Skocz do zawartości

Projekt 20380


Bikernytzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, pierwszy raz biorę się za budowę modelu ostatku/okrętu a dokładniej fregaty projektu 20380. Skalę jaka obrałem to 1:72. Zakupiłem trochę materiałów jak deski,  balsy kleje. Wciąż szukam dokładnych planów. Jeśli ktoś zna jakieś źródło to z chęcią przygarnę takowe by odpowiednio odwzorować całość. Chciałbym też te swoje wypociny przedstawić tu na forum. Mam nadzieję,  że się uda doprowadzić całość do końca prędzej niż mnie ten zwariowany projekt  wykończy lub po prostu przerośnie 😉

Screenshot_20220507_164013_org.mozilla.firefox.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym krytykował, ale jeśli to pierwszy model okrętu to proponuję zacząć od czegoś prostszego. No i nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jakie on będzie miał wymiary w skali 1:72.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Już dementuje :

tak skala 1:72,  długość ponad 145cm,szerokość lekko ponad 18cm czyli bez uniesień szczególnie. Plany już lecą i może w weekend się uda zacząć,  pozostałe materiały już są.

Sądzę,  że ze swoim jakimś tam doświadczeniem, co prawda nie w szkutnictwie ale w skali 72 dam radę bo wydaje się być to prosta konstrukcja model będzie Nie w garażu a w sypialni przed łóżkiem idealnie pasował do biureczka... W mieszkaniu dwupokojowym w bloku 😁

Żona się uparła ze chce jakis stateczek większy (tak ja by Model B-2,  b-52 czy tu-160 ił-76 w 72 były jej male🤷‍♂️) więc będzie miała stateczek😁

Bojowe nastawienie jest więc proszę trzymajcie kciuki,  żeby nie wyleciał przez taras w trakcie pracy 🤣.... Na zakończenie jako wisienkę wrzucę ka-27 na londowisko rufowe.

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, unicaunica napisał:

Jako fan dużych zabawek zdecydowanie popieram taką inicjatywę. Jedynie bandera ujowa na te czasy. To co jest proste na oko, jest trudne do zrobienia, ale nie niemożliwe.

Proszę mi tu  nie mieszać polityki  do pasji modelarstwa!!

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Plany doszły więc trzeba wszystko wyliczyć jak dany wymiar z rysunku w skali przeliczyć na skalę 72.

Ponadto postanowiłem zrobić mały recykling ze starego mniejszego kadłuba przerobić na właściwy kształtem i wymiarami przede wszystkim. Nie chcę żeby się zmarnowal więc poslozy za bazę mojej korwety.

IMG_20220514_103632.jpg

Edytowane przez Bikernytzu
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sadzę będziesz budował kadłub z listewek lub przy dużych płaskich powierzchniach ze sklejki.

Budowa tak długiego  i smukłego kadłuba z drewna niesie ze sobą  problemy z utrzymaniem prostolinijności . 

Podczas  budowy szkieletu wręgi należy mocować do odpowiednio  mocnej podstawy montażowej , która bez deformacji  będzie w stanie  przenieść  wszystkie 

naprężenia powstałe w czasie poszywania i późniejszego schnięcia kadłuba .  Poszywać należy po trochu obie burty jednocześnie. 

Jeżeli listwy lub  płaty poszycia nie starczają  na całą długość kadłuba  koniecznie trzeba przesuwać łączenia np. o 1/3  długości.

Należy rozważyć czy wykorzystanie innego kadłuba  jest optymalnym rozwiązaniem. Decyzja oczywiście należy do Ciebie ale mnie  takie rozwiązanie 

nie przekonuje. 

Dodam jeszcze , że przy odliczaniu grubości poszycia przewidzieć trzeba oklejenie kadłuba płótnem  ponieważ po kilku latach ekspozycji 

mogą pojawić się rysy w miejscach łączeń poszczególnych części poszycia. 

Edytowane przez orkan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo narzędzi nie koniecznie modelarskich jednak dających linie proste, pokazujące kąty i długości. Sądzę, że dokładność dziesiątej minimetra w zupełności wystarczy jak na model na szafkę. Jak pisałem robię to pierwszy raz i taka metodę obrałem. Jak się uda to skończyć i coś po drodze mnie nie przerośnie to fajnie jeśli nie to skończy w śmietniku i po sprawie.

Dostałem ten kadłub i to był mój pomysł od pierwszej chwili by tak go wykorzystać. Sporo będzie przerubek by złapać kąty i kształty ale to cała zabawa jaka postanowiłem sobie sprawić. Przy pomocy rad kolegi modelarza,  który budował lodzie RC i miał sporo sukcesów w tej dziedzinie jestem pelem nadziei co do moich planów.... Jak wyjdzie się okaże. Z chęcią przyjmę rady od innych zaprawionych w tego typu budowach modelarzy,  konstruktywne i w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.