Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie farb olejnych przy nakładaniu aero


Ananasik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieńdoberek :D

Tak się składa, że rozgrzebałem swój pierwszy plastikowy model, którym jest Zero z Airfixa. Jednobarwne malowanie, zestaw dość pozytywnie oceniany więc stwierdziłem, że na początek zabawy będzie jak znalazł.

Z braku odpowiedniej farby do malowania komór podwozia skorzystałem z podkładu Silver C8, który został pokryty niebieską emalią Tamiyi X-23. Niestety farba zachowuje się dziwnie i "odsuwa" się od wystających krawędzi. Nie wiem czym jest to spowodowane - zawirowania powietrza, typ farby jak i samego podkładu? Jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości i czy ewentualna zmiana na akrylowy clear Tamiyi będzie miała wpływ na przyczepność farby i wypełnianie trudnodostępnych miejsc? 

7.thumb.jpg.a97e0d451a5be0883512f533c5996b53.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest farba przeźroczysta , czyli teoretycznie nie powinna nigdy pokryć , zakryć malowanej powierzchni . Chociaż trzeba przyznać , że już Ci się prawie udało . Ale tylko przez to , że grubo malowałeś . Musisz kupić dedykowany kolor albo umieszać z innych ( nie transparentnych ) jak masz zdolności .

Pozdrawiam Hello

 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie toz to farba transparentna dlatego jej zadaniem nie jest "zakolorowac elementu na kolor" musisz kupic dany kolor ze zwyklych akryli. Nie wiem czy malujesz pedzlem czy aero jezeli pedzel to chociazby Hataka Blue Line a pod aero mozesz smialo Tamiya lub Gunze...choc i tu jest Hataka tylko Orange Line.:nauka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "Odsuwanie się farby” jest spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem o próbą malowania na mokro w miejscach, gdzie dochodzi do turbulencji. Obniż ciśnienie, maluj lekkimi warstwami.

2. Metoda którą wybrałeś do malowania jest poprawna, nie ma potrzeby kupowania innych farb. Aotake to żaden metalizer, tylko transparentny lakier antykorozyjny nakładany na metal. Dlatego C8 + X23 to jak najbardziej poprawny sposób odwzorowania Aotake. Więc porady nad moimi śmiało zignoruj.

Możesz mieć problem z washowaniem emalii X23, dlatego warto ją później zabezpieczyć werniksem akrylowym. Lepszym wyborem by była akrylowa odmiana X23 (też ze względu na malowanie). 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, mbrnnr napisał:

[...]

Pięknie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Co do ustawienia ciśnienia w aero to jest to dla mnie mocno problematyczne - jednak próby na papierze nijak się mają do malowania elementów plastikowych. Chyba pokuszę się o jakiś arkusik zapodkładowanego hipsu, na którym będę mógł testować zachowanie strumienia farby.

Wydaje mi się, że sprawy nie ułatwia wydłużony czas schnięcia w porównaniu do farb akrylowych więc informacja o lepszym zachowaniu tej drugiej podczas malowania rozwiała moje wątpliwości. Bezbarwna, błyszcząca tamka jest już przygotowana na pokrycie całości przed washem, który, jak mam nadzieję, wypełni te prześwitujące fragmenty. 

Oj, dużo nauki przede mną :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.