Skocz do zawartości

Model fregaty - renowacja


Edward Teach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielką prośbę. Dostałem do renowacji piękny model fregaty. Niestety nie wiem co to jest. I jak się do tego zabrać. Bedę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

289a1c1232a38467.jpg
Burta
b91da2bdef63e6femed.jpg
Dziób
a526b2ca65290a5d.jpg
Rufa jest w najgorszym stanie. Brakuje tu dużej liczyb elementów.
79ebd06d78bd71a2gen.jpg
6e4f67dbdc41fa79gen.jpg
d992cd9998a294a2gen.jpg
Lilie na niebieskim tle wskazują, (moim zdaniem), że jest to okręt francuski z okresu monarchi.
9ef70b80c4e5a1f0gen.jpg
e31df0c9e5ae20b1gen.jpg
 

3dad0f4abda0a8e9.jpg
Jedyna zachowana bandera a raczej proporzec na mój gust francuska.
https://tmg110.tripod.com/royfr8.htm

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Edytowane przez Edward Teach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to piękny drewniany model. Każda deseczka zrobiona ręcznie w mini tartaku. Zakładam, że zrobił go jakiś modelarz jeszcze za komuny. Wszystkie złocenia na rufie to mosiężna blaszka wytłoczona na jakiejś formie. Coś pięknego. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam renowację. Najpierw przykleiłem wszystko co latało w modelu. Teraz pora na maszty.

8cb04619004dd7d9.jpg

Jak widać jedyny maszt w komplecie to bezanmaszt. Na grot maszcie stenga jest ułamana i brakuje jednego kawałka drewna służącego do mocowania stengi.

Fokmaszt prawie kompletny, ułamana stenga. Od tego masztu zaczynamy renowację.

75964ab7cc8fb1c7.jpg

 

Zorganizowałem bambusowe patyczki do szaszłyków. Włożyłem taki patyk do wiertarki i za pomocą papieru ściernego zmniejszyłem jego średnicę do 2,3 mm. Patyczek zabejcowałem, a następnie wiertłem 0,5 mm wywierciłem w stendzę otwór. W otwór włożyłem ułamany kawałek igły. Następnie wiercimy taką samą otwór w zachowanym ułamku stengi. Na koniec połączyłem nową stengę ze starą.

00452f02de37454f.jpg

Grot maszt. Tutaj najpierw trzeba było dorobić dyby. Połączyłem "dyby" z masztem za pomocą kawałka igły i skleiłem. Stenga została dorobiona.

 

Edytowane przez Edward Teach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na FOW.PL rozmawiałem z Panem Krzysztofem Gerlachem. Ogólnie jest to model z czasów komuny, a wtedy nie było takiego dostępu do źródeł jak dzisiaj. Chodzi przede wszystkim balkonik na rufie. Tak więc jako, że model nie jest na 100 % autentyczny to będzie trzeba trochę improwizować. Szczegóły poniżej.

https://fow.pl/forum/viewtopic.php?p=192401#p192401

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrzaczyły Ci się linki.

Le Glorieux, którym Chciałeś się wzorować wg mnie jest prawdopodobnie kolejnym wymysłem hellera. Tutaj obraz pokazujący Le Glorieux(chyba) ciężko odczytać nazwę ale i tak mocno się różni od tego co sprzedają.

koD3ZTnh.jpg

A tutaj Centaur jako jedno z proponowanych wykończeń rufy.

plans-de-la-charpente-du-v74-canons.jpg

https://ancre.fr/en/basic-books/73-plans-de-la-charpente-du-v74-canons.html#/langue-42_plans_31_74_guns_

Myślę,że heller trochę z jednego, trochę z drugiego dał też coś od siebie i podpisał to Le glorieux.

 

Zamiast tego proponuję coś bardziej realistycznego. Bardzo podobne wykończenie rufy mają: San Juan Nepomuceno,Montanes, ale myślę że ten z filmiku bardzo pasuje do twojej jednostki.

