Skocz do zawartości

T-54b PST w 1:72


Bikernytzu

Rekomendowane odpowiedzi

Pisz śmiało jak, bmp i t55 to temat z przed 3lat,natomiast te trzy  T72 z przed 4miesiecy i pierwszych prób brudzingu wg książki Mig'a jak w ogóle to robić nie ukrywam w sporym strachu żeby nie zniszczyć samego modelu.... 

Wiem że modulacja koloru poprawia model jednak.... Miałem okazję jeździć starszymi i nowszymi pojazdami na gasienicach typu bwp1 i 2, T72 ,leopard, t34, t55 merida, mtlb i mtlbu. .. Jedne stare nie malowane inne odnowione. Niezbyt tak się działo z kolorem na pojeździe. Albo cały plowial albo był jednolity malowany np przed rokiem. Staram się tego trzymać... 🤷‍♂️

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bikernytzu napisał:

Pisz śmiało jak, bmp i t55 to temat z przed 3lat,natomiast te trzy  T72 z przed 4miesiecy i pierwszych prób brudzingu wg książki Mig'a jak w ogóle to robić nie ukrywam w sporym strachu żeby nie zniszczyć samego modelu.... 

Wiem że modulacja koloru poprawia model jednak.... Miałem okazję jeździć starszymi i nowszymi pojazdami na gasienicach typu bwp1 i 2, T72 ,leopard, t34, t55 merida, mtlb i mtlbu. .. Jedne stare nie malowane inne odnowione. Niezbyt tak się działo z kolorem na pojeździe. Albo cały plowial albo był jednolity malowany np przed rokiem. Staram się tego trzymać... 🤷‍♂️

tu się kłócić nie będę. Modulacja to trochę jak zdjęcia HDR. Z rzeczywistością niewiele ma wspólnego, ale wyglada, przynajmniej według mnie, fajnie. Model jest bardziej trójwymiarowy i plastyczny. Jeśli Twoim celem jest realizm to OK - zapewne celem kamuflażu i użytej farby jest jak największe „spłaszczenie” bryły i wtopienie się w otoczenie, czyli absolutne przeciwieństwo tego co np ja staram się osiągnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stety niestety przyznaje koledze rację, tak jest zaiste 😁 i takie też są moje dążenia w tej dziedzinie. Takie małe zboczenie jak człowiek się przesiada z 1:1 na 1:72 stara się odwzorować co widział 🤷‍♂️

Jednakże przyznaje, że modele modulowane wyglądają ciekawiej i ładniej! To bez dyskusji. Jednak ja wybrałem inna drogę 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co z detalami? Co sądzicie? Bo o to chyba tu chodzi tj liny, Dshk z drucików i blaszek czyli złomu, kolega Marek sz. Jedyny zauważył mordęgę zrobienia ogniw gąsienic z tych desek plastikowych.... Sztuka po sztuce i wycinanie drucików na każde ogniwo.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pominąć malowanie i skupić się na detalach tak jak chcesz, to jest tu różnie. Po pierwsze skala 1:72 ma niestety swoje ograniczenia. Wiele z detali choćby z najlepszych zestawów będzie często o poza skalą do reszty bryły pojazdu. Dlatego w większości staram się unikać komentowania prac w 1:72 bo można powiedzieć, że sam idę na łatwiznę i wyznaję 1:35. Dlatego jeśli lubisz sobie pomajsterkować i podłubać przy detalach to większa skala daję większe możliwości w tym temacie. DSHK nie wygląda na dorabiany, więc tutaj wszystko ok. Ale z drugiej strony wszystko tu takie malutkie że się na zdjęciu zamazuje. Przeróbek gąsienicy nie zauważyłem ale tez nie przyciągają one na tyle uwagi żeby się tego dopatrzeć. Zbyt jednostajnie pomalowane/pobrudzone żeby oko dłużej się zatrzymało. Z jednej strony dorabiasz karabin, tniesz i drutujesz gąsienice a między lufą i jarzmem szpara. Przednia lampa - srebrna farba poszła na obudowę, a peryskopy w kolorze pancerza. Także troszkę więcej dokładności też potrzeba.

4 godziny temu, Bikernytzu napisał:

Panowie a co z detalami? Co sądzicie? Bo o to chyba tu chodzi

W modelarstwie nie tylko chodzi o detale. Sposób prezentacji, a więc malowanie i weathering (choćby tylko w postaci washa) jest równie ważny bo to sposób podania tych detali odbiorcy tak naprawdę je "sprzedaje". Możesz poprawić każdą śrubkę, ale jeśli malowanie będzie płaskie to mało kto się przy modelu zatrzyma żeby dostrzec jego walor. Jeśli odrzucasz modulację, to rozważ rozjaśnianie wystających detali, poćwicz brudzenie, efekty uzyskiwane farbami olejnymi.

Dla jasności nie traktuj mojej wypowiedzi, że chcę Ci coś na siłę wykazać czy pouczać. Dobrze, że jesteś na forum. Zakładaj warsztaty, prezentuj prace, eksperymentuj nawet z technikami, których nie bierzesz pod uwagę - a nuż któraś z nich Ci się spodoba 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację przyznaje, model stary bardzo leciwy i moja pierwsza próba brudzenia. Po prostu pomalowany i trochę pigmentu. Żadnych washy itp. Wiem słabo ale wtedy tak postapilem i tak zostało 🤷‍♂️

Peryskop... Racja. Często o czymś zapomnę... Tak już mam 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bikernytzu napisał:

Ja tam się jaram detalami..... Więc po ce wszystkie dodatki typu żywica i blaszki? Nie chodzi o detale w nich zawarte? Tu się nie zgadzam.

Ja też lubię detale... Znaczna większość modelarzy lubi. Więc nie rozumiem z czym się nie zgadzasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem swoją głupotę, 🤦‍♂️... wybacz 

Co do końca wypowiedzi Twojej, tak lubię konstruktywna krytykę i masz rację, może powinienem spróbować go przefasonowac na nowo washami.... 

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.