Skocz do zawartości

Rosyjskie pociągi pancerne na Ukrainie (2022-2024)


AchtungCancer

Rekomendowane odpowiedzi

Zdając sobie sprawę z niewielkiej popularności rosyjskich wojsk kolejowych zdecydowałem się jednak założyć osobny wątek na potrzeby tej nieco egzotycznej formacji. Rosjanie już kilka lat temu reaktywowali pociągi pancerne, które były przed wojną filmowane, choćby w czasie ćwiczeń na Krymie.  Nieco anachronicznie chciałbym zacząć od pociągu dotąd nieznanego a w następnym poście zajmę się tymi widzianymi już marcu. Jeżeli ktoś posiada dodatkowe zdjęcia lub informacje, zapraszam do dzielenia się.

 

Czerwiec 2022, lokalizacja nieznana; Edit: pociąg  otrzymał nazwę "Jenisej"

film nr 1 (wrzucony 10 czerwca)

Edit: film nr 2 (wrzucony 14 czerwca)

Edit: film nr 3 (wrzucony 14 czerwca)

Edit: film nr 4 (wrzucony 14 czerwca)

Edit: film nr 5 (wrzucony 14 czerwca)

Edit: film nr 6 (wrzucony 18 czerwca ale prawdopodobnie pochodzi z 14)

 

Skład pociągu 10 czerwca:

 

EGxOwgS.jpg

 

(adres pełnej wersji zdjęcia: https://i.imgur.com/EGxOwgS.jpeg)

 

laweta z BMP-2; improwizowany wagon szturmowy z ZU-23 (nazwijmy go umownie typ 1); opancerzona lokomotywa; improwizowany wagon szturmowy (typ 2); opancerzona lokomotywa; improwizowany wagon szturmowy z ZU-23 (typ 1); laweta z BMP-2; laweta z szynami.

 

Edit: Skład pociągu 14 czerwca (zdjęcie od Bartosza Ciesielskiego, film nr 4):

Screenshot_20220614-184720_Facebook.jpg

 

laweta z szynami; laweta z BMP-2; improwizowany wagon szturmowy z ZU-23 (nazwijmy go umownie typ 1); opancerzona lokomotywa; improwizowany wagon szturmowy (typ 2); laweta; wagon szturmowy (?)(typ 3); opancerzona lokomotywa; improwizowany wagon szturmowy z ZU-23 (typ 1); laweta z BMP-2; laweta z szynami.

 

Wagon typ 2 a typ 3

0ZSJOft.png

 

Edit: potwierdzone, że stworzono go na potrzeby wojny z Ukrainą.

 

Drugi pociąg z filmu nr 1:

dGXMa0E.png

 

Nieznany pociąg. Wagon inny niż w mijającym pociągu, chyba z opuszczanymi ścianami.  Jeszcze nie znalazłem zdjęć czegoś co mogłoby mu odpowiadać wśród znanych dotychczas pociągów.

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AchtungCancer   - bardzo dobry pomysł z tym tematem :super:

jak na coś trafię to wrzucę, na razie tylko info o tym chyba najsłynniejszym epizodzie z Melitopolu :

 

 

EDIT  --------------------------

 

trochę fotek....

1.jpg.341e0690e09be93653d71c7004cfc6e2.jpg

 

2.jpg.07dfd10a147650fc0c30c0dc3a54a7db.jpg

 

3.jpg.abd9b69cdf5078ddf14376e0dcb3ca48.jpg

 

4.jpg.8001be1241074b82fc4781f43d2b7e4c.jpg

 

5.jpg.c7bd41cbcb017a627a012525dcf2271d.jpg

 

7.jpg.d0bd53532db0c25f627372ccbef865d2.jpg

 

6-1.jpg.2e5cbe7398341d4b208a8327cf960ed6.jpg

 

6-2.thumb.jpg.1d96e18e1378bddaad7f2b2d42dd76fe.jpg

 

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, "Amur", "Bajkał", "Don" i "Terek". Cztery pociągi pancerne wojsk kolejowych odesłane do rezerwy w 2015, z których "Amur" i "Bajkał" wróciły do służby.  Wszystkie z wyjątkiem "Donu" brały udział w II wojnie czeczeńskiej, "Terek" głównie jako szeroko pojęte zaplecze logistyczne. Ze zdjęć wynika, że już w tedy przynajmniej "Amur" i "Terek" w znacznej mierze składały się z wagonów bojowych wyprodukowanych na potrzeby kilku pociągów pancernych typu BP-1 mających bronić sowieckich rubieży na wschodzie przed Chinami. Na ostatnich dostępnych zdjęciach zachowują ten skład i tak też prezentuje się pociąg, który w marcu wjechał z Krymu do Melitopola.

