Skocz do zawartości

Leopard A4 Tamiya 1/35


choochoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To moj pierwszy model ( nie liczac rownolegle sklejanego Hummera italeri 1/35, ktory ma pelnic role poligonu doswiadczalnego do zabaw z aerografem ) i pierwsza relacja, ktora miejmy nadzieje bedzie obfitowala w rady doswiadczonych modelarzy. Model mam zamiar sklejac prosto z pudla bez zadnych dodatków. Jako schematy malowan producent podaje 2 rodzaje:

- Olive drab

- Kamo Olive drab mieszane z Mat Earth

 

Zamierzam malowac ten drugi typ jednak nie majac doswiadczenia w rozrabianiu farbki do odpowiedniej dla aerografu konsystencji postanowilem, ze skorzystam z dobrodziejstwa gotowych Vallejo air i tu mala zamiana bo seria air nie posiada w palecie Mat earth dlatego kolor ten planuje zastapic Dark Earth ewentualnie lekko rozjasnionym.

 

Mile widziane wszelkiego typu porady, uwagi i konstruktywna krytyka

 

No dobra teraz do rzeczy, na poczatek sam obiekta zabawy:

leopudloin7.th.jpg

 

Sorry za brak fotek z wypraskami ale bardzo sie niecierpliwiliem i jak zdecydowalem sie na relacje to ramki juz byly rozgrzebane, sam model posiada tylko 3 wypraski i wydaje sie byc dosc prostym takim w sam raz na poczatek z uwagi na niewielka ilosc czesci. Jako ze o dokladnosci spasowania czesci w modelach firmy Tamiya naczytalem sie samych pochwal tak wiec licze, ze model bedzie sie sklejalo bardzo przyjemnie

 

Ponizej sklejone wszystkie kola

 

wszystkiekolaads8.th.jpg wszystkiekolabrh3.th.jpg

 

a tutaj wanna dolnej czesci kadluba oraz gorna czesc kadluba:

 

kadlubgoraidolaoc2.th.jpg kadlubgoraidolbml2.th.jpg

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lecimy dalej wyskoczylem troszke do przodu i nie trzymajac sie scisle instrukcji postanowilem zobaczyc jak wyglada wieza. Na probe zlozylem ja sklejajac na brzegach tasma maskujaca. Efekty przymiarki ponizej :

 

wiezatasmaajh0.th.jpg wiezatasmabpl3.th.jpg wiezatasmacgx3.th.jpg wiezatasmadlw7.th.jpg

 

Ponizej jeszcze 2 fotki na ktorych widac szpary miedzy poszczegolnymi elementami:

 

wiezatasmaenc3.th.jpg wiezatasmafve4.th.jpg

 

Po docisnieciu palcami szparki te znikaja, zobaczymy jak poszczegolne elementy beda sie spisywac dalej jesli chodzi o dopasowanie

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aerograf polecam Ci tamyiowe farbki albo Gunze

+ leveling thinner gunze .... kwestia zaczajenia proorcji nie powinna Ci zajac

wiecej niz kwadrans a jakosc pracy bije na glowe

wszysko inne / valejo air sa takie sobie prawde mowiac/ ;)

 

Good Luck!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aerograf polecam Ci tamyiowe farbki albo Gunze

+ leveling thinner gunze .... kwestia zaczajenia proorcji nie powinna Ci zajac

wiecej niz kwadrans a jakosc pracy bije na glowe

wszysko inne / valejo air sa takie sobie prawde mowiac/ ;)

 

Good Luck!

 

Dzieki za podpowiedz wlasnie poczytalem o leveling thinner i zauwazylem ze jest juz zawarty w nim opozniacz wysychania ulatwia to chyba troche dobor proporcji, domyslam sie ze mozna go stosowac tez do akryli innych producentow, a co do farbek gunze i tamiya to troszke trudniej je dostac niz Vallejo i inne dosc powszechnie spotykane jak model master itd Jesli chodzi o internet to poki co widzialem je narazie na allegro, z pewnoscia cos zamowie bo nie ukrywam ze wieksza satysfakcje bede mial rozcienczajac i mieszajac farbki samemu.

