Jump to content

HMMWV M1151 SOF with SAGII Turret


mandrivecs
 Share

Recommended Posts

Dawno nic nie rozgrzebałem, więc zaczynam kolejnego humvee do którego ostatnio udało mi się nabyć trochę fantów - tytułowy humvee M1151 jednostek specjalnych z Afganistanu z wieżą SAG II. Jeśli dobrze pamiętam w tej konfiguracji nie było relacji z budowy, ani galerii gotowego modelu na forach modelarskich. Zestaw bazowy to dobrze znany model Academy, koła GoodrichBaya z DefModel oraz wieża z uzbrojeniem od LiveResin. Tytułowy bohater na zdjęciu poniżej:

W1.thumb.JPG.5c7240540a16889e7f86ea4ec9500289.JPG

Wieża SAG II najczęściej spotykana jest na dumvee NavySeals - mogę domniemywać, że pojazd ze zdjęcia (choć nie typowy dumvee) może należeć do tej jednostki.
Na fotografii nie widać przedniej części (zderzak) oraz tylnej (półka, koło zapasowe) - możliwości konfiguracji jest wiele, coś wymyślę w trakcie budowy.
Celem jest zbudowanie wozu maksymalnie zbliżonego do tego przedstawionego na zdjęciu.

Do zobaczenia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na początek zmontowana wieża SAG II z zestawu Live Resin:

W2.thumb.JPG.06cb878086eac97cc7a42fdff1a71a71.JPG

W3.thumb.JPG.487a00d3858541b7c56b7fe683f1b96d.JPG

W4.thumb.JPG.04ceee05df253be04893b84e7b0b9f48.JPG

Jakość zestawu - najwyższa możliwa ocena. LiveResin przyzwyczaił już do jakości swoich produktów. Zestaw daje możliwość dodania do wieży dodatkowych bocznych płyt pancernych, pojazd na zdjęciu ich nie ma, więc zostały w pudełku. Z prawej strony dodany uchwyt do mocowania swingarmu, z lewej strony w miejscu kołków ustalających dodane nity (również zgodnie z oryginałem). Cechą charakterystyczną wieży SAG II jest brak pokrywy włazu - otwór w dachu pozostaje otwarty.

Do zobaczenia.

Edited by mandrivecs
Link to comment
Share on other sites

Napisać, że Academy zepsuło w modelu M1151 elementy ramy podwozia, zderzaka i zawieszenia to tak, jakby nic nie napisać. Po pierwsze tył ramy w miejscu mocowania zderzaka powinien mieć wsporniki w układzie V a nie W (Academy zrobiło jak w modelach starszych wersji). Po drugie sam zderzak (jeśli chodzi o krawędzie i ranty) jakoś średnio przypomina zderzak humvee, po trzecie tłumik znowu zaadoptowany ze starych modeli wczesnych wersji - zły kształt podejścia pod kolektor (jedna rura do usunięcia), do tego tłumik bez katalizatora. Po czwarte zły kształt zawieszenia - model stoi za wysoko - trzeba przerabiać zawieszenie, żeby pojazd "usiadł" niżej dobre 2-3 mm. To najpoważniejsze błędy - początkowo stwierdziłem, że co tam - się przerobi jak powinno być. Jednak kiedy zacząłem wycinać i obrabiać elementy frustracja zaczęła narastać. Ramka z elementami zawieszenia i ramy to najgorsza ramka w całym zestawie - mnóstwo śladów po wypychaczach, jamek skurczowych, niedolewek i nadlewek. W tej sytuacji zrobiłem to co jest najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji - ramę podwozia wraz z zawieszeniem podebrałem z zestawu M1114 Bronco. Tutaj wszystko w jak najlepszym porządku, zawieszenie ok, tłumik ok, zderzak ok, do tego elementy dużo lepszej jakości.

Całość na kołach tak wygląda na ten moment:

W5.thumb.JPG.b3588a7c114ac147e9dda6981d08271e.JPG

W6.thumb.JPG.3c94d159cac7ab2ab3b83f4dfd7ea8a7.JPG

W7.thumb.JPG.01d91d983d67c088c0481e1dc288385f.JPG

W8.thumb.JPG.f9b3234d18dc74189d27781c7568d576.JPG

Zawieszenie od Bronco i koła DEF Model robią robotę, pojazd siedzi jak należy. 
W zasadzie, to M1114 Bronco powinien być za każdym razem kupowany jako uzupełnienie elementów do M1151 Academy. Oprócz ramy podwozia należało by też wymienić maskę z grillem (ta od Bronco ma nieco lepszy kształt; grill ma wklejaną siatkę) oraz przednią atrapę z grillem (ta z Academy to jeden element, Bronco ma wklejaną siatkę i dużo lepszy detal). Jeśli np. potrzebowalibyśmy również wieży GPK, zderzaka IBIS czy kół MT to mamy kompletny zestaw waloryzacyjny z modelu Bronco.

Całość poskładana na BlueTack na zdjęciach powyżej. Wieża SAG II z osłoną strzelca wygląda ciekawie na sylwetce M1151. Planuję jeszcze zderzak IBIS TEK, ale na razie jest nie do zdobycia. Koło zapasowe przesunięte będzie bliżej prawej strony (jak teraz), po lewej stronie dojdą kanistry wraz z mocowaniem. Na wieży uzbrojenie z LiveResin. Opancerzenie będzie wymagało waloryzacji - budowany pojazd ma nieco inne, niż to co daje w pudełku Academy.

Plan na nadchodzący tydzień - zrobić na "cito" ramę podwozia i wszystko z nią związane (na razie jest poskładana do zdjęcia).

Do zobaczenia.

Edited by mandrivecs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.