Skocz do zawartości

schwerer Heeresfeldwagen 2 (Italeri)


Merten

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny temat po "Artilleriefahrzeug 5." o pojazdach artylerii osadzony w wątku "Räder müssen rollen für den Sieg! ", czyli o tym co będzie stać na wagonach.

A właśnie najpopularniejszymi pojazdami amunicyjnymi w I-szej części wojny były schwerer Heeresfeldwagen 2 (sHF 2).

Ogólnie rzecz biorąc wyglądały tak jak na poniższym zdjęciu:

 

1090858931_sHF2c.JPG.6bb76d8fa953acef1e4e593c721d1bb0.JPG

 

Pojazd miał masę 770 kg i ładowność 1,2 tony (800 kg mniej niż "typowo amunicyjny" Artilleriefahrzeug 5.), a holowany był przez 4-6 koni.

W kolumnie amunicyjnej baterii ciężkich haubic etat przewidywał 8 takich wozów.

 

No i tu na warsztat trafia bardzo leciwy model, bo pochodzący z 1977 roku przepak z nieistniejącej już firmy ESCI, do której z lat 80-tych został mi duży sentyment, bo wtedy kleiłem jej modele pancerne w skali 1:72 (ehhh, ale to było!).

Inna sprawa to dlaczego na forum nie było jeszcze relacji z klejenia tego już 43 letniego modelu????? Nikt nic?

 

Model nie jest zachwycający jeśli chodzi o poziom szczegółów i składa się tak naprawdę z ledwie około 30 części, co akurat nie jest takie złe, bo potrzebuję takich wozów do ustawienia na platformach co najmniej kilka i zamierzam pójść w kopiowanie w żywicy. Więc tym łatwiej.

 

Zanim jednak do tego dojdzie, to należy się kilka poprawek, bo mam wrażenie, że ci którzy ten model projektowali nie widzieli na oczy planów, ani chyba samego pojazdu.

Po pierwsze sama "paka". W modelu wygląda to tak:

 

 Przechwytywanie.JPG.7fd6becbae666e66c5197ae13182d4f7.JPG

 

W rzeczywistości było tak:

 

275904587_Przechwytywanie1.JPG.715b832acc11ea5a208021a803608531.JPG

 

Pomijając kształt tylnej ściany różnica polega też na burtach. W modelu lekko odchylają się na boki (podobnie w furmance),a  w rzeczywistości były pionowe.

Tutaj po poprawce:

 

Przechwytywanie3.JPG.ab398540a324d57a0628607e151f9bab.JPG

 

Kolejna kwestia, to rozstaw osi. Jak było widać na pierwszym zdjęciu. To co zrobił producent modelu wygląda tak jak widać niżej. Dość śmiesznie nawet.

 

Przechwytywanie4.JPG.d8e43b1851e7a5f2c964b3fb9eb6154f.JPG

 

Na modelu, na razie "tak tylko złożone" powinno być tak:

 

Przechwytywanie5.JPG.ab877a81a8cbf4a006bad381d9243faf.JPG

 

No i oczy ranią te koła. Nomem omen: konia z rzędem temu kto potrafi je doprowadzić do jakiegoś sensownego wyglądu. Tym bardziej, że choć średnicę mają dobrą (oryginalnie 1224 mm), to już grubość nie. Oryginalnie miały 70 mm, czyli powinny mieć 2 mm, a nie 1,5 mm jak zrobił producent. To chyba zresztą pomyłka z kołem z lżejszego wozu Hf 1, który miał koła tej samej średnicy, ale 50 mm.

Ale na drukarce, to już nie takie trudne:

 

Przechwytywanie6.thumb.JPG.509236dc89e4f94e00da58751a26f2fb.JPG

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło ładniusie. Dodałbym tylko:

1. Stalową obręcz wokół koła

2. podziały koła na np. trzy lub cztery sekcje. Nie da się zrobić koła z jednego kawałka drewna.

3. Brakuje takich blaszek z 2 nitami  - łączenie obręczy ze szprychami. Zwykle to było. Tak widać to wyraźnie na focie oryginalnej.

No i powinno być pod kątem... ale chyba tak masz (nie wiedzę na tej focie)

Edytowane przez Mariusz 72
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz 72

Dziękuję za czujność, bo mnie zawiodła.

 

Ad 1. Obręcz niby jest, ale racja, że nie widać za bardzo. Trochę ją przeskalowałem i teraz będzie miała 0,15 mm (w oryginale to 5,25 mm co też nie jest do końca niemożliwe) i to jest to co już spod druku wychodzi.

Ad 2.  Oczywiście, że w oryginale podział na sekcje był, ale tu odpuszczę, bo musiałbym szpary w kole mocno powiększyć (co najmniej do 0,15 mm). Poniżej tego słabo wychodzą linie wklęsłe w 3D. A w rzeczywistości szpar 0,5 cm w kołach trudno się było spodziewać . No chyba, ze się miały za chwile rozpaść. 🙂 Tak więc to odpuszczam.

Ad 3. No oczywiście zagapiłem się. Koło przeskalowywałem sobie ze zrobionego wcześniej jeszcze innego kółka do Ersatzfeldwagena 40 (to już na inna opowieść oczywiście) i tam tych blaszek łączących szprychy z kołem nie było... no i tak zostawiłem. Dorobione. Nitów już na nich nie będzie. Trudno. Za małe.

 

No i środek koła oczywiście jest cofnięty w stosunku do obwodu. 

 

Dzięki jeszcze raz, bo miałem dziś zalewać silikonem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu od tyłu widać bardzo dobrze obręcze. Musiały być bo by się wszystko pościerało.

W realu podejrzewam miały około 5 mm. Może ciut mniej...

Poza tym będą fajnie wyglądały na modelu takie stalowe błyszczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wagony na silniki do tych ciężarówek będą😃? Bardzo podoba mi się to co robisz 👍 ale faktem jest że wojnę wygrały fabryki "Generała Motorsa " ,  Studebakera , Forda,  White"a  i wielu innych produkujących świetne ciężarówki 6x6  w niewyobrażalnych ilościach ( sam GMC wyprodukował 560 000 szt.) . Działaj dalej jesteś obserwowany. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na tym zdjęciu od tyłu widać bardzo dobrze obręcze. Musiały być bo by się wszystko pościerało.

No jasne i dlatego one też były zrobione w pierwotnym wydruku, tylko, ze trochę za cienkie i nie było ich widać na fotografii.

Teraz, jak pisałem, pogrubione do 0,15 mm i już całkiem dobrze je widać.

Dodane też blachy, które wzmacniały szprychy osadzone w kole.

 

IMG-0210.thumb.JPG.8d0da54291937bb324d1944964b7e40d.JPG

 

Cytat

A wagony na silniki do tych ciężarówek będą

No krytych wagonów, którymi przewożono konie,  już mam parę zrobionych. Ale faktem jest, że jak się pomyśli, że w jednej baterii artylerii ciężkiej było blisko 200 koni (na 12 haubic), a do wagonu wchodziło 12 koni, to się robi z tego całkiem pokaźny pociąg...

 

Edit: w końcu wszystko pochrzaniłem. W baterii były standardowo 4 haubice i na nie przypadało 200 koni. W zmotoryzowanej baterii na to samo wystarczało koło 30 samochodów i 5 ciągników. W dywizjonie (na 12 ciężkich haubic) było więc 800 koni. Jak sobie wyobrazić wielkość stajni, które trzeba było utrzymywać i ilość ludzi do obsługi...

 

Cytat

faktem jest że wojnę wygrały fabryki "Generała Motorsa " ,  Studebakera , Forda,  White"a 

 

I jak to w starym kawale było: ilość gwiazdek na fladze Niemiec symbolizuje ilość wygranych wojen światowych.

Edytowane przez Merten
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze masz na myśli to jak wyglądają odlewy, a w nich najgrubsza część szprychy (środek) są zasłonięte nadlewkami.

Właściwa grubość, to tak jak na tych wydrukowanych (żółtych) i ta wydaje mi się ok...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2020 o 17:11, Merten napisał:

 

 

 

 

 

Edit: w końcu wszystko pochrzaniłem. W baterii były standardowo 4 haubice i na nie przypadało 200 koni. W zmotoryzowanej baterii na to samo wystarczało koło 30 samochodów i 5 ciągników. W dywizjonie (na 12 ciężkich haubic) było więc 800 koni. Jak sobie wyobrazić wielkość stajni, które trzeba było utrzymywać i ilość ludzi do obsługi...

🙄🙄🙄 Ja nawet nie przypuszczałem że to były takie olbrzymie  ilości tych koni , w najlepszych czasach w Państwowym  Stadzie Ogierów w Książu było 200 koni i to była niewyobrażalna ilość a  przy  samej obsłudze pracowało  40 ludzi, a to jak wdać wystarczyłoby na jedną jedyną baterię. Taka  mała dygresja mi się nasunęła Armia Niemiecka była pełna sprzeczności  jako pierwsi wprowadzili samolot odrzutowy, ukm MG 42  karabinek automatyczny na nabój pośredni  StG44  o mundurach w  kamo nie wspomnę  a jednocześnie gdzieś czytałem że 60 %  artylerii  miało napęd konny😃.  A co do kółek to napiszę że wyszły super tylko to okucie szprychy musi być bardziej widoczne . Działaj dalej zawsze z niecierpliwością czekam na dalsze Twoje wpisy. Pozdr. A.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś ostatnio wolniej mi idzie, ale tak przed świętami dodałem na sucho koła. Nie do końca doklejona plandeka i jeszcze nie ma sznurka, który mocował ją do paki, hamulca ręcznego i tak dalej. 

IMG-0213.JPG.38868879708a476ad6f78513d002a343.JPGIMG-0214.JPG.109c32860281acb28e29322a66afc7e8.JPGIMG-0215.JPG.afbeedc2ef86ddd789646cce9b3fb2e3.JPG

 

Porównałem też z Artilleriefahrzeug 5. Oczekiwałem, że Heeresfeldwagen 2 będzie jakoś wyraźnie mniejszy, bo mniej ładowny (1200 zamiast 2000 kg), ale nie jest.

W sumie jak się nad tym zastanowić, to nie powinno dziwić. Af 5. służył z założenia do przewożenia pocisków do ciężkich haubic, a one były ciężkie, a nie zajmowały dużo miejsca.

Główną różnicę widać w masywności kół.

 

IMG-0217.thumb.JPG.2f90f552062cf1501ceec3d3f55ee110.JPG 

 

Cytat

a jednocześnie gdzieś czytałem że 60 %  artylerii  miało napęd konny

I co najmniej tyle było (chociaż oczywiście zależy jak liczyć). Wszystkie dywizje piechoty do transportu artylerii używały koni i dopiero w drugiej połowie wojny część z nich zastąpiono przy użyciu ciągników RSO. Ale to tylko do lekkich haubic, a większość sFH 18 w całej niemieckiej armii byłą ciągnięta przez zaprzęgi konne.

Zresztą transport samych dział, to nawet nie pół biedy. Gorzej, że transport amunicji odbywał się w taki sam sposób, a to spowalniało artylerię jeszcze bardziej i ograniczało jej rolę. Więc jak się czyta we wspomnieniach niemieckich generałów "jak to można było prowadzić wojnę manewrową gdyby nie Hitler", to... już lepiej baśnie braci Grimm poczytać. 🤥 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie fotki przed położeniem podkładu.

 

IMG-0219.thumb.JPG.60cabfca1c05317e222300a90da5fec1.JPG

 

 

IMG-0220.thumb.JPG.ac742f913d952d6c5294fd38cbe82c3a.JPG

 

Ale nadal do poprawek. Po położeniu podkładu widzę, że mimo szlifowania obręczy kół zostały ślady po dwuczęściowej formie i jeszcze trzeba nad tym popracować.

 

IMG-0221.thumb.JPG.9919caa3a83824220a9a21da96fd6e24.JPG

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.