Jump to content

Problem z lakierem Humbrol


Recommended Posts

Mam problem z lakierem Humbrol Satin Cote. Zalakierowałem nim model przy użyciu pędzla, położyłem jedną warstwę, model stoi już od prawie tygodnia i wciąż mam wrażenie że lakier jak gdyby nie wysechł do końca (według producenta pełne wyschnięcie zajmuje dobę), za każdym razem gdy biorę go do ręki po kilku sekundach zaczyna mi się lepić do palców, łapie kurz na potęgę przez co musiałem go schować do szafy. Wiem, że przyczyną takiego zjawiska może być zbyt szybkie nakładanie kolejnych warstw, ale jak już mówiłem, położyłem tylko jedną. Lakier nie był niczym rozcieńczany. Co mam z tym teraz zrobić i jak temu zaradzić? Wygrzewać w piekarniku, kłaść drugą warstwę, czekać aż sam wyschnie? Proszę o jakieś rady.

Pozdrawiam

Astar Seran

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, AstarSeran napisał:

Lakier nie był niczym rozcieńczany.

To już jest odpowiedź . Po drugie , malowałem całe życie Humbrolem , niestety lakier nie spełniał oczekiwań . Po takich wpadkach ,jakie opisałeś , lakierowalem tylko Revellem . Humbrol jeszcze żółknął . Nie wiem jak teraz , od paru lat ponoć Humbrol zwraca większą uwagę na jakość .

7 minut temu, AstarSeran napisał:

czekać aż sam wyschnie?

To zależy co masz pomalowane , jeśli można zeszlifować , to wyszlifować wszystko na mokro i już . 

Jeśli nie masz grubo to pomalować bardzo , bardzo rzadką warstwą jeszcze raz . Najlepiej aerografem , chodzi o minimalną grubość warstwy 

Albo faktycznie , czekać cierpliwie , schować model do pudełka by nie łapał brudu . 

W ciemno ciężko powiedzieć , niedawno Humbrol nakladałem aerografem i spokojnie tydzień trzeba czekać . To "normalne" .

Pozdrawiam Hello

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Hello napisał:

To już jest odpowiedź

No właśnie tak trochę mi się wydawało, że to może mieć związek jedno z drugim ale wolałem się upewnić. Dzięki za rady, myślę że nie będę niczego szlifował bo to za duże ryzyko, zostawię go i niech schnie dalej, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Link to comment
Share on other sites

Tak też dodam od siebie te lakiery humbrol w szkle to są ja nazywam miękkie czyli by faktycznie zasechł potrzeba faktycznie miesięcy te z puszki to fakt schną relatywnie szybciutko ale mają ten barwnik żółtawy co może zniweczyć oczekiwany efekt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Humbrol czy nawet Revell są już farbami w zasadzie bez przeważających zalet nad innymi markami . Mnogość kolorów posiadają też inne firmy . Malowanie pędzlem , Tamiya olejna jest dziesięć razy lepsza , tak samo Model Master . O innych nie wspominam bo nie używałem . Kiedyś jeszcze rolę grała cena . Teraz , uwaga Humbrol prawie osiem zł , Tamiya 6 zł . Chcąc pomalować aerografem , nie łatwo dobrać mieszankę która będzie oczekiwaną . Ilość rozpuszczalnika itp. , ẞśmiem postawić tezę , że Humbrol wychodzi drożej niż Gunze . Sam mam jeszcze przeszło 100 Humbrola i Revella i będę malował , ale już nie kupię więcej . Bo nie ma sensu , do tego dochodzą kłopoty z niestabilnością samej farby . Do każdej puszki trzeba podejść indywidualnie .

Pozdrawiam Hello

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aktualizacja:

Po tych kilku tygodniach lakier jest już praktycznie suchy, także faktycznie moje obawy były przesadzone. Dzięki Panowie za pomoc, temat można zamknąć.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.