 

Melitopol, marzec 2022. Edit: z wyjątkiem zdjęcia nr 1 ("Bajkał") wszystkie materiały przedstawiają pociąg "Amur"

film nr 1     (wrzucony 7 marca)

film nr 2 (wrzucony 8 marca) 

Edit: film nr 3 od Bulika (film wrzucony 3 kwietnia; skład pociągu jak w marcu)

Edit: film nr 4 (film wykonany w Armiańsku po powrocie "Amura" z Melitopola; wrzucony 8 marca)

Edit: film nr 5 (film wykonany w Armiańsku po powrocie "Amura" z Melitopola; wrzucony 9 marca, niewykluczone jednak, że wykonany dzień wcześniej)

Edit: film nr 6 (film wrzucony 20 maja)

Edit: film nr 7 (film wykonany w Armiańsku po powrocie "Amura" z Melitopola; wrzucony 9 marca, niewykluczone jednak, że wykonany dzień wcześniej)

 

zdjęcie nr 1, do którego jeszcze wrócimy

Edit: zdjęcie nr 2 od MAV/Bulik

Edit: zdjęcie nr 3 od MAV/Bulik

Edit: zdjęcie nr 4 od Bulik

Edit: zdjęcie nr 5

Edit: zdjęcie nr 6

Edit: zdjęcie nr 7

Edit: zdjęcie nr 8

 

Skład pociągu w marcu:

laweta czołgowa; lokomotywa; wagon bojowy z dwoma ZU-23; wagon "towarowy"; wagon pasażerski; laweta; laweta czołgowa; wagon szturmowy; lokomotywa

KhvZ38G.png

(adres pełnej wersja zdjęcia: https://i.imgur.com/KhvZ38G.png)

 

 

Skład pociągu w maju:

4 cywilne lokomotywy, laweta; lokomotywa; laweta czołgowa; laweta; wagon szturmowy; laweta czołgowa; laweta; wagon pasażerski; wagon pasażerski (niebieski, nieobecny w składzie z marca); wagon "towarowy"; wagon bojowy z dwoma ZU-23; lokomotywa

yqE1oP6.jpg

(adres pełnej wersja zdjęcia: https://i.imgur.com/yqE1oP6.jpeg)

 

Co jest co:

laweta czołgowa:

0dfa503d6af89d9f63ddccfd7a352115.jpg?q=8

ztQ9Iwy.png

img_19.jpg

-gMwafEM2VQ.jpg

te "domki" można chyba przenosić z lawety na lawetę wedle potrzeby (stąd różne kierunki ustawienia), tu dwa na jednej:

CK31hAj.png

 

wagon bojowy z dwoma ZU-23:

F0YUGNm.png

scale_1200

 

wagon "towarowy", pewnie kuchnia:

8PB3g11.png

 

wagon szturmowy:

5m7k2eu.png

avfZgOT.png

img%2013.jpg

mFAUx6q.png

 

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zdjęcie:

image.jpeg

 

Film nr. 1

rsPuOms.png

 

Film nr. 3 (jeszcze raz dzięki Bulik, pamiętałem ten fil ale nie mogłem znaleźć)

dTbxEqn.png

 

Mamy zdjęcia tej samej strony wagonu w Melitopolu, który oznaczony jest małymi zetkami a numer ma pomiędzy drzwiami. Na pierwszym zaś zdjęciu numer jest za drzwiami a Z jedno i duże. Numer ze zdjęcia zgadza się z numerami na wstawionych przeze mnie fotkach z Rosji, co identyfikowałoby go jako "Bajkał". Brak na wagonie jednak tych dziwnych instalacji na górnych stanowiskach strzeleckich, podczas gdy na "Amurze" montowano coś podobnego już w 2018 (chyba poręcze dospawane to są, widoczne też na filmie nr 3 a nie na zdjęciu nr 1).

