Skocz do zawartości

Breguet Bre 690 Mistercraft - Polskie co by było gdyby?


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie ukończyłem sklejać kolejnego polonika z serii co by było gdyby,  czyli mojej małej kolekcji sprzętu wojskowego, którego zakup planowaliśmy, albo nie dotarł do Polski przed 1 września 1939.

 

Parę słów o modelu.

Wymagał trochę szpachli i szlifowania, oraz musiałem dorobić do niego wnętrze, ale nie jest źle.  Podwozie musiałem trochę dopasować żeby się skleiło, a golenie są dość wiotkie i mogą się połamać przy twardym lądowaniu na półce. Od siebie dodałem drugi karabin z przodu kadłuba, czyli dokonałem konwersji z wersji 693 do wersji 690.

Mogę go polecić do sklejenia.

 

A więc,

 

Breguet Bre 690 Żbik

Mistercraft ex. Heller

114 Eskadra Myśliwska, Okęcie 1940

 

 

Kilka słów prawdy historycznej:

Wiosną 1939 r. Dowództwo Lotnictwa wyraziło chęć zakupu we Francji 1-2 egz. samolotu pościgowego Breguet 690 lub Potez 63. W lipcu sztab francuski udzielił zgody na wypróbowanie Bregueta 690 przez polskich pilotów, ale planów nabycia tych modeli w większej ilości nie było. Francuzi wyrazili zgodę na wykonanie przez polskich pilotów lotów próbnych (http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/561/126/Breguet-690)

 

Jak już kiedyś wspominałem, lubię tworzyć historię alternatywną dla swoich modeli:

 

FIKCJA
Jest lato 1939, cudem udało się udobruchać niemców i zrezygnowali z pomysłu korytarza eksterytorialnego w zamian za zmniejszenie ceł i zrobienie bezpośrednich pociągów Berlin-Gdańsk ,,Nur für Deutsche". Nowo mianowany szef Lotnictwa Wojskowego gen. bryg. pil Władysław Kalkus wiedział dobrze, że niemcy grają na czas i się dozbrajają, żeby uderzyć i pokonać Polskę w jak najszybszym czasie. Z tej racji rozkazał kupić jeden egzemplarz Bregueta 690. Samolot dotarł do Polski w połowie września. Wybrano dla niego nazwę Breguet Br 690 Żbik. Został skierowany do Instytutu Technicznego Lotnictwa, gdzie miał być intensywnie testowany przez dwa miesiące. W międzyczasie w ITL testowane były nowe kamuflaże dla polskich samolotów. Gdy przemalowano w niego P.11c to postanowiono idąc za ciosem pomalować również Bregueta. A był on fabrycznie brązowy od góry i niebieski na dole. Po domalowaniu plam zielonych samolot latał jeszcze jakiś czas w ITL. Po zakończeniu testów Szefostwo Lotnictwa wyraziło się pozytywnie na temat samolotu i rozpoczęło przyspieszone starania o pozyskanie dwóch eskadr Breguetów. Nasz egzemplarz został przydzielony do 114 Eskadry Myśliwskiej na Okęciu, gdzie doczekał połowy lat 40 (niemcy przegrały wojnę, bo Francja i anglia jednak uderzyły i wygrały). FIKCJA
 
 
Link do warsztatu:
 
 

51725376945_f881b7190e_h.jpg
51724497751_ca48359342_h.jpg
51724496346_2018a4ca11_h.jpg
51724740458_0e5f99a08b_h.jpg
51725376095_ac19e34b75_h.jpg
51725375580_2e8778b14c_h.jpg
51724739733_27ed3589b2_h.jpg


51725146659_4c027cb11e_h.jpg

Moja mała kolekcja co by było gdyby zaczęła się rozrastać. Następnego skleję albo Spitfire'a, albo Morane'a MS 406.

 

 
 
 
 
 
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, BRAVO112 napisał:

jestes pewien, ze kamuflaz by z henka wzieli???

ale wyglada niezle 

 

Przecież to nasz polski testowy kamuflaż z PZL P.11c ,,Łaciata 3"

 

laciata-1-1.jpg.4ea0f31ab07fa396ea57988381b8b95a.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Adamo722 napisał:

Fajna alternatywa :piwo: ale mam wrażenie, że dolne szachownicę są przeskalowa- ne i raczej powinny być bliżej końców skrzydeł:pilot:

Samolot był bardzo nietypowy w 1940, gdyż trafił jako pojedynczy do 114 EM. Dlatego w jednostce namalowano jak największe biało-czerwone szachownice, żeby własna obrona przeciwlotnicza :pif:widziała, że to swój. Pod koniec 1940, gdy już latały dwie eskadry Breguetów, zmniejszono szachownice :wojo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2021 o 00:43, Apek napisał:

Kawał roboty 😀 czasem też lubię wyjść poza pudło. Ino awiacja bardziej nowoczesna😀 gratuluje pomysłu, i inspiracje trochę czerpię. Prawie pewien jestem swojego nowego zamysłu przez kolegi galerie 😀👍

 

Cieszę się, że koncepcja Wojska Lotnicze 1940 się będzie rozwijać :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.