Jump to content

Kabinka vacu, czym przeciąć?


Recommended Posts

Hej,

mam osłonę kabiny, zamiennik:

D6yl9wal.jpg

Ponieważ będę robił ją otwartą, czym najlepiej przeciąć? Jak do tego podejść ;)? Czeska żyletka, nacinakiem do robienia linii, skalpelem, a może czymś jeszcze?

Też gdzieś wyczytałem, że jak przecinamy te vacu, to najlepiej je wcześniej wypełnić Patafixem, by się coś nie pogięło. Pls o rady :).

 

Edited by YoYo
Link to comment
Share on other sites

Najbezpieczniej nowym ostrym ostrzem, najlepsza Olfa, te male ostrza wkładana do żoltej oprawki, AK -3 to się chyba nazywa. Wypelnienie jest potrzebne, zeby podeprzec szkielko. Nacinasz delikatnie po linii, nie naciskajac za mocno. Ostrze prowadzisz lekko pochylone, zeby zminimalizowac mozliwosc skoku. Najlepiej sobie przyklej cienki pasek tasmy tamki po jednej ze stron gdzie bedziesz ciął, zeby zaznaczyć linie. No i latwiej rozciąc te czesci przed cieciem calosci, plastik dookola usztywni ci calosc podczas ciecia. Pamiętaj, ze u gory będzie cieńsze tworzywo u dolu grubsze, to jest wyraznie odczuwalne podczas cięcia.

Edited by Qz9
Link to comment
Share on other sites

@Bass, Cześć i tu :).

@Qz9, dzięks. Chyba będę tak próbował. Faktycznie, dobrze też zabezpieczyć jeszcze taśmą. Z tymi kabinami to zawsze człowiek się morduje najbardziej ;).

Jeszcze mam trochę czasu, ale do końca tego tygodnia chcę to zacząć.

 

 

Edited by YoYo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ok, uporałem się, dorzucam info, może komuś się przyda.

Największym problemem była dla mnie ta kabinka vacu. W MiG-15/17 akurat jest tak, że zejście jest zaokrąglone (płynne przejście w kadłub), więc robiąc otwartą kabinę, nie da się w zasadzie tego przeciąć żyletką pionowo (chyba, że sztukować). Kolejna sprawa, że po prostu tego nie lubię robić na tym materiale, no bo łatwo coś spierdzielić ;> i całe oszklenie szlag może trafić. W końcu zrobiłem jeszcze inaczej z cięciem - zaznaczyłem gumowaną taśmą co i jak, i normalnie jechałem rysikami (b.delikatnie, potem mocniej), w sumie tak jak się robi linie podziału (czasem poprawiłem coś tam żyletką i nowym ostrzem skalpela). Efekt - poza pracochłonnością i czasochłonnością (bite dwa dni roboty, bo materiał dość twardy i trzeba bardzo uważać by nie zjechać, więc robota dla cierpliwych) jak widać poniżej (już po szlifowaniu). Kabina była wzmocniona patafixem (obowiązek, potwierdzam). Najpierw też przeciąłem, potem obrabiałem dopiero spód z brzegów itp. Tak wyglądały postępy tutaj w robocie:

e90LY8s.jpg

F7MYvqR.jpg

1RodieT.jpg

 

Edited by YoYo
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.10.2020 o 19:04, Qz9 napisał:

to 32 jest? kto to robił?

Osłonę? Tak, 1/32. Te Trumpetera zarówno dla 15bis jak i 17F i 17PF są całkowicie zwalone 😕 . Zamiennik LINK robi firma Squadron Canopy No.9408. 

 

Edited by YoYo
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.10.2020 o 22:35, Baas ArK napisał:

Normalnie, relację z budowy.
(PS. W sumie to nie wiem: kpisz czy o drogę pytasz ? 😉  )

Aż na takich siłach się czuję by tu się czymś chwalić, bo to ja się bardziej uczę i testuję ;>. Zresztą statystykę mam obecnie taką, że to 3-ci model na ostatnie 5 lat ;D.

Edited by YoYo
Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi o staty.  Po prostu na bieżąco można zadawać pytania i dostać odpowiedzi. A będzie w jednym miejscu i pewnie więcej zainteresowanych "pomocników" 😉 się znajdzie.
Przy okazji będziesz mógł się dowiedzieć o aktualne "tryndy" w malarstwie
.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, YoYo napisał:

Osłonę? Tak, 1/32. Te Trumpetera zarówno dla 15bis jak i 17F i 17PF są całkowicie zwalone 😕 . Zamiennik LINK robi firma Squadron Canopy No.9408. 

 

W 48 sa tak samo zwalone. Do Mig-17  branduje je  jakas egzotyczna firma  z nowej Zelandii juz nie pamietam jak sie nazywaja ale robi im Falcon. Sciagnąłem sobie 3 sztuki pare lat temu z antypodów, jak jeszcze poczta niedroga była  :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.