 

No ale dobra lecimy dalej nie chce spamwac wiec kolejne fotki podpinam pod tego posta. Ponizej lufa oraz tylna plyta pancerza:

 

lufaaov5.th.jpg tylnaplytapancerzaaqi7.th.jpg

 

No i tu mam maly dylemat otoz nie moge sie zdecydowac czy widoczny na fotce emblemat przychodzacy na plyte przykleic teraz czy dopiero po psiknieciu modelu surfacerem albo podkladem, chodzi o to czy przyklejajac emblemat teraz i psikajac go podkladem nie zamaluje szczegolow ?? co o tym sadzicie?? Wedlug instrukcji niby wszystko nalezy przyklejac przed malowaniem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do farbek gunze i tamiya to troszke trudniej je dostac niz Vallejo i inne dosc powszechnie spotykane jak model master itd

 

co ty mowisz

www.gunze.pl

 

w sumie non stop dostepna cala paleta i H i C

a jakosc o niebo lepsza niz MM czy inne klasyki

 

a leveling thiner nie nadaje sie do wszystkich farb ino do Tamyi akryl i Gunze (C i H) . Yo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ty mowisz

www.gunze.pl

 

w sumie non stop dostepna cala paleta i H i C

a jakosc o niebo lepsza niz MM czy inne klasyki

 

a leveling thiner nie nadaje sie do wszystkich farb ino do Tamyi akryl i Gunze (C i H) . Yo!

 

O subgrafik dzieki wielkie za tego linka heh a ja glupek zamiast googlowac po prostu gunze, googlowalem sklepy modelarskie i tam szukalem farbek :P

 

Jaki podkład? Generalnie malując aerkiem trudno zatracić jakiekolwiek szczegóły.

 

Przed wlasciwym malowaniem mam zamiar psiknac model surfacerem 1000 z aerografu tylko nie wiem czy caly, kola raczej nie beda psikane surfacerem tylko jakims podkladem w postaci farbki humbrola.

 

Jutro fotki z prac nad wiezyczka

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

No obiecalem na dzis wieczor fotki wiezy wiec zamieszczam:

 

wiezaado7.th.jpg wiezabym1.th.jpg wiezadgk5.th.jpg wiezacla3.th.jpg

 

wiezaepl4.th.jpg

 

Zastanawiam sie czy wieze zrobic w wersji z oslona dziala czy bez bo wersja z oslona uniemozliwia poruszanie lufy gora/dol z kolei bardziej mi sie podoba wlasnie tala wersja wiec chyba taka wykonam. Jutro moze jakies fotki z prac nad gorna lub dolna czescia kadluba

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czas najwyzszy na kolejne fotki, relacja troszke zwolnila z braku czasu na pstrykniecie, obrobke i wstawienie fotek ( do tego stopnia pochlonelo mnie klejenie )

 

Ponizej wanna z kolami i gaskami:

 

wannakolaavq6.th.jpg wannakolabqv8.th.jpg wannakolaigaskibn4.th.jpg

 

Niestety z rozpedu pominalem czesc relacji z obwieszania gornej czesci kadluba tobolkami typu lopaty, siekierki itd :/

 

Tutaj Leo przed wizyta u lakiernika :P

 

przedsurfaceremawl0.th.jpg przedsurfacerembms3.th.jpg przedsurfaceremcgh7.th.jpg przedsurfaceremdyi5.th.jpg przedsurfaceremegx2.th.jpg

 

Tak model wygladal do dnia dzisiejszego, dzis zostal potraktowany surfacerem 1000 z aerografu i gdzies dalem drzewa bo efekty sa koszmarne, cale mnostwo pajeczyn latalo w powietrzu podczas psikania a model wyglada jakby go obsralo stado pajakow :/ albo za duze cisnienie mialem przy psikaniu albo sam nie wiem co. Fotki sa zrobione ale musze je obrobic i wrzucic moze zdaze jeszcze dzis a jak nie to jutro bo dzis do pracy ide jeszcze.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie pozmniejszac fotki wiec wrzuce jeszcze kilka z psikania, fotki troche ciemne bo psikalem w piwnicznym pomieszczeniu :/

 

surfaceraqd1.th.jpg surfacerbac3.th.jpg surfacercvv3.th.jpg surfacerdau7.th.jpg surfacerezb8.th.jpg surfacerfdk9.th.jpg

 

Na powyzszych zdjeciach widac efekty nieudanego pokrycia suyrfacerem.

Powstale pajeczyny zaczalem czyscic plaskim pedzlem w taki sposob jakbym malowal metoda drybrush i w miare udaje sie je usuwac ale zauwazylem tez ze w niektorych miejscach surfacer schodzi tak jakby wogole nie "zlapal" hmm model przed malowaniem surfacerem odtluscilem rozcienczalnikiem wamodu pryskajac go werografem.

W niektorych miejscach powstala tez warstwa surfacera z takimi mini kropeczkami jakby aerograf plul, miejsca te potraktuje papierem wodnym o ziarnistosci 1000. Czy ma ktos jakis pomysl co moglo byc powodem tego ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałes że odtłuściłęs a nei zostało Ci tego rozpuszczalnikana modelu?? Ja osobiście polecam letnia H2O+mydło. Kapiel nawet bez jakiego kolwiek szorowania itp. potem najlepiej spłukać i szuczarka z daleka lub teraz jest ciepło na słoneczko jak do tej pory nie miałęm problemów z łuszczeniem lub odchodzeniem farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałes że odtłuściłęs a nei zostało Ci tego rozpuszczalnikana modelu?? Ja osobiście polecam letnia H2O+mydło. Kapiel nawet bez jakiego kolwiek szorowania itp. potem najlepiej spłukać i szuczarka z daleka lub teraz jest ciepło na słoneczko jak do tej pory nie miałęm problemów z łuszczeniem lub odchodzeniem farby.

 

Prawde mowiac to miejscami mialem wrazenie jakby pozostaly takie jakies dziwne plamy jakby nie odparowal czy cos :/ wieze i wanne juz oszlifowalem, zostala gorna czesc kadluba, kola i tylna plyta i bedzie ok a przed podkladem tak jak mowisz pojdzie zwykla kapiel w letniej wodzie z mydelkiem i suszenie.

 

Co do dioramki to szczerze mowiac nie mam pomyslu na chwile obecna aczkolwiek w najgorszym wypadku wypadalo by podstawke chociaz jakas zrobic. Jesli przyjdzie cos ciekawego do glowy to moze i o dioramke sie pokusze

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas dolozyc fotki z postepow. problem pajeczyn po malowaniu surfacerem rozwiazalem papierem sciernym o ziarnistosci 1000, pozniej przyszedl czas na kapiel w mydlinach przed malowaniem podkladem koloru dark chokolate Humbrola i tutaj kolejna porazka :/ model wysuszylem ladnie na reczniczkach papierowych, resztki wody wydmuchalem aerografem i przystapilem do przygotowania farbki na podklad. Najpierw wymieszalem ja dobrze mini wiertarka z patyczkiem do uszu zamiast wiertal ( oczywiscie koncowka z wata zostala ucieta ). Po dokladnym wymieszaniu farbki rozcienczylem ja w strzykawce proporcjach 4 ml farbki i 2 ml rozcienczalnika wamodu. Po wymieszaniu w strzykawce powstala konsystencja, ktorej wyglad nie grozil problemami w postaci zapychania dyszy z powodu zbyt gestej mikstury. Zaczalem malowac najpierw na kawalku rezokartu na probe a pozniej juz na model i tutaj powstal dziwny problem gdyz miejscami model pomalowal sie dobrze a miejscami powstal jakis dziwny niby to nalot niby meszek taka dziwna nierown chropowata powierzchnia, na pewnie nie jeden z was sie z tym spotkal w przeszlosci wiec licze na jakies ciekawe propozycje co z tym zrobic. Ja zaczalem to polerowac platkiem kosmetycznym do zmywania makijazu i efekt jest sredni. Ponizej postaram sie zamiscic kilka fotek:

 

kadlubpaprochy2.jpg

 

kadlubpaprochy3.jpg

 

kadlubpaprochy4.jpg

 

kadlubpaprochy5.jpg

 

wannapaprochy.jpg

 

Tutaj jeszcze kilka fotek poalowanych na brazowo kolek:

Kolka sa obskubane bo ma byc zasymulowane dosc mocne zuzycie banzady gumowych kol jezdnych

 

kolachocolate.jpg

 

kolachocolate1.jpg

 

kolachocolate2.jpg

 

kolachocolate3.jpg

 

kolachocolate4.jpg

 

kolachocolate5.jpg

 

kolachocolate6.jpg

 

Mam nadzieje ze nie przegialem z iloscia fotek :P Czekam na jakies porady bo moze znacie jakas lepsza metode na usuniecie tego meszku niz polerka platkami kosmetycznymi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz doszedlem juz sam do wniosku ze bylo za duzo rozcienczalnika przez co szybko parowal i farba byla za " sucha"

 

Niebawem malowanko olive drabem a pozniem sprobuje zrobic z reki kamo dodajac lekko rozjasniony dark earth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zabawy ciag dalszy. Pomalowany olive drabem chociaz nie do konca :P No i jest kilka dulematow moze ktos cos podpowie, zasugeruje a moze cos sam wymozdze.

 

Tak wyglada dolna czesc kadluba po malowaniu kolorem olive drab i czarnym matem male prowadnice gasienic:

 

kadlubspodolive.jpg

 

Ponizej 2 fotki przedstawiajace kola napinajace oraz 3 kola z kompletu kol jezdnych, rowniez kolor olive drab:

 

kolaolive-a.jpg

kolaolive-b.jpg

 

Kawalek wiezyczki:

 

wiezaolive-a.jpg

wiezaolive-b.jpg

 

Wieza zlozona z kadlubem ale bez kol i gasek:

 

widokzboku.jpg

zlozonyzprzerwa-c.jpg

 

No i na sam koniec to co najbardziej mnie meczy, czyli gorna i dolna czesc kadluba pomalowane ale jeszcze ze soba nie sklejone. Zrobilem tak z obawy, ze po sklejeniu tych czesci ze soba nie bede mogl dobrze zamontowac kol i gasienic, ktore malowalem osobno ( boczne plaszcze gornej czesci kadluba utrudniaja dostep ).

Ponizej fotki:

 

zlozonyzprzerwa-a.jpg

zlozonyzprzerwa-b.jpg

zlozonyzprzerwa-d.jpg

 

Jak widac tylna plyta niepomalowana a to dlatego ze po sklejeniu gornej i dolnej czesci kadluba bede musial jakos miejsce klejenia zamalowac ale uprzednio cos z nim jeszcze zrobic, nie wiem moze jakas proba imitacji spawu z rozciagnietego lacznika czy cos. A moze ktos z was cos doradzi z przodu ten sam problem szpara w wyniku niesklejenia tych 2 czesci przed malowaniem. Ogolnie juz po fakcie doszedlem do wniosku ze gorna i dolna czesc kadluba moglem skleic a dopiero na koniec dokleic boczne plaszcze pancerza no ale coz podazalem jak osiol krok po kroku zgodnie z instrukcja i mam skutek :/

 

A wogole to zastanawiam sie czy robic jeszcze mu kamo z dark earth czy zostawic tak jak jest tylko dac washa i inne proby zuzycia. Bo moze po kamuflazu bedzie wygladal jeszcze gorzej niz teraz

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam po dluzszej przerwie, w trakcie ktorej konczylem manekina hummera i dlubalem odrobinke przy leopardzie.

Na poczatek pare fotek kol:

 

62-kolamalowane.jpg

 

64-kolamalowane.jpg

 

65-kolamalowane.jpg

 

No a tutaj fotki ukazujace w jaki sposob wyeliminowalem niewielkie przerwy w polaczeniu gornej czesci kadluba z dolna:

 

66-spawprzedni.jpg

 

67-spawtylny.jpg

 

w sumie z przodu miala byc imitacja spawu ze szpachlowki, wyszlo jak wyszlo rewelacji nie ma :P Ogolnie po glebszych przemysleniach doszedlem tez do wniosku ze jednak odpuszcze sobie robienie kamuflazu z dodatkiem dark earth i zostawie calego w olive drab taki mi sie podoba a kamo juz obowiazkowe ppojdzie przy nastepnym modelu ( leopard 2 A5/A6 hobby bossa z camo nato ) a przy tym glowkuje czy po washu probowac pierwszego w zyciu suchego pedzla i filtrow

Jeszcze przemysle i zobacze co z tego wyjdzie co do obic to mam problem bo nie moge sie zdecydowac czy robic je koloru stali czy innego.

Moze ktos ma jakies ciekawe sugestie ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

 

czas najwyzszy dodac kolejnych kilka fotek do mojej jak widze przynudnawej relacji. Ponizej 3 fotki przed psikaniem sido. Widac na nich troszke pomalowanych narzedzi i swiatelek. Na metalowe elementy narzedzi producent sugerowal kolor metalic grey, jako ze nie posiadalem takiego na stanie i nie chcialo mi sie zamawiac pojedynczej farbki z netu a najlepiej zaopatrzony sklaep modelarski w bydzi ma urlop wiec postanowilem zakombinowac Mr color tire w mixie z Mr color silver metalic mial dac w przyblizeniu sugerowany kolor a co dal, sami zobaczcie :P

 

73-Calyprzedsidoikalkami.jpg

 

Karabin mial byc pomalowany gunmetalem ale rowniez z braku tego koloru dostal... czarnym matem, pozniej cos z tym jeszcze zrobie no i musze nabyc gunmetal bo to chyba jeden z podstawowych kolorow w pancerce

 

74-Karabinprzedkalkami.jpg

75-Tylprzedkalkamiisido.jpg

 

Tutaj na pierwszej fotce dla zabawy sprobowalem obic ranty lusterka:

 

76-lusterkoobicieprobne.jpg

 

A tutaj juz po psiknieciu sido, sorry za jakosc zdjec lampa troche mi odbijala od blysku

 

77-Przedkalkamiposido.jpg

78-przedkalkamiposido.jpg

 

No a tu juz kaleczki:

Wieza lewa i prawa strona wyszlo niezbyt fajnie bo krzyze sa niesymetrycznie, jeden mi sie zsunal w kierunku przodu wiezy i w obawie o poszarpanie kalki juz nie poprawialem

 

79-Kalkiwieza.jpg

80-kaliwiezaprawa.jpg

 

Teraz caly przod, numery blachy itd:

 

Numerki

81-kalkiprzod.jpg

Numerki troszke blizej

82-kalkiprzod.jpg

Emblemat kocurka

83-kalkaprzodleopard.jpg

i reszta numerkow

84-kalkaprzodnumery.jpg

 

A teraz jeszcze dupcia:

 

Tutaj blachy i emblemacik:

85-kalkatyl.jpg

Same numery i blachy blizej

86-kalkatylnumery.jpg

I emblemacik, w srodku filmu z kalka bylo wyciete koleczko na wystajaca czesc emblematu, w pierwszej chwili myslalem ze wyciety otworek jest za maly i az mi sie goraco zrobilo bo kalka juz na modelu byla ale czybka aplikacja micro sola wyjasnila sprawe i kaleczka sie ulozyla

87-kalkatylemblemat.jpg

 

Podsumowujac dzisiejsze gmeranie z kalkami powiem ze ukladalo sie je srednio fajnie dziwne bo niektore po polozeniu na micro seta byly gladziutenkie i po aplikacji micro sola z pedzla zaczynaly sie marszczyc, dopiero pod koniec zabawy zorientowalem sie ze powodem bylo zbyt intensywne "macanie" kalki pedzlem z micro solem. Ogolnie moglo wyjsc lepiej bo niektore sa pomarszczone ale coz moja poczwarka powoli zaczyna nabierac ksztaltu jutro potraktuje go losiem a jak dobrze przeschnie to satyna po grzbiecie i dopiero sie zacznie zabawa z pierwszymi w zyciu filterkami i jakims sucho pedzlowaniem + obicia

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.