Skocz do zawartości

Renowacja Volvo FH16 Italeri (EDIT 24.07.2008)


wlby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów . Za na mową Bilonzo oraz lukasa HS chciałbym zrobic renowacje mojego pierwszego modelu jakim jest Volvo FH16. Składałem go 2 lata temu, wygląda okropnie, jeszcze zdażył mu sie wypadek (spadł na ziemie z wysokości okolo 2 metrów, wyglądał jak po czołówce ). Jak wspomniałem to mój pierwszy plastikowy model, składałem go tak samo jak modele z drewna (chodziłem na modelarnie gdzie sie składało modele z drewna, balsy),czyli pomalowałem tylko kabine przed sklejaniem i klej wszystko popsuł . Teraz moje Volvo stało sobie na regale i po zarejestrowaniu sie na te forum nie mogłem dłuzej patrzyć jak cierpi , wiec zdecydowałem sie na renowacje. Moim jedynym Alibi na takie złorzenie modelu jest to, iż nie miałem w tedy interentu i nie wiedziałem jak sie składa modele plastikowe, wiem że to słaby argument. Dobrze przejdźmy do konkretów, podczas upadku pogubiło sie pare częsci: lewe lustrko, prawy górny spoiler (nie wiem czy tak to sie nazywa), połamały sie boczne szyby (chce zrobic tak by kierowca miał miejsce na "zimny łokieć" ).

 

teraz prace które chce zrobić:

-kupic 2 sprey'e do malowania (nie wiem czy nie powinno sie farbkami, wypowiedźcie sie sami), jeden czarny, drugi srebrny (chce zrobic podobnie jak jawkers, oby mnie nie posądził o plagiat )

-jak juz wspomniałem, nie bedzie bocznych szyb

tyle narazie ode mnie, przyjdą pomysły podczas budowy, teraz zdjęcia:

 

oto mój warsztat:

20080709163.jpg

 

tak wygląda obenie model:

20080708156.jpg

20080709164.jpg

20080708157.jpg

20080708158.jpg

 

i powiedzcie (napiszcie) mi czy da sie coś zrobić z tymi światłami( szybki są pomazane od kleju, całe porysane)

20080709161.jpg

 

i szyba przednia wygląda jak po bombardowaniu, myślałem żeby zastąpic ją folią(u góry zdjęcia)

20080709162.jpg

 

i to narazie wszystko, czekam na komentarze( nie wydzierajcie sie na mnie za spartaczona robote ), oraz cenne porady co jeszcze można z tym zrobić. Mam nadzieje ze ta praca nie pogrąży mnie z waszych drwin i nie zostane wyśmiany jak zwykle

 

a i przepraszam za słaba jakość zdjęć (robione moją n73)

 

Pozdrawaim Wielebny

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc klosze lamp mógłbyś wypolerować, ale lepiej je zastąp folią Przednia szyba... też dałoby się zastąpić ją folią, serio! Przy odrobinie wprawy, może wyglądać lepiej niż oryginał, bo folia cieńsza. Spraye mogą być, robi tak wiele osób, ale kup Motip, lub Dupli-Color. A cały model nie wygląda tak źle. Lepiej od mojego pierwszego i drugiego... i trzeciego... ale mój czwarty jest lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lamp: ciężko będzie Ci je oderwać tak żeby były całe a nawet jak to nic nie zrobisz z osadem od kleju. Jedynie dokupić lub dorobić z czegoś. I tak samo z szybą. Ja muszę sobie kiedyś przy czasie poszukać popytać o komplet szyb do SCANi bo tez mam popaćkane;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki koledzy za pierwsze rady, spróbuje z ta folia, klosze lamp juz odrywałem pare razy(chciałem żeby wyglądały jak najlepiej bo według mnie te element jest najładniejszy w volvie FH 12-16:D), zawsze maluje dupli-color

 

Pozdrawiam Wielebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpachla, lakierek obowiązkowo, co to samoróbek to... zawsze mam duże ambicje ale zawsze nie wychodzi, mam nadzieje że w tym przypadku bedzie inaczej

 

 

Mały EDIT:

 

Postanowiłem zmienić koncepcje, szukałem zdjeć wnętrza FH16, aż natrafiłem na stronie volvo o odświerzonym modelu FH16, spróbuje zrobic podobnego, moze sie uda

 

oto jego zdięcie

1024x768_FH16_03.jpg

 

Najgorzej będzie z chromowanymi dodatkami, ale widziałem że Tornado w swoich pracach nie oszczędza chromu, i bardzo dobrze

od tego jest forum żeby poszukać odpowiednich postów lub sie spytać jak i co sie robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze idz do tesco po srodek do czyszczenia rur tkz za 1,73zł

i pozbądz się starej farby ten srodek rozpuszcza też super glue i inne kleje ca.

Jesli jest to farba akrylowa musisz uzyć dot4 płyn hamulcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest to farba akrylowa musisz uzyć dot4 płyn hamulcowy

 

DOT4 jest zbyt agresywny, może zniszczyć plastik. Jeżeli zdecydujesz się na zakup płynu hamulcowego to lepiej kupić DOT3 - ruszy każdą farbę, ale plastik zostawi bez uszkodzeń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Ci o podkład pod farbkę to jak najbardziej musisz go zastosować, aby farba nie dochodziła, by każdym delikatnym stuknięciu.

 

P.S farbki humbrola lub revell(olejne) są suche po 4-6 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja bym też jak najbardziej dał podkład tak jak mówi Truckerek. Ale czy ja wiem z tymi farbkami polecałbym bardziej sprejami malować o wiele lepiej by było.

 

Pozdrawiam,eKrystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlby...dokładnie taki podkład jak pokazałeś. Pod ciemne kolory możesz kłaść szary (siwy), natomiast pod jasne, czy pod czerowny najlepiej jakbyś miał biały (lepiej wygląda kolor).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlby pod spreye powinny być podkłady. Bez podkładu farba odrazu zacznie Ci spływać.

 

Nie koniecznie Bilonzo trzymać się będzie , ale leciutki gdzieś zadrapiesz i wtedy zacznie schodzić. Bo ogólnie to będzie się trzymał lakier.Ale oczywiście podkład jak najbardziej trzeba położyć.

 

Pozdrawiam,eKrystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlby pod spreye powinny być podkłady. Bez podkładu farba odrazu zacznie Ci spływać.

 

Nie koniecznie Bilonzo trzymać się będzie , ale leciutki gdzieś zadrapiesz i wtedy zacznie schodzić. Bo ogólnie to będzie się trzymał lakier.Ale oczywiście podkład jak najbardziej trzeba położyć.

 

Pozdrawiam,eKrystian

 

No dokładnie tak jak mówisz. Wiesz, ja wolę położyć ten podkład, długo to nie trwa, a jak nakleję krzywo np. naklejkę lub taśmę maskującą (bo kalkomanię to jeszcze jakoś zdjąć można) to nie boję się, że zejdzie mi ona razem z lakierem. Tak więc u mnie podkład to podstawa. A pozatym podkład ma jeszcze jeden plus. Po szpachlowaniu można nim pomalować np. kabinę, sprawdzić czy nie ma błedów. Jeśli są to szlif mycie pod wodą z płynem do mycia naczyń (KONIECZNIE TRZEBA PO SZLIFOWANIU CZĘŚĆ UMYĆ) jeszcze jedna cienka warstwa podkładu i lakierek . Powinno być wtedy dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

EDIT (22.07.2008):

 

 

Trzeba odświerzyć temat, Doczekałem sie za podkładem, klejem i szpachlówką. Prace ruszyły pełną parą, oto co zrobiłem:

Silnik skończony :

20080722209.jpg

 

Kabina z 1 warstwą podkładu:

20080722200.jpg

 

Pozostałe części, niektóre wymagają ponownego malowania :

20080722207.jpg

20080722206.jpg

 

Oto moje orurowanie(nieskończone):

20080722203.jpg

 

I muszę z przykrością zawiadomić, iż jeden spoiler (górny po prawej stronie samochodu) sie zgubił podczas przemeblowania i dopiero teraz to zauważyłem, chce dorobić, kształt już mam ale teraz problem z odpowiednim wygięciem, 2 próby sie nie powiodły:

20080722204.jpg

 

Jak teraz nic z tego nie wyjdzie, i nie znajde jakiegoś sposobu to model z tyłu będzie wyglądał tak:

fh12_small1_161.jpg

 

Jeszcze, jakby ktoś sie zastanawiał, co to jest na siodle, to imitacja smaru (podobna metoda jak jawkersa), cóż pierwszy raz to robiłem, wyszło jak wyszło

Równierz chciałbym podziekować za skany instrukcji do modelu od jawkersa oraz za skany Polskiego Trakera od KRUGER_MAN

 

Komentarze miło widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.