 

O8uSarL.png

Rozkład plam kamuflażu na tym zdjęciu "Amura" jest bardzo podobny do filmu nr 3, w okolicach skrajnie lewych drzwi identyczny, jakby ktoś przemalował wagon lekką warstwą farby starając się naśladować stary kamuflaż. Na filmie nr 3 cyfry są niewyraźnie ale ostatnie dwie to prawie na pewno nie 29 (edit: film nr 6 to potwierdza) a więc nie numer ze zdjęcia nr 1. Stawiam zatem poniższą hipotezę:

- zdjęcie nr 1 przedstawia "Bajkał" i jest jedynym jego zdjęciem z Ukrainy

- wszystkie 3 filmy oraz pozostałe zdjęcia wrzucone przez Bulika przedstawiają "Amur"

- w marcu z Krymu przerzucono po kolei do Melitopola dwa pociągi pancerne

- pociągi na filmie z czerwca to zupełnie inne maszyny

- obecnie na Ukrainie operują co najmniej 4 rosyjskie pociągi pancerne.

 

Edit: numer wagonu szturmowego "Amura" z filmu nr 6

B0THZP0.png

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem trzy filmy z Ukrainy do posta o Melitopolu, potwierdzające, że na zdjęciu nr 1 jest "Bajkał" a na reszcie "Amur".  Dodałem też porównanie składów "Amura" w marcu i maju.

Zdjęcie nr 1, "Bajkał":

image.jpeg

 

"Amur", druga strona wagonu szturmowego:

8zwyEts.png

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chersoń, marzec 2022

 

Film nr 1

Edit: film nr. 2

Edit: film nr 3

 

Edit: zdjęcie nr 1

 

 

Film nr 1 wrzucony 9 marca, filmy z Melitopola są z 7-9 marca, co może nie jest bez znaczenia dla identyfikacji pociągu.

 

l2vPo02.png

 

Widoczny skład pociągu:

laweta; wagon bojowy z dwoma ZU-23; lokomotywa; laweta; laweta; wagon "towarowy" (prawie na pewno ten sam typ co w składzie w Melitopolu)


Film nr 2 wrzucony 10 marca

m5ygkb5.png

(adres pełnej wersji zdjęcia: https://i.imgur.com/m5ygkb5.png)

 

Widoczny skład pociągu:

wagon szturmowy; laweta (z czerwonym kontenerem); wagon "towarowy"; lokomotywa; laweta; laweta

 

Film nr 3, wrzucony 9 marca

QiA8UR7.png

(adres pełnej wersji zdjęcia: https://i.imgur.com/QiA8UR7.png)

 

Widoczny skład pociągu:

wagon pasażerski(?) ;laweta (z zielonym kontenerem)(?) ;wagon szturmowy; laweta (z czerwonym kontenerem); wagon "towarowy"; lokomotywa; laweta; laweta

 

 

Porównanie Melitpopol zdjęcie nr 1 z Chersoń zdjęcie nr 1 pozwala zidentyfikować pociąg z filmu nr 2 i 3 jako "Bajkał".

y4mHBzM.png

 

Film nr 1 jest bardzo złej jakości, więc będę bardzo ostrożny. Na wagonie bojowym widoczne są dwie zetki. Wydają mi się większe niż na "Amurze" i nie do końca w tych samych miejscach. Jeżeli lawety rzeczywiście są "cywilne", tak jak na zdjęciu nr 1, mógłby być to "Bajkał". Czy mogliby przearanżować "Amura" w kilka godzin? Mogliby. Obecność "Bajkała" w Chersoniu (film nr 2) następnego lub tego samego dnia wskazuje raczej na to, że film nr 1 również przedstawia go a nie "Amura". Na Melitpopol zdjęcie nr 1 widać wagon "towarowy", wagon szturmowy, lawetę z czerwonym kontenerem od tej samej strony co na Chersoń film nr 2 i 3. Jeżeli pociągu nie przearanżowano to możliwe jest połączenie filmów nr 1, 2 i 3 w jeden skład zakładając dwa wagony "towarowe" jak to miało miejsce przed wojną.

 

Hipotetyczny skład "Bajkała" w marcu 2022:

laweta; wagon bojowy z dwoma ZU-23; lokomotywa; laweta; laweta; wagon "towarowy"; wagon pasażerski(?); laweta (z zielonym kontenerem)(?); wagon szturmowy; laweta (z czerwonym kontenerem); wagon "towarowy"; lokomotywa; laweta; laweta

 

Film nr 1 a "Amur":

oGZNhBL.png

 

 

 

 

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maj 2022, lokalizacja nieznana, Edit: pociąg otrzymał nazwę "Wołga"

FSnumGAWYAAaUc4.jpg

FSnul32XwAEDCfI.jpg

FSnulsNX0AAFxOg.jpg

FSnulc9XoAENPux.jpg

 

Widoczne pusta laweta i laweta (?) z ZU-23. Na pewno nie "Amur" ani "Bajkał".

