Skocz do zawartości

Porsche 928 1/16 Revell


michalmse21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jestem dla Was nowy na forum, choć Wy dla mnie niekoniecznie.😁 Przyglądam się modelwork już jakieś 5 lat ale dopiero teraz postanowiłem założyć sobie konto, gdy doszedłem do wniosku, że problem przy montażu modelu nie jest powodem aby odłożyć go na półkę i nigdy do niego nie wrócić, ponieważ są ludzie którzy chętnie mi w rozwiązaniu tego problemu pomogą. 

Do modelarstwa wróciłem ok. 5 lat temu po 15 letniej przerwie. Nie mam się niestety czym pochwalić, ponieważ moje modele są w większości nieskończone (patrz wyżej) a nawet jeśli to nie dorównują tym wystawianym na forum.

Mam wielką prośbę o pomoc w rozwiązaniu problemu, którego w żaden sposób nie jestem w stanie ogarnąć:

 

Jako odskocznię od tematyki wojskowej (samoloty, broń pancerna, okręty, można powiedzieć że mam "w zapasie" prawie wszystko - rodzina się śmieje, że mieszkam w sklepie modelarskim), postanowiłem skleić cywila. 

Model firmy Revell - Porsche 928 w skali 1/16. Powycinałem elementy z ramek, nawet pomalowałem, na razie tylko pokładem, karoserię i podczas przymierzania oszklenia okazało się, że szyby boczne są o jakiś 1 mm za wąskie i pozostaje olbrzymią szpara. Nie wiem czy to wina modelu, ale do takich wniosków doszedłem. Nie piłowałem karoserii a jedynie ją lekko oczyściłem przed malowaniem.

Nie wiem jeszcze jak się wrzuca fotki, spróbuję je tu zamieścić wieczorem ale problem jest chyba łatwy do wytłumaczenia i bez zdjęć - jak wspomniałem wyżej po przyłożeniu szyb do karoserii okazuje się, że przednia leży idealnie, tylnia ujdzie ale boczne są o jakiś jeden milimetr za małe i wychodzi wielka jak na model szpara. Przy modelach wojskowych bym sobie poradził dużą ilością szpachli ale do tego nie wiem jak podejść.

Czym zalać tą szparę aby się szyba trzymała i jednocześnie spoina była "względnie" przeźroczysta? Myślałem o clearfix'ie ale boje się, że to nie będzie trzymało.

Pytam ponieważ nie chcę podejmować, w przypadku modelu samochodu, samodzielnych prób bo po 2,3 takich próbach przypuszczam, że błyszcząca się karoseria będzie się nadawała do wyrzucenia, jak cały model na tę chwilę, bo szyby tak bardzo nie pasują do karoserii, że wg mnie wstyd, że Revell pomimo, że to średnia półka coś takiego wypuścił.

Mam nadzieję, że nie obraziłem żadnego z fanów Revella ale po prostu jestem zdenerwowany tym faktem, nie chcę wyrzucać 100 zł do śmieci.

Inna sprawa, że mogłem się tego spodziewać, gdy model samochodu w skali 1/16 kosztuje setkę a Tamiya za modele w 1/12 co prawda ale żąda sobie co najmniej 6 razy tyle. 🤭

Ale nie samą Tamiyą człowiek żyje.

Pomóżcie proszę. Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sztukuj szyby tylko karoserię, po prostu doklej hips, lub kawałek plastiku i oszlifuj do kształtu coby pasowało. Jak znam życie to model i tak nie trzyma proporcji więc 1mm kasty nie zrobi różnicy. A swoją drogą zdjęcia bardzo pomagają w takich poradach.

Jak masz otwarty obrazek w jakiejś przeglądarce, prawy klawisz myszy i kopiuj, na forum jak masz otwartą wiadomość prawy myszy i wklej.

 

edit.

obraz.png.ff75e20bb24bbec94423dfc82f4cb17e.png

boczne, czyli bok ale z tyłu?

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Nie mam pod ręką zdjęć niestety. Dopiero jak wrócę do domu to wrzucę.

Też brałem pod uwagę takie rozwiązanie jak Ty zasugerowałeś ale to chyba będzie trudne do zrobienia. 😟 

Faktycznie przydały by się zdjęcia ale może słownie też dam radę wytłumaczyć z czym jest problem przy takim rozwiązaniu. Otóż listwy wokół szyb są w tym modelu częścią karoserii a nie osobnym elementem, więc dosztukowanie nadwozia wiązałoby się z operacją przesunięcia listwy o ten jeden milimetr. Za wysokie progi na moje nogi, żeby wyszło to względnie ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jak pokażesz dokładne zdjęcia problemu, to wspólnie coś obmyślimy 😉 Ogólnie jak pamiętam to oszklenie w tym modelu to jedna całość, więc jako tako powinno wchodzić. Model już masz pomalowany? Bo czasem jest tak, że po pomalowaniu uciekają te szpary z uwagi na grubość lakieru + jeszcze tam domalować imitacje uszczelek i powinno to się zgubić. Osobiście już po wklejeniu oszklenia kombinowałbym w zapuszczeniu w te szpary bardzo ostrożnie Clearfixa lub Micro Kristal Klear.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Zdjęcie problemu poniżej. Nie wiem czy trafił mi się jakiś „lewy” egzemplarz czy Revell ma już formy wyrobione - sprawdzałem na scalemates (szkoda, że dopiero teraz) i jest to model z 1980 r a więc kilka lat starszy ode mnie. Inna sprawa, że wydawało mi się, że kota w worku nie kupuję ponieważ widziałem filmik na youtubie z klejenia tego modelu i tam gościowi wszystko ładnie spasowało🤨.

Jak widzicie po przyłożeniu szyby do karoserii pozostaje szpara ok. 1mm, może trochę większa.

PS. Faktycznie oszklenie w tym modelu występuje jako jeden element ale po tym jak je przyłożyłem i wyszła wielka „dziura”, wpadłem na pomysł, żeby odciąć boczne szyby od całości i spróbować przyłożyć je osobno i jakoś dopasować. Wyszło jak zawsze. 😂

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.

8F5F10AD-6A3F-4CBA-A699-13288AF189B5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Problem jest na tyle poważny, że nikt nie ma pomysłu co z tym fantem zrobić?🤔

Rozumiem bo mnie też przerósł ale myślałem, że jednak ktoś z większym doświadczeniem jednak coś wymyśli i zaproponuje.😁

W takim razie chyba potnę tę karoserię, jak sugerował blackriver, bo nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas oglądam ten model, łatwiej byłoby, gdybyś tych szyb nie pokroił na kawałki, bo tak trzymałyby się na głównym elemencie i można by mieć miejsce do manewru przy zamocowanej szybie. Obecnie pomysł blackriver`a jest najsensowniejszy. 

Masz jeszcze jedno wyjście - napisać do Revella, że masz jakąś dziwną szybkę i nie pasuję - 4-5 tygodni i powinna dojść nowa -  tylko nie wiadomo, czy będzie pasować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie pomyślałem o tym aby napisać do Revella 😟 a kiedyś przecież tak właśnie postąpiłem jak w Migu 17 1/48 pakowanego przez Mistercrafta zepsułem szybkę i poprosiłem ich o nową. Po tygodniu była u mnie w domu.

No nic szkoda, już zacząłem się przymierzać do cięcia, to pójdę w tym kierunku.

 

Edit:

Na razie odpuszczam z tym modelem. Nie chcę podczas długiego weekendu się z tym walczyć.

Dzięki za podpowiedzi.

Edytowane przez michalmse21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Brałem to pod uwagę, tylko nie mam żadnego szablonu od którego mógłbym odciąć właściwy kształt. Przyłożenie folii do karoserii to też trochę zabawy, bo kształt i zaokrąglenie szyby jest jak na moje możliwości stosunkowo skomplikowane. Dodatkowo później należałoby jeszcze tą wyciętą szybę przyciemnić np. farbą "smoke" i też nie mam pewności, że zbliżę się do koloru "oryginalnej"  zestawowej szyby.

PS. Zastanawiam się czy nie kupić Porsche 928 tylko od Tamiya. :) Skala minimalnie mniejsza bo 1/20. Model jest trudno dostępny w sklepach - nie zalega komuś taki a nie planuje go kleić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.