Jump to content

T-54b PST w 1:72

Bikernytzu
 Share

Recommended Posts

Pisz 艣mia艂o jak, bmp i t55 to temat z przed 3lat,natomiast te trzy聽 T72 z przed 4miesiecy i pierwszych pr贸b brudzingu wg ksi膮偶ki Mig'a jak w og贸le to robi膰 nie ukrywam w sporym strachu 偶eby nie zniszczy膰 samego modelu....聽

Wiem 偶e modulacja koloru poprawia model jednak.... Mia艂em okazj臋 je藕dzi膰 starszymi i nowszymi pojazdami na gasienicach typu bwp1 i 2, T72 ,leopard, t34, t55 merida, mtlb i mtlbu. .. Jedne stare nie malowane inne odnowione. Niezbyt tak si臋 dzia艂o z kolorem na poje藕dzie. Albo ca艂y plowial albo by艂 jednolity malowany np przed rokiem. Staram si臋 tego trzyma膰... 馃し鈥嶁檪锔

Edited by Bikernytzu

46 minut temu, Bikernytzu napisa艂:

Pisz 艣mia艂o jak, bmp i t55 to temat z przed 3lat,natomiast te trzy聽 T72 z przed 4miesiecy i pierwszych pr贸b brudzingu wg ksi膮偶ki Mig'a jak w og贸le to robi膰 nie ukrywam w sporym strachu 偶eby nie zniszczy膰 samego modelu....聽

Wiem 偶e modulacja koloru poprawia model jednak.... Mia艂em okazj臋 je藕dzi膰 starszymi i nowszymi pojazdami na gasienicach typu bwp1 i 2, T72 ,leopard, t34, t55 merida, mtlb i mtlbu. .. Jedne stare nie malowane inne odnowione. Niezbyt tak si臋 dzia艂o z kolorem na poje藕dzie. Albo ca艂y plowial albo by艂 jednolity malowany np przed rokiem. Staram si臋 tego trzyma膰... 馃し鈥嶁檪锔

tu si臋 k艂贸ci膰 nie b臋d臋. Modulacja to troch臋 jak zdj臋cia HDR. Z rzeczywisto艣ci膮 niewiele ma wsp贸lnego, ale wyglada, przynajmniej wed艂ug mnie, fajnie. Model jest bardziej tr贸jwymiarowy i plastyczny. Je艣li Twoim celem jest realizm to OK - zapewne celem kamufla偶u i u偶ytej farby jest jak najwi臋ksze 鈥瀞p艂aszczenie鈥 bry艂y i wtopienie si臋 w otoczenie, czyli absolutne przeciwie艅stwo tego co np ja staram si臋 osi膮gn膮膰 :)

Stety niestety przyznaje koledze racj臋, tak jest zaiste 馃榿 i takie te偶 s膮 moje d膮偶enia w tej dziedzinie. Takie ma艂e zboczenie jak cz艂owiek si臋 przesiada z 1:1 na 1:72 stara si臋 odwzorowa膰 co widzia艂 馃し鈥嶁檪锔.聽

Jednak偶e przyznaje, 偶e modele modulowane wygl膮daj膮 ciekawiej i 艂adniej! To bez dyskusji. Jednak ja wybra艂em inna drog臋 馃槈

• Like 1

Panowie a co z detalami? Co s膮dzicie? Bo o to chyba tu chodzi tj liny, Dshk z drucik贸w i blaszek czyli z艂omu, kolega Marek sz. Jedyny zauwa偶y艂 mord臋g臋 zrobienia ogniw g膮sienic z tych desek plastikowych.... Sztuka po sztuce i wycinanie drucik贸w na ka偶de ogniwo....聽

