Skocz do zawartości

BTR-50PK APC Nationale Volksarmee - Trumpeter


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Model pawie prosto z pudła w malowaniu armii naszych byłych sojuszników z Układu Warszawskiego.  Jego budowa  pozwoliła mi zdobyć doświadczenie, niezbędne do budowy naszego transportera opancerzonego TOPAS. 

 

IMG_20210213_142600.jpg

IMG_20210213_142605.jpg

IMG_20210213_142611.jpg

IMG_20210213_142616.jpg

IMG_20210213_142631.jpg

IMG_20210213_142642.jpg

IMG_20210213_142650.jpg

IMG_20210213_142656.jpg

IMG_20210213_142733.jpg

IMG_20210213_142740.jpg

  • Like 3
  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak NRD-owców nie lubię (z powodu wiadomych zaszłości drugowojennych większość Układu Warszawskiego ich nie cierpiała) tak model obejrzeć miło, fajnie wyszedł. Czekam na warsztat i galerię z Topasem, drżyjcie Duńczycy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Michal_G napisał:

Jak NRD-owców nie lubię (z powodu wiadomych zaszłości drugowojennych większość Układu Warszawskiego ich nie cierpiała) tak model obejrzeć miło, fajnie wyszedł. Czekam na warsztat i galerię z Topasem, drżyjcie Duńczycy!

Dziękuję bardzo. Do TOPASA zamówiłem podwozie tj. PT-76 i kalki oraz liny.

0_0_productGfx_acc9930c6427cd847ea71ff5eede4c16.jpg

toro-35d68-1.jpg

0_0_productGfx_17a8cd222134b8e37b6cce4c95fb1b75.jpg

Na razie grzebię przy ROSOMAKU😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JFM napisał:

Jaki plan na TOPASa? Jednostka, numer, wersja?

Brak planów- jak możecie to pomóżcie. Moździerza ze Zvezdy x 2 to już chyba nie dokupię to kolejne 100 zł. Prawdopodobnie zwykły transporter z kotwicą i numerem na 8.

Może ten?

    

topas-2ap__1__847.jpg

topas-2ap_120.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michal_G napisał:

Hmm białe tło emblematu 7-ej, na nim niebieska kotwica? Negatyw?  Pierwszy raz widzę, ale może czegoś nie wiem. Do tego dwie szachownice na jednej burcie? Chyba radosna "tfurczość" muzealników.

Zapytam kolegę JFM. to chyba największy na forum znawca i fachowiec od wszystkiego co pływało z namalowaną kotwicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Ale skoro kol. Robertmodelarz chce zrobić pojazd z 7.BOW, a nie z 7.ŁDD, to proponuję tego ze zdjęcia.

Rok 1993, pojazd z 4.bow z Lęborka, czyli kotwica ciemnoniebieska.

4bow 1993.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, robertmodelarz napisał:

Zapytam kolegę JFM. to chyba największy na forum znawca i fachowiec od wszystkiego co pływało z namalowaną kotwicą.

Tam faktycznie jest radosna twórczość muzealników z tą kotwicą. Z tego co wiem później namalowali prawidłową.

Jak widać na zdjęciu powyżej rąb malowany w pierwotnym miejscu jest zamalowany, za to pojawił się przed numerem taktycznym. Dodatkowo w okresie Brygady na wieżyczce były malowane ostatnie dwie cyfry numeru taktycznego. Widać również charakterystyczny klin malowany najczęściej szarą farbą okrętową "skombinowaną " najczęściej od marynarzy z ODSów albo stoczniowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Dziękuję bardzo. Do TOPASA zamówiłem podwozie tj. PT-76 i kalki oraz liny.

 

toro-35d68-1.jpg

 

Czy kalki zamawiałeś ostatnio? Szukam dokładnie tych kalek i nie mogę ich namierzyć. Możesz polecić jakiś sklep?

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Endrju napisał:

Czy kalki zamawiałeś ostatnio? Szukam dokładnie tych kalek i nie mogę ich namierzyć. Możesz polecić jakiś sklep?

Pozdrawiam

Andrzej

Proszę bardzo:

https://www.martola.com.pl/pl1566/produkty89594/polish_army_vehicles_unit_insignia_registration_nu

https://exito.sklep.pl/pl/p/TORO-MODEL-35D68-135-Godla%2C-tablice-rejestracyjne-wz.76-i-napisy-eksploatacyjne-pojazdow-WP/55989

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert. Dziękuję bardzo. Pewnie pomyślisz o mnie że nie umiem sobie znaleźć czegoś w sieci. A ja nie dalej jak wczoraj szukałem tych kalek i wszędzie były niedostępne. Chyba już niedowidzę. I jak ja mam te modele kleić?

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Robert. Dziękuję bardzo. Pewnie pomyślisz o mnie że nie umiem sobie znaleźć czegoś w sieci. A ja nie dalej jak wczoraj szukałem tych kalek i wszędzie były niedostępne. Chyba już niedowidzę. I jak ja mam te modele kleić?

Pozdrawiam

Andrzej

Po to istnieje to forum, żeby sobie wzajemnie pomagać😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2021 o 15:19, JFM napisał:

TWidać również charakterystyczny klin malowany najczęściej szarą farbą okrętową "skombinowaną " najczęściej od marynarzy z ODSów albo stoczniowców.

A ten klin to w celach jakich??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie chodziło o klin jako taki gdyż niektóre pojazdy ich nie miały - jak na zdjęciu. Chodziło raczej o dodatkowe zabezpieczenie wanny przed ścieraniem po kontakcie z piaskiem i morską wodą no i dalej korozją. Zgrupowania poligonowe trwały po kilka tygodni, w tym czasie załogi ćwiczyły załadunek na ODSy, a następnie desantowanie nawet po kilkadziesiąt razy. 

image.thumb.jpeg.56f875f3a801c3022629a6d57ffee48c.jpeg

 

Na Goździkach i BWPach też można zauważyć, że wanny mają malowane chyba w tym samym celu...?...

image.jpeg.520a0e959630e3dce098a0d23a813aa1.jpeg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.