Skocz do zawartości

Podłoża Coastal Kits - PSP Marsden Matting 1:144


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

W ofercie Pewnego Polskiego Sklepu pojawiła się czas jakiś temu oferta brytyjskiej firmy Coastal Kits, oferującej podłoża głównie pod modele samolotów (choć oczywiście nie tylko). Postanowiłem dać im szansę i zamówiłem małą podkładkę mającą imitować matę utwardzającą PSP w skali 1:144. Obowiązkowo trochę historii - maty PSP (Perforated Steel Planking, znane też jako Maston Mat lub Marsden matting) to przenośne stalowe maty wykorzystywane przez Aliantów do szybkiego tworzenia stabilnej nawierzchni, przede wszystkim lotnisk polowych. Lotniska wyłożone matami PSP można było spotkać w Normandii, nad Morzem Śródziemnym, w Afryce, na Pacyfiku, a nawet podczas wojny w Korei.

To świetne tło dla większości alianckich maszyn.

Zgodnie z opisem producenta, podłoża Coastal to plastikowe arkusze pokryte nadrukiem na warstwie winylu, w założeniu trwalszym niż nadruki np. na papierze. Rzeczywiście, powierzchnia nadruku wygląda solidnie, a na zbliżeniach nie widać dziwnych artefaktów wydruku. Podkładka ma wymiary idealnie zgodne z deklarowanymi przez producenta (150x105mm) i grubość 3mm, więc powinna elegancko wpasować się np. w ramkę do zdjęć. Jakość wykonania - bez zarzutu.

Ma0YxuJ.jpg

Nadrukowana mata PSP wygląda fajnie. Oczka trzymają skalę, a podłoże przez nie widoczne jest niejednolite. Sama blacha również nie jest jednolita, tu i ówdzie zdarzają się plamy i inne zabrudzenia, więc całość wygląda przekonująco. 

jY9Z6P5.jpg

6FP3j27.jpg

6dpr2TK.jpg

Oczywiście, wciąż mówimy o płaskim nadruku, więc nie uraczymy tu żadnej trójwymiarowości. Dla skali 1/144 efekt jest jednak moim zdaniem wystarczający. Na wielu zdjęciach mata PSP zdaje się zlewać w płaską taflę, więc dla rzeczywistości pomniejszonej 144 razy, taka tafla w zupełności zdaje egzamin. Co więcej, w tej skali niespecjalnie są jakieś alternatywy - plastikową matę sprzedaje Sweet i jest ona raczej nieosiągalna w Polsce, a poza tym jest ona dość siermiężna, zaś blaszane maty robi Brengun - wizualnie na pewno biją na głowę wydruk Coastala, ale są też oczywiście znacznie droższe - blaszka Brenguna to około 5 Euro, a za swoje podłoże zapłaciłem jakieś 8(!) złotych. W większych skalach nadrukowane PSP będzie już wyglądać lipnie, a sensownych alternatyw jest dużo więcej.

Dobry efekt psuje bezsensowny trójkącik z ziemią. Raz, że trochę psuje 'ustawność' całego podłoża, a dwa, że surowa ziemia w płaskim nadruku wygląda już bardzo słabo. Na groteskę zakrawa nadrukowana gałąź. Całe podłoże pokryte matą PSP wyglądałoby znacznie lepiej, będę musiał pokombinować nad ucięciem części podłoża albo przysypaniu tego fragmentu czymś trójwymiarowym.

tLDFua2.jpg

Coastal Kits ma w ofercie mnóstwo zadrukowanych podstawek pod samoloty. Większość jest przy tym fajnie zróżnicowana wizualnie, choć w skalach większych niż 1:144 niedostatki płaskiego nadruku na pewno będą mocno dawać się we znaki, zwłaszcza przy takich podłożach jak wspomniane PSP czy płyty betonowe, które łatwo wykonać samemu z dużo lepszym rezultatem. Dobrze mogą spisać się za to jednolite, betonowe powierzchnie lub pokłady lotnicze, których Coastal oferuje potężny wybór w wielu skalach. Jeśli szukacie fajnego i niedrogiego sposobu na ożywienie modelu, to te podłoża zdecydowanie mogę polecić.

Edytowane przez filipsg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pokład lotniskowca tej firmy i to niestety jest dość średni produkt: zwykły nadruk, do tego trochę błyszczący. Może coś poprawili w technologii przez ostatnie parę lat, bo jeśli inne są takie jak moja podstawka, to nie polecałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.