Je偶eli pomin膮膰 malowanie i skupi膰 si臋 na detalach tak jak chcesz, to jest tu r贸偶nie. Po pierwsze skala 1:72 ma niestety swoje ograniczenia. Wiele z detali cho膰by z najlepszych zestaw贸w b臋dzie cz臋sto o poza skal膮 do reszty bry艂y pojazdu. Dlatego w wi臋kszo艣ci staram si臋 unika膰 komentowania prac w 1:72 bo mo偶na powiedzie膰, 偶e sam id臋 na 艂atwizn臋 i wyznaj臋 1:35. Dlatego je艣li lubisz sobie pomajsterkowa膰 i pod艂uba膰 przy detalach to wi臋ksza skala daj臋 wi臋ksze mo偶liwo艣ci w tym temacie. DSHK nie wygl膮da na dorabiany, wi臋c tutaj wszystko ok. Ale z drugiej strony wszystko tu takie malutkie 偶e si臋 na zdj臋ciu zamazuje. Przer贸bek g膮sienicy nie zauwa偶y艂em ale tez nie przyci膮gaj膮 one na tyle uwagi 偶eby si臋 tego dopatrze膰. Zbyt jednostajnie pomalowane/pobrudzone 偶eby oko d艂u偶ej si臋 zatrzyma艂o. Z jednej strony dorabiasz karabin, tniesz i drutujesz g膮sienice a mi臋dzy luf膮 i jarzmem szpara. Przednia lampa - srebrna farba posz艂a na obudow臋, a peryskopy w kolorze pancerza. Tak偶e troszk臋 wi臋cej dok艂adno艣ci te偶 potrzeba.

4 godziny temu, Bikernytzu napisa艂:

Panowie a co z detalami? Co s膮dzicie? Bo o to chyba tu chodzi

W modelarstwie nie tylko chodzi o detale. Spos贸b prezentacji, a wi臋c malowanie i weathering (cho膰by tylko w postaci washa) jest r贸wnie wa偶ny bo to spos贸b podania tych detali odbiorcy tak naprawd臋 je "sprzedaje". Mo偶esz poprawi膰 ka偶d膮 艣rubk臋, ale je艣li malowanie b臋dzie p艂askie to ma艂o kto si臋 przy modelu zatrzyma 偶eby dostrzec jego walor. Je艣li odrzucasz modulacj臋, to rozwa偶 rozja艣nianie wystaj膮cych detali, po膰wicz brudzenie, efekty uzyskiwane farbami olejnymi.

Dla jasno艣ci nie traktuj mojej wypowiedzi, 偶e chc臋 Ci co艣 na si艂臋 wykaza膰 czy poucza膰. Dobrze, 偶e jeste艣 na forum. Zak艂adaj warsztaty, prezentuj prace, eksperymentuj nawet z technikami, kt贸rych nie bierzesz pod uwag臋 - a nu偶 kt贸ra艣 z nich Ci si臋 spodoba 馃槈

Racj臋 przyznaje, model stary bardzo leciwy i moja pierwsza pr贸ba brudzenia. Po prostu pomalowany i troch臋 pigmentu. 呕adnych washy itp. Wiem s艂abo ale wtedy tak postapilem i tak zosta艂o 馃し鈥嶁檪锔

Peryskop... Racja. Cz臋sto o czym艣 zapomn臋... Tak ju偶 mam 馃槈

Edited by Bikernytzu

14 minut temu, Bikernytzu napisa艂:

Ja tam si臋 jaram detalami..... Wi臋c po ce wszystkie dodatki typu 偶ywica i blaszki? Nie chodzi o detale w nich zawarte? Tu si臋 nie zgadzam.

Ja te偶 lubi臋 detale... Znaczna wi臋kszo艣膰 modelarzy lubi. Wi臋c nie rozumiem z czym si臋 nie zgadzasz.

Ju偶 poprawi艂em swoj膮 g艂upot臋, 馃う鈥嶁檪锔... wybacz聽

Co do ko艅ca wypowiedzi Twojej, tak lubi臋 konstruktywna krytyk臋 i masz racj臋, mo偶e powinienem spr贸bowa膰 go przefasonowac na nowo washami....聽

Edited by Bikernytzu

5 minut temu, Bikernytzu napisa艂:

mo偶e powinienem spr贸bowa膰 go przefasonowac na nowo washami.

Tego ju偶 zostaw jak jest. Wash na pigmenty to bardzo z艂y pomys艂...