadzieję, że ktoś zechce poskładać rebus ze zdjęć powyżej, ale... no dobra tu się klei modele a nie przynudza o historii. ?

A chodzi mi o model pojazdu łączności ze 101. Panzer-Brigade, na bazie której (między innymi) w sierpniu 1944 roku zorganizowano tak zwaną Panzerverband "Strachwitz". Jej zadaniem było przebicie się z rejonu Saldus przez Tuckum do Rygi i odzyskania połączenia pomiędzy Grupą Armii "Północ" i "Środek", które zostały rozdzielone w wyniku sowieckiej letniej ofensywy znanej jako "Bagration". Grupa nie miała wsparcia artylerii poza  takim drobiazgiem jak krążownik "Prinz Eugen", który właściwie wytłukł jej swoimi działami drogę przez sowiecką obronę w Tuckum. To najpewniej ten właśnie pojazd jako jedyny z całej brygady miał możliwość nawiązania łączności z krążownikiem strzelającym z Zatoki Ryskiej. Cała operacja jest znana jako Operacja "Doppelkopf".

Nie mam oczywiście danych o malowaniu tego pojazdu, więc zamierzam się oprzeć na wzorze z publikacji wydawnictwa Kagero pokazującej malowanie SdKfz 251 ze 102. Panzer-Brigade wysłanej na front w tym samym czasie. Malowanie nie jest super intrygujące, ale to ma być szybki projekt, a dla mnie dodatkową zaletą jest  to, ze brygada powstała w sierpniu 1944 i w tym samym miesiącu trafiła na front, więc pojazdy były zupełnie nowe i nie będę musiał się silić na ślady użytkowania, bo cała akcja to były dosłownie ich pierwsze 2 dni w warunkach bojowych.

Tu pierwsze fotki...

48849333911_506c66a0d6_o.jpg425 on Flickr

48848977383_64a410761f_o.jpg426 on Flickr

A tu ramka ze sprzętem łączności, stern-antenne (anteną typu gwiazda) i samym Kurbelmastem w stanie złożonym i rozłożonym z modelu Zvezdy.

48849523457_c4a565faa6_o.jpg427 on Flickr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciche podglądania.?

A teraz potrzebuję pomocy. Może coś ktoś wie o niemieckim sprzęcie łączności? W pojeździe ma być zamontowany takk zwany Kurbellamst, czyli teleskopowa antena długości 9 metrów potrzebna dla radiostacji 80 watowej Fu12. W modelu Zvezdy jest ten nadajnik. Jest też wspomniana antena teleskopowa (Kurbelmast) o długości ni z tego ni z owego 18 centymetrów, czyli 6,3 metra. Tymczasem powinna mieć 25,7 cm (9 metrów). Czyli wychodzi na to, że maszt muszę sobie zrobić sam.

Tutaj zdjęcie nadajnika.

48854028611_821cbcaf2f_o.jpg428 on Flickr

Do tego mam wątpliwość, czy zrobić też generator prądotwórczy, który powinien być w pojeździe Zvezdy, a nie ma go w pojeździe AFV. Chyba jednak te mocniejsze radiostacje musiały mieć własne zasilanie, więc zamiast skrzynki na której ma według instrukcji stanąć sprzęt radiowy w SdKfz 251/3 AFV, na dole powinien być ten generator (oznaczony znakiem zapytania). A może to dlatego bo pojazd Zvezdy jest po prostu z wcześniejszego okresu i potem tych generatorów nie instalowano? Jakby ktoś coś wiedział byłoby super.

48854221062_185d34b062_o.jpg429 on Flickr

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2019 o 22:36, Merten napisał:

Jakoś tak pod wpływem rozmów na temat różnych wersji SdKfz 251 na innym forum naszła mnie straszna ochota na sklejenie SdKfz 251/3 w wersji łączności. Wyjątkowo podoba mi się tylko Ausf. D przy czym nie znalazłem tej wersji z "Kurbelmastem" (masztem teleskopowym) do radiostacji o mocy 80 Mw.

Tutaj znajdziesz coś o KM8 i 9 na 251 Ausf.D. 

https://www.tapatalk.com/groups/archive1944to1945/km8-and-km9-kurbelmast-auf-sd-kfz-251-3-other-aeri-t120.html

 

Dominik

Edytowane przez Domi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejony stojak ze sprzętem łączności z modelu Zvezdy. Pobawiłem się w rozpoznawanie typów sprzętu i anten do niego dedykowanych. Wychodzi na to, że opis na pudełku modelu jest zły i to tak naprawdę SdKfz 251/6 z potężnym 100 watowym nadajnikiem na pokładzie. Tutaj fotka i opisy. Następnie skleję sprzęt z modelu AFV i zobaczę wtedy co ten model ma na pokładzie. Mi zależy najbardziej na 80 W.S.a, bo pasuje do masztu teleskopowego, więc zobaczę czy ma go AFV, czy wykorzystam tego ze Zvezdy.

 

48872065138_3c1a9e3b4f_o.jpg430 on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożony na sucho (i jeszcze obsypany opiłkami polistyrenu) sprzęt radiowy z SdKfz 251/3 AFV Model. Poza tym co widać w ramce został jeszcze 20 W.S. d (20 Watt Sender d), który ma zastosowanie do wersji określonej jako "SdKfz 251/17" robionej przez AFV Model.

Jak widać zestaw sprzętu był inny niż we wcześniejszym SdKfz 251/6 Zvezdy, ale co gorzej w modelu zrobionym przez AFV radiostacje mają złe proporcje. MW E. c są trochę za niskie, a najważniejszy 80 S.W. a jest zdecydowanie za niski. W każdym razie proporcje się trochę rozjechały. Nie powinny być w kształcie aż tak wydłużonych prostopadłościanów. Ostatecznie wmontuję więc w pojazd 80 S.W. a z modelu Zvezdy, a MW E. c przeboleję. Nie wiem tylko jakie do tego miały być anteny, ale zamontuję co jest w modelu.

48885168708_cd23940258_o.jpg431 on Flickr.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt łączności ogarnięty, więc teraz czas na zwykłe klejenie. Wrzucam tylko pojedyncze fotki, bo przecież SdKfz 251 miały tu masę relacji. Po sklejeniu spodu kadłuba potraktowałem to podkładowym Chaos Blackiem, i na to poszła Tamiya XF-60. Lubię ją bo jest jaśniejsza niż "przepisowy" Dunkelgelb i lepiej wygląda na modelu.

48892586598_9b377c7520_o.jpg432 on Flickr 

48892586563_576ff4f936_o.jpg433 on Flickr

48893302807_62ccdc4ff1_o.jpg434 on Flickr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.