Skocz do zawartości

Rosyjskie pociągi pancerne na Ukrainie (2022-2024)


AchtungCancer

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bulik58 napisał:

A co z resztą pociągów bo ostatnio tylko o Wołdze słychać? 

"Amur" był filmowany w lutym a fotka, którą wrzuciłem ostatnio była wykonana później (brak śniegu). O "Jeniseju" i "Bajkale" ani widu ani słychu. "Bajkał" jeździł do Chersonia, więc stał się w zeszłym roku niejako bezrobotny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RuMON opublikował nagranie z poligonowego treningu załogi "Jeniseja", ale bez pociągu - intryga gęstnieje. Nie ma jednak wątpliwości, że to kolejarza, bo bwp jest wyraźnie zdjęty z pociągu co widać po unikalnym dla "Jeniseja" kamuflażu.

Dłuższa wersja

 

w9fgXyJ.png

 

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwiecień, obwód zaporoski: "Bajkał"

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Film nr 4

Film nr 5

 

12.png

13.png

14.png

15.png

4f744d000b63c9b8b6ae685af0109f43.jpg
674871b76d0e63efe2289a5bc000b270.jpg
817ca59aff15ed703595ee615120241a.jpg
a5515e6e7daa6848ab26fa14a242b529.jpg

12.png

 

Skład pociągu: lokomotywa, wagon "towarowy", laweta, wagon szturmowy, laweta(?), wagon pasażerski, lokomotywa, wagon z ZU-23, laweta (pusta).

 

No i się znalazł🙂.

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Obawiam się że te pociągi to tylko agitacyjna propaganda mająca podnieś morale (bo mamy pociągi "pancerne") , wartość bojowa znikoma, jak pokazało pole walki na Ukrainie - nasycenie bronią ppanc jest spore a to "dopancerzenie" na Kałachy owszem wystarczy ale reszta poradzi sobie doskonale i z lokomotywą i z wagonami, kolejny przykład taktyki rodem z WW2...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Greif napisał:

Obawiam się że te pociągi to tylko agitacyjna propaganda mająca podnieś morale (bo mamy pociągi "pancerne") , wartość bojowa znikoma, jak pokazało pole walki na Ukrainie - nasycenie bronią ppanc jest spore a to "dopancerzenie" na Kałachy owszem wystarczy ale reszta poradzi sobie doskonale i z lokomotywą i z wagonami, kolejny przykład taktyki rodem z WW2...

 

Nie sądzę, żeby obecnie ktokolwiek oczekiwał po nich czegoś ponad rozminowywaniem i naprawą torów. Jedyny scenariusz w jakim jestem w stanie sobie wyobrazić je w walce, to gdyby przypadkiem wpadły na jakichś dywersantów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • AchtungCancer changed the title to Rosyjskie pociągi pancerne na Ukrainie (2022-2023)
  • 2 months later...

Wściekli się z tymi pociągami, czy co? W ostatnim tygodniu wrzucono filmy z "Wołgą", "Bajkałem" i "Jenisejem". Można więc rzec, że zatrzęsienie materiałów jak na rosyjską propagandę. Powrzucam je systematycznie.

 

Edit: A no tak, 6 było święto, nawet Gröfaz składał życzenia.

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierpień 2023, lokalizacja nieznana: "Jenisej"

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Film nr 4

Film nr 5

 

PAIRisX.png

f0JsSsj.png

TMoeHCs.png

8qyvtlB.png

1bJq2Xq.png

nuJ8Pee.png

n4NDhMx.png

 

Skład pociągu: laweta, improwizowany wagon bojowy z ZU-23, laweta z BMP-2, lokomotywa, wagon szturmowy, laweta, wagon "towarowy", wagon szturmowy, lokomotywa, laweta z BMP-2, improwizowany wagon bojowy z ZU-23, laweta.

 

Możemy odłożyć wszelkie spekulacje o losie pociągu. "Jenisej" wciąż jest w służbie, lecz w przeciwieństwie do "Wołgi" nie przeszedł poważniejszej modernizacji. Z bardziej rzucających się w oczy zmian:

 

 

Dodane opancerzenie z przodu i tyłu ZU-23. Grubość to tak na oko raczej papier, na pewno nie 20mm jak główne opancerzenie pociągu.

nowe-ZU-23.png

 

Nowe oznaczenia na burtach BMP

nowe-oznacenia-BMP.png

 

Iiiii to tyle🙃

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierpień 2023, lokalizacja nieznana: "Wołga"

Film nr 1

Film nr 2 (nowe tylko wywiady, ujęcia pociągu chyba z maja)

Film nr 3 (nowe tylko wywiady, ujęcia pociągu chyba z maja)

 

Materiałów mało, brak rzutu całego pociągu.  Na ujęciach kanału 1 (jedynych nowych) widać, że podobnie jak na "Jeniseju" ZU-23 otrzymało opancerzenie oraz daszek przeciw dronom.