Wciąż jest dużo ornamentów, ale jest to bardziej schludnie. Wybacz, doceniam pracę twojego modelarza ale jego model wygląda lekko festynowo i masz szansę to poprawić.

 

 

 

Post #117 wyrzeźbiona rufa San Juan Nepomuceno

https://shipsofscale.com/sosforums/threads/international-convention-of-model-shipbuilding-rochefort-france-18-th-21-st-october-2018.2050/page-6

 

 

 

Sprawdziłem jeszcze raz na Forum Okrętów Wojennych linki działają pomimo"Zdjęcie niedostępne" Cofam to co napisałem wyżej. Jeśli Ci się uda to próbuj go zrobić jako Le Glorieux z obrazu. Będzie najładniejszy a  jeśli nie to proponuję wersję z Muzeum w Barcelonie, ale zrobisz jak uważasz. Powodzenia👍

 

PS. Jakbyś poszedł totalnie na całośc to może rozbierzesz wszystkie maszty zostawiając je jako wzorniki wymiarów i zrobić olinowanie wg San Juan Nepomuceno Artesania Latina. To wciąż jest zestaw więc olinowanie nie jest zbyt skomplikowane ,a może wyjść coś znacznie ciekwaszego. W zakłądce Instructions and downloadable contents masz pdfy z instrukcją

 

https://artesanialatina.net/en/ships-elite/488-wooden-model-ship-kit-san-juan-nepomuceno-8421426228601.htm

Edytowane przez CH123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowane)

Dzięki za te plany.

Wpadłem na pomysł, że przy użyciu Gimpa zrobię fotorealistyczny reling oraz rufę. Następnie wydrukuje to na drukarce. Poniżej pierwsze przymiarki, przyklejone taśmą malarską.

1a76e2515896043bgen.jpg

Oczywiście to szkic. Herb to herb Bretanii. Relig oczywiście nakleję na tekturę i wytnę skalpelem. 

Edytowane przez Edward Teach
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2022 o 15:05, Edward Teach napisał:

fotorealistyczny reling

Czyli naklejany papier? Dobrze zrozumiałem?

 

Możesz też spróbować zrobić te  wzorki długopisem 3d. Jakiś złoty filament i też powinno wyjść ładnie. Herb będzie trudny,ale myślę że może być znacznie ładniej od płaskiego papieru- jeśli ci się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

8892efc2c026c80f.jpg

 

Pierwsza próba. Wyciąłem skalpelem mój wydruk z drukarki. Nie da się tego zrobić dobrze. I tak zostaną białe miejsca, które psują cały efekt.

 

ae70b5f456c12db9.jpg

 

Druga próba.

Pomalowałem wycinankę farbą w kolorze mosiądzu, Vallejo i olejną Revella. Farba Revela (po prawej) wygląda nieco lepiej. teraz myślę jak coś takiego wyciąć laserem.

 

 

 

 

Edytowane przez Edward Teach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przyjąłem krytykę i ogólnie zmieniłem koncepcję renowacji fregaty.

6db77c4587846aa5gen.jpg

Kupiłe tralki drewniane w Modelnet (reklama gratis)

68cc3b5261d4ce77.jpg

Kupiłem listwę drewnianą, którą wygiąłem za pomocą lutownicy, i przykleiłem do tralek.

4b0a0c665cb56994.jpg

 

Wydrukowałem na brystolu pawęż rufy oraz listwę. Następnie przykleiłem brystol do tektury i wyciąłem.

2f09c2065a9d1f0a.jpg

Krawędzi listy przykleiłem pasek papieru biurowego, (słabo to widać) następnie pomalowałem miedzianą farbą.

c19bce121f07dab8.jpg

Przykleiłem listwę do pawęży.

3a30b3cae9b53334.jpg

do krawędzi sklejonej pawęży przyklejam pasek papieru biurowego. Następnie maluję całość farbą miedzianą.

288f4431ffbe7e28.jpg

 

8651daa2adfcf274gen.jpg

 

3e248e81a37cab86gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.