Skocz do zawartości

[In-Box] New Bedford Whaler -Circa 1835- Academy 1:200


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Model New Bedford Whaler -Circa 1835- 1:200 Academy

W pudełku znajdują się:

- Instrikcja

- 4 wypraski

- Nić

 

Nie miałem doczynienia z tą skalą, więc jakość wyprasek oceńcie sami.

Pudełko.

6cce43e9063aa044.jpg

Instrikcja.

46ade2fb0ceb087c.jpg

Nić.

fb31ed53ea8102a2.jpg

Wypraski.

f5612fd6f97ede64.jpg

2503a6709de31957.jpg

989df7a4b8729824.jpg

f816b5a30be4abf1.jpg

6c5923bcee162d45.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie ubiegłeś. U mnie ten model też właśnie trafił na warsztat. Malowanie sprzed pożaru, jaki wydarzył się na przełomie XIX i XX w. za czasów, gdy jeszcze wiódł prym w wielorybnictwie. W moim przypadku model idzie na "zamówienie".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat. Jako uzupelnienie tematu polecam ksiazke "W samym sercu morza" autorstwa Nathaniela Philbricka. Autentyczna historia o zalodze "wielorybnika" z Nantucket, ktory zostal staranowany przez przez wielkiego kaszalota. Przezyli tylko ludzie ktorzy akurat polowali na szalupach. Byl tylko jeden problem - znajdowali sie na srodku Pacyfiku bez prowiantu, wody itd. Super sie czyta, a historia wstrzasajaca...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Jak będę budował ten model, to napewno założę relację na forum.

Nie mam pojęcia o żadnych jednostkach pływających, ale postaram się wykonać go jak najlepiej, oczywiście z waszą pomocą. Domyślam się, że nie znajdę żadnego zdjęcia tego żaglowca w internecie?

Może wykonam go na jakiejś podstawce, na szalejącym morzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że nie znajdę żadnego zdjęcia tego żaglowca w internecie?
Znajdziesz i to naprawdę wiele. Poniżej zamieszczam pierwsze 10 zdjęć z mojego skromnego zbioru:

10c4c0dfa20dcee1.jpg ac5d2b102523a601.jpg ad199024bd1a5c2e.jpg 21f4d75b8fe743d7.jpg c5ca2a078a0b7554.jpg 501363187ece6b95.jpg 695094fec6d1c633.jpg 5a177d3b3c3224a6.jpg efc6322e22bbd0b4.jpg 2d11c8f40de58dff.jpg

Zauważ w wypraskach, że jednostka jest ochrzczona imieniem Charles W. Morgan. Masz w ręku model najsłynniejszego w dziejach świata żeglugi żaglowej "wielorybnika", wodowanego w stoczni w miejscowości New Bedford w roku 1841 (co oczywiście kłóci się z tym, co napisało Academy, gdyż circa 1835 to jest bardzo circa...).

A tutaj podaję url (bo silnik forum nie chcial zrobić z tego linka pomimo poprawnej konstrukcji) do opisu tej jednostki w Wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_W._Morgan_(ship)

 

[edit]

Oczywiście, zdjęcia znalezione gdzieś w internecie po wpisaniu na images.google.com frazy "Charles W. Morgan". Poza tym większość zdjęć przedstawia malowanie dzisiejsze (z dwoma wąskimi białymi pasami) lub sprzed ostatniej renowacji (z jednym szerokim białym pasem). Malowanie sprzed pożaru posiadało dwa szerokie białe pasy.

[/edit]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dzięki wielkie Kermit.

zauważyłem też, że Academy podaje inny schemat malowania, niż pokazują to zdjęcia, no chyba że była ona przemalowana.

zanim zabiorę się do pracy nad modelem, czeka mnie studiowanie całej historii tego żaglowca. A wspomniałeś o pożarze, czy został on ugaszony i czy żaglowiec mocno wtedu ucierpiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Kermit.
Nie ma sprawy. W końcu budujemy ten sam model, dlaczegóż więc nie miałbym się podzielić tym, co mam na jego temat?
zauważyłem też' date=' że Academy podaje inny schemat malowania, niż pokazują to zdjęcia, no chyba że była ona przemalowana.[/quote']Statek był przemalowywany przynajmniej dwa razy. Zdjęcie pierwszego malowania jest bardzo trudno znaleźć, gdyż pożar odbył się 30 czerwca 1924 r. Nie wiem, jak bardzo popularne były wtedy aparaty fotograficzne... Pomiędzy pożarem a renowacją wyglądał tak:

d07367f6b9f78a3f.jpg 045de328ec7ec1cc.jpg

Malowanie "porenowacyjne" przedstawione jest na zdjęciach z poprzedniego mojego postu.

A wspomniałeś o pożarze, czy został on ugaszony i czy żaglowiec mocno wtedu ucierpiał?
Z tego, co podaje Wikipedia:
On the night of June 30' date=' 1924, the Charles W. Morgan caught fire when the flaming wreck of the steamer Sankaty, which had drifted across the Acushnet River from New Bedford harbor in flames, collided with it. Badly charred, Morgan narrowly escaped destruction.[/quote']A zatem, zgodnie z ostatnim zdaniem: "Poważnie strawiony pożarem, Morgan ledwie uszedł zniszczeniu".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermit czy mógłbyś na to zerknąć?

http://www.museum.wa.gov.au/collections/maritime/march/documents/no.%20195%20direction%20is%20cocos.pdf

Czy to nie jest podobny żaglowiec, przynajmniej nazwa New Bedford Whaler jest identyczna.

Nazwa "New Bedford Whaler" oznacza nie mniej nie więcej, jak statek wielorybniczy budowany w New Bedford. Taką nazwę miały wszystkie wielorybnicze jednostki budowane w stoczni w tej miejscowości. Poza tym stocznia ta w latach budowy Charles'a W. Morgana nie zmieniła zbytnio konstrukcji swoich "wyrobów", zatem wszystkie wielorybniki z tej stoczni były podobne.

Bardzo interesujący dokument. Jeśli czytałeś go w całości, to wiesz, o co w nim chodzi. Jeśli jednak nie (lub dla tych, którzy też chcieliby wiedzieć), tak po krótce wyjaśnię:

Dokument ten jest swego rodzaju sprawozdaniem z ekspedycji rozpoznania wraku statku zalegającego na dnie oceanu nieopodal Australii. Po rozeznaniu typu statku ekspedycja ustaliła, iż jest to wrak wielorybnika budowanego w New Bedford w latach 1828 - 1842. Na podstawie pewnych przesłanek ekspedycja ustaliła dwóch głównych "kandydatów": Gudden Bastrow oraz Thomas Nye. Jednakże ten drugi został zwodowany w 1850 roku, a na wraku znaleziono datę 1837, zatem wcześniejszą niż data wodowania Thomasa. W związku z tym, aczkolwiek nie bez wątpliwości, ekspedycja stwierdziła, iż najprawdopodobniej w tym miejscu zalega właśnie Gudden Bastrow, jednostka, która "zatonęła w 1839 r. «prawdopodobnie w okolicach wyspy Direction»".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.