YwcAN8K.png

xnObpjf.png

PrsUg3S.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W Abakan odsłonięto pomnik (raczej z tych mało inspirujących) poległych w czerwcu 2022 "kolejarzy", co ciekawe zobrazowany "Jenisejem". Czy oznacza to, że byli to członkowie jego załogi, nie mam pojęcia, ale uznałem za warte odnotowania.

 

F7yNYHzWYAAeSEU.jpg

F7yPvMLb0AAQOAK.jpg

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bulik58 napisał:

Jakiś czas temu pisano o tym iż część załóg tych pociągów (których ?) zostanie skierowana razem z pojazdami (BMP-2?) na front , może to byli właśnie  ci żołnierze którym ufundowano to monumentalne dzieło ?

 

 

Wydaje mi się, że były to tylko spekulacje na podstawie jednego filmu z treningu obsady "Jeniseja" bez pociągu. Osobiście podejrzewam, że "Jenisej"na pomnik trafił dlatego, że pociągi pancerne to wizytówka wojsk kolejowych i chcieli dać jakiś a tak się składa, że Abakan leży nad Jenisejem - znaczy się przypadek.

 

16 godzin temu, bulik58 napisał:

 

Czyżby ten zestaw przeszedł jakąś prowizoryczną  przebudowę ? Dach i boczna podstawa wyglądają na pomalowane minią i dospawane do konstrukcji  wagonu.

 

Nie, nie zmienił się od "premiery" pociągu w czerwcu '22 (wagon widoczny od 10 sekundy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

https://nitter.net/Maciej_Korowaj/status/1728461607187939547#m

3.png

 

Stali czytelnicy niniejszego tematu powinni bez problemu poratować pana pułkownika rozpoznając na pierwszy rzut oka jeden z dwóch BMP "Jeniseja"🙂 Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń poligonowych. Oj namieszały wojska kolejowe w naszej osintowej twittero-sferze, namieszały. Kto wie, czy to nie ich największy wkład w tę wojnę.

 

Film nr 1

Film nr 2

 

Zwracam uwagę na:

- ćwiczenia zdemontowanego z pociągu ZU-23

- urocze cenzurowanie numerów taktycznych BMP, które bez problemu można znaleźć na wcześniejszych nagraniach pociągu. SPOILER: 001 i 002🙂 Opsec pełną gębą😃

 

4.png
5.png
6.png
7.png

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu frapują mnie znajdujące się w składzie każdego pociągu lawety z czymś przykrytym siatką maskującą. Wydawało mi się, że są tam jakieś pojazdy, albo radiokomunikacji albo walki elektronicznej (choć mniej byłem do tego przekonany, bo anteny większe). Niedawne nagranie "Jeniseja" od 0.32-34 wydaje się uchylać rąbka tajemnicy:

 

1.png

 

Nie jestem specjalistą od nowoczesnego sprzętu, ale wydaje mi się, że to jakiś BTR-80 dowodzenia

R-166-0,5_radiostation_-_27th_Independen

 

Widać charakterystyczne stelażowe anteny z przodu pojazdu. Czyli jakiś wariant R-XXX.

 

Więc wszystkie miałyby pewnie jakiś pojazd radiokomunikacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AchtungCancer napisał:

Od dłuższego czasu frapują mnie znajdujące się w składzie każdego pociągu lawety z czymś przykrytym siatką maskującą...

 

Godzinę temu, chorąży napisał:

Kushetka-B

 

no to się sprawa wyjaśniła ---->  po prostu doczepili sypialny    :haha:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • AchtungCancer changed the title to Rosyjskie pociągi pancerne na Ukrainie (2022-2024)

Marzec 2024, Donbas: "Jenisej"

 

Film nr. 1

 

Ponoć niosą pomoc bratnim narodom  LNR i DNR, choć film rzecz jasna to inscensizowane ćwiczenia. Zmiany we wnętrzu przedziału bojowego - z nieznanych mi powodów postanowili przemalować dół ścian na biało, dołożyli chyba żarówkę. Tak to film mało interesujący, tyle że strzelają.

 

PcffYjJ.png

oKY02Xf.png

7Pye6Ls.png

NM2Lle9.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.