 

Edit: film nr 1 (jest kilka wersji ale to tylko różny montaż tych samych ujęć)

Edit: film nr 2

HQf6RLo.jpg

 

Skład pociągu:

laweta, improwizowany wagon bojowy z ZU-23, lokomotywa, wagon towarowy (?), laweta z ciężarówką, wagon towarowy(?), lokomotywa, improwizowany wagon bojowy z ZU-23, laweta

 

Na obu wagonach bojowych, chociaż różnych wyglądem, oraz lawecie z ciężarówką wydaje się znajdować podobna struktura ze spadzistym dachem.

Jakość nagrania wciąż jest za słaba, żeby widzieć wszystkie szczegóły, ale idąc wzorem pozostałych pociągów jeden z wagonów "towarowych" powinien być wagonem szturmowym.

 

Edit: czerwiec, Kupjańsk-Wuzlowyj

Film nr 1

Film nr 2

Filmów jest kilka, lecz to te same kadry. Skład pociągu wydaje się bez zmian.

 

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem do postu o Chersoniu film nr 2 pozwalający nam uporządkować naszą wiedzę w następujący sposób:

Melitopol, marzec i maj - "Amur" - zdjęcie nr 1 jest być może błędnie lokalizowane

Chersoń, marzec - "Bajkał" - prawdopodobnie wszystkie filmy przedstawiają ten sam pociąg.

maj, nieznana lokalizacja - "Wołga"

czerwiec, nieznana lokalizacja - nieznany pociąg Y; "Jenisej"   - na nagraniu słychać jak żołnierze z pociągu, z którego kręcony jest film (nieznany pociąg Y) wyrażają podziw dla mijającego ich pociągu ("Jenisej"), co może sugerować, że sami znajdują się na mniej imponującej konstrukcji. Możliwe więc, że pociąg Y to laweta z postawionym ZU-23 doczepiona jako eskorta do "normalnego" pociągu.

 

Edit: dodana identyfikacja "Jeniseja"

Edit: pociąg X to pełnoprawny pociąg pancerny

Edit: pociąg z maja ma nazwę "Wołga"

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2022 o 20:49, M.A.V. napisał:

@AchtungCancer   - bardzo dobry pomysł z tym tematem :super:

jak na coś trafię to wrzucę, na razie tylko info o tym chyba najsłynniejszym epizodzie z Melitopolu :

 

 

 

Myślałem o tym incydencie. Pierwsze informacje  pojawiły się 18 maja i potem żyły przez tydzień własnym życiem, jak się wydaje tak skutecznie, że niektóre serwisy pisały o dwóch kolejnych atakach na pociąg. Jeżeli Melitopol film nr 6, wrzucony 20 maja, został wykonany 19-20 maja, to nie mogłoby chodzić o "Amura", który ma na filmie wszystkie wagony na miejscu. Musiałby być to "Bajkał" jak dotąd widziany tylko w marcu w Chersoniu lub nieznany dotąd pociąg. Tymczasem "Amur" jest potwierdzony w Melitopolu lub okolicach w marcu, kwietniu i maju. Osobiście podejrzewam, że jeżeli jakakolwiek część tego incydentu jest prawdziwa, to zaatakowano jakiś "wojskowy" pociąg w Melitopolu ale nie pociąg pancerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AchtungCancer napisał:

Osobiście podejrzewam, że jeżeli jakakolwiek część tego incydentu jest prawdziwa, to zaatakowano jakiś "wojskowy" pociąg w Melitopolu ale nie pociąg pancerny.

tez tak uważam - wydaje mi się że wysadzenie transportu czołgów na front i wstrzymanie nawet tylko na 12h kolejnych dostaw (zablokowanie linii kolejowej) to wymiernie większa korzyść niż taki pociąg pancerny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartosz Ciesielski napisał:

Pociąg operujący na terenie Ukrainy  

 

Screenshot_20220614-184725_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184702_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184713_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184720_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184735_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184744_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184752_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184758_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184812_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184819_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184829_Facebook.jpg

Screenshot_20220614-184834_Facebook.jpg

 

