Skocz do zawartości

Gięcie śmigieł śmigłowca. Jak zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

Tu sporo zależy od chęci współpracy plastiku z modelarzem.

Ja swego czasu robiłem tak: kładłem łopatę na udo, a następnie wałkowałem po wewnętrznej stronie okrągłym ołówkiem, aż do pożądanego wygięcia łopaty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można jakoś delikatniej , np. włożyć do wody w określonej temperaturze ?

Takie gięcie na siłę , na "sucho" jest rozrywaniem struktury zastygniętego plastiku . Czasem może strzelić . Ciekawe co by fachowcy z naszych firm modelarskich doradzili ? W końcu wiedzą jakie parametry gięcia , stygnięcia ma ich materiał użyty do produkcji modeli .

Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hello napisał:

A można jakoś delikatniej , np. włożyć do wody w określonej temperaturze ?

Takie gięcie na siłę , na "sucho" jest rozrywaniem struktury zastygniętego plastiku . Czasem może strzelić . Ciekawe co by fachowcy z naszych firm modelarskich doradzili ? W końcu wiedzą jakie parametry gięcia , stygnięcia ma ich materiał użyty do produkcji modeli .

Hello

Myślałem, żeby jakoś na ciepło, ale jak ciepło? Bałem się trochę, że jak będzie za ciepło to się całkiem zdeformuje. Akurat zacząłem UH-60J (założę warsztat potem) to ich śmigła nie są jakoś spektakularnie wygięte. Także pierwsza metoda dała radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dołączyłem tutaj bo mam Sokoły . W modelach łopaty są akurat na odwrót niż u Ciebie , trzeba je wyprostować . Jeśli nikt się nie odezwie jak to zrobić pewnie i bez połamania to pozostaną jedynie własne próby . Już tak myślałem żeby zrobić coś w rodzaju kopyta ( dla utrzymania powtarzalności ) , termometr i heja z eksperymentem . Doświadczenie jakieś już mam bo skutecznie giąłem tak plastikowe rurki do kabli elektrycznych . Trzeba tylko powoli i równomiernie giąć . Plastik taki w miarę podobny  - nie znam się .

Jak ciepło? , szło ręce włożyć do wody bez poparzenia . Zresztą idzie wypróbować na ramce albo niepotrzebnej części .

 

Hello

PS Grześ nie ignoruję Twojej rady , ja tylko kombinuję 🙃.

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio jestem po tej operacji w swoim UH-60A.

- garnek z wrzątkiem

- łopatę na ok 5 sek namoczyć

- wyjąć

- giąć na rurze PVC 110 lub czymś podobnym przy użyciu szmatki

Proces można powtarzać do uzyskania odpowiedniego ugięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.