Jump to content

JFM

Members
 • Content Count

  59
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

JFM last won the day on September 9

JFM had the most liked content!

Community Reputation

36 Excellent

Personal Information

 • Location
  Pruszcz Gdański
 • Interests
  Technika bojowa LWP
 • Occupation
  Emeryt

Recent Profile Visitors

155 profile views
 1. JFM

  WPT-76

  Tak, cała zabudowa to samodzielna rzeźba. Jednak najpierw kadłub i podwozie od PT-76 upodobniłem do do tego z Łuny. Dziękuję za zwrócenie uwagi na peryskopy.🤔
 2. JFM

  WZT-1

  Baza TAKOM T-54B z konwersją Customfactory. Skala 1:35. Wóz z 7. batalionu remontowego ze Słupska.
 3. JFM

  WPT-76

  W 41.drt były dwa zestawy 2K6 Łuna na podwoziu gąsienicowym PT-76. Na początku lat 80-tych zostały wycofane ze służby i zastąpione zestawami 9K52 Łuna M. Jedna z wycofanych Łun trafiła do Muzeum przy WSOWRiA w Toruniu - stoi tam do dziś. Drugi egzemplarz został przerobiony na WPT, który obecnie znajduje się w Muzeum w Dżonowie. Model jest dowolną interpretacją jak mógł wyglądać w rzeczywistości.
 4. JFM

  T-55A TAKOM 1/35

  DW, Proszę na priva. JFM
 5. Tak, zestaw 9K52 Luna M ma ruchomą wyrzutnię w płaszczyźnie pionowej i dźwig w płaszczyznach pionowej i poziomej.
 6. Kiedy Trumpeter rozszerzy swoją ofertę o ten pojazd, albo inny producent go wypuści, to na pewno dołączy do rodzinki...
 7. Na początku lat 80-tych 41.drt został przezbrojony z zestawów 2K6 Luna w zestawy 9K52 Luna M. W rzeczywistości Łuny 41.drt nie miały malowanych kotwic i szachownic, gdyż były super ŚCIŚLE TAJNE/POUFNE. Na poligony przemieszczały się tylko nocą. Czasami utajnienie tej jednostki sięgało absurdu, kiedy żołnierzy na poligonach przebierano w mundury wojsk lądowych i zakładano im czapki rogatywki...(...!?!...).
 8. JFM

  T-55A TAKOM 1/35

  Wszystko się zgadza, brakuje jedynie koloru bordowego, który był przypisany do Dowództwa, Sztabu, kompani ochrony i regulacji ruchu no i oczywiście 52, kompanii rozpoznawczej. Aha jeszcze małe sprostowanie, otóż 41. drt miał kotwicę ciemnozieloną, a kotwica 34. pd była jasnoszara.
 9. JFM

  T-55A TAKOM 1/35

  Desant desantem, ale na ćwiczeniach najważniejsze było bezpieczeństwo - myślę, że teraz jest podobnie.To białe to powiedzmy "bojka" sygnalizacyjna, która w przypadku zatonięcia czołgu miała za zadanie ułatwić GER zlokalizowanie wozu, podpięcie lin holowniczej i szybkie wyciągnięcie go z wody.
 10. JFM

  PT-76B

  Ależ znamy, ale dopiero od lat 70-ych.
 11. JFM

  T-55A TAKOM 1/35

  Najbardziej rozpoznawalne i w zasadzie jedyne, to te wydane w formie pocztówki. Innych niestety nie mogę publikować.😎 Antena jest na swoim miejscu, tylko nie rozłożona...😂
 12. JFM

  PT-76B

  Nie chodzi o to czy gorsze, a o brak informacji na temat numerów taktycznych z tamtego okresu, tzn. nie wiem, z której jednostki jest ten numer, a tym samym nie mam pewności czy kotwica powinna być niebieska - to jeżeli chodzi o kalki z zestawu Trumpetera. Chociaż muszę przyznać, że wzór kotwicy jest bardzo dobrze odwzorowany, no i mają znak DSS. Natomiast jeśli chodzi o kalki TORO-MODEL to w zestawie 35D15 WP... cz.1 jest pewien błąd merytoryczny. Otóż dla czołgu PT-76 o nr. 8741 dedykują niebieską kotwicę wzoru jaki był używany w latach 60-tych...!?!?! Błąd polega na tym, że nr 8741 miał wóz (czołg) z 11. batalionu czołgów pływających ze Słupska, która to jednostka miała kotwice w kolorze czarnym. Bardzo dobrze widać to na tym zdjęciu: Chodzi mi o to, że nie można wrzucić wszystkiego do jednego worka z jedną etykietą; Niebieskie Berety - Niebieska Kotwica, tak nie było. Proszę zwrócić uwagę, że dowódca pierwszego wozu o nr. 8740 (tak na marginesie to dowódca 4 kompanii w swoim wozie), ma na lewym ramieniu naszytą oznakę rozpoznawczą 11.bczpł - czarną kotwicę.
 13. JFM

  OT-64 SKOT 2AP

  Generalnie bez większych problemów, poza zawieszeniem - katorga.😭 Trochę piłowania, dużo szlifowania przy którym zalecana obsługa "jak z jajkiem"...
 14. JFM

  T-55A TAKOM 1/35

  To przepraszam za nie porozumienie, a właściwie moje nie zrozumienie. Znaczy się koszary na Słowackiego były przestankiem przed załadunkiem na statki i dalszą drogą do nowych właścicieli.
 15. Pierwszymi wyrzutniami rakiet taktycznych, które trafiły do 41.drt (7.ŁDD), były zestawy 2K6 ŁUNA. W skład zestawu wchodziła szynowa wyrzutnia 2P16 na podwoziu czołgu pływającego PT-76 oraz pociski balistyczne typu 3R9 z głowicami konwencjonalnymi i 3R10 z głowica jądrową. Pierwsze próby tego typu rakiet przeprowadzono w 1958 r. na poligonie Kapustin Jar, natomiast 41.drt wykonał pierwszy start rakietą bojową na poligonie w Ustce w dniu 30 lipca 1969 r. Punktem uderzenia dla rakiety był grupowy cel morski oddalony o 19 860 metrów od wyrzutni. Rakieta odchyliła się w kierunku o 400 metrów oraz w donośności o 175 metrów. Był to wynik na ocenę dobrą. Model kupiłem od PanzerShop, na długo przed ukazaniem się modelu Trumpetera, jako ostatnią sztukę w stanie półproduktu, tzn. sklejoną i pomalowaną podkładem. Wymagała lekkiego liftingu i tuningu...😉 Celowo niebrudzona.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.