Dzięki za czujność. Po układzie plam na wagonach i numerach BMP na pewno ten sam co na poprzednim filmie z czerwca. Widzę, że mu zorganizowali sesję zdjęciową dla głównych stacji. Ponoć zajmuje się intensywnie dostarczaniem pomocy humanitarnej😆

Dołożono pustą lawetę przed jedną z BMP, wagon szturmowy oraz lawetę z czymś przykrytym siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, AchtungCancer napisał:

 

Dzięki za czujność. Po układzie plam na wagonach i numerach BMP na pewno ten sam co na poprzednim filmie z czerwca. Widzę, że mu zorganizowali sesję zdjęciową dla głównych stacji. Ponoć zajmuje się intensywnie dostarczaniem pomocy humanitarnej😆

Dołożono pustą lawetę przed jedną z BMP, wagon szturmowy oraz lawetę z czymś przykrytym siatką.

Tak jak muwisz sesja dla dziennikarzy to najlepsze ujęcia jaki złapałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bartosz Ciesielski napisał:

Tak jak muwisz sesja dla dziennikarzy to najlepsze ujęcia jaki złapałem

Dobrze jest. Szkoda tylko, że Izwiestia ma taką sobie jakość nagrania, bo są tam ujęcia, których nie ma na TV1 i Zweździe, zwłaszcza te obejmujące od boku cały pociąg. Świetne materiały. I cieszę się, że trzymają się starego nazewnictwa anie poszli na całość np. z "Władimir Władimirowicz" albo "Komsomolec". Mam cichą nadzieję, że Ukraińcy podejmą kolejowy wyścig zbrojeń i zobaczę ichni pociąg o jakiejś romantycznej nazwie, dajmy na to "Pamjat Azowa".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dwóch niezidentyfikowanych pociągów z maja i czerwca, znalazłem informacje, że w końcu 2014 na pewien czas pociągi kursujące na liniach Donbas-Rosja otrzymały jako eskortę lawetę z ZU-23 z obawy przed ukraińskimi działaniami za linią frontu, więc być może najważniejsze dla rosyjskiej armii kursy obecnie funkcjonują tak samo.

Zdjęcie z zimy 2014/15

bron_009.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zaleźć nagranie z pociągiem X filmowane z helikoptera - dołączyłem je do posta ze zdjęciami z maja. Dzięki niemu widać, że to pełnoprawny, czwarty potwierdzony rosyjski pociąg pancerny i drugi zbudowany na potrzeby wojny z Ukrainą. Zuchy.

 

Edit: znalazłem lepszą jakość nagrania.

Edit: pociąg X otrzymał nazwę "Wołga"

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Priwjet, mam na imię Wołga i jestem pociągiem pancernym...

bfhn5eZ.png

N7ky5T0.png

uhsGLnz.png

IQNRMgT.png

5wYVhM4.png

v6Bz8l6.png

 

To nieznany pociąg z maja, ponownie w obstawie śmigłowców.  Uzupełniłem odpowiedni post o filmy. Konstrukcja chyba najmniej imponująca z dotychczas widzianych i, co ciekawe, różna od "Jeniseja", więc nie szukają najwyraźniej żadnej standaryzacji. No cóż, trzeba się cieszyć tym co dają. Z drżeniem serca czekam na kolejne, albo może jakiś porządny film z "Bajkałem". Ja ze swojej strony jestem pełen podziwu dla tego jednego miłośnika pociągów pancernych na Kremlu, który tak uparcie lobbuje za ich tworzeniem.

296f7e0644c5aadfbf5d50127fb24ad8.gif

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Jugosławią różnica polega na tym, ze i "Krajina Express", i ten chorwacki miały za zadanie bezpośrednie wsparcie oddziałów na froncie - tak jak pociągi budowane w pierwszej połowie XX wieku. Tymczasem obecna rosyjska doktryna widzi dla nich rolę w walce jedynie na wypadek spotkania partyzantów. Jasne, że "Jenisej" i "Wołga" są improwizowane, stawiają na lawecie kontener, dopancerzają go w dolnej partii blachą i czym tam im wpadnie w ręce i dawaj wpieriod. Więcej im na razie nie potrzeba. Ja osobiście rozróżniałbym na improwizowane i fabryczne, bo ciężko określić jak miałby być pociąg opancerzony, żeby kwalifikować się na "pancerny".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • AchtungCancer changed the title to Rosyjskie pociągi pancerne na Ukrainie (2022-2024)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.