Skocz do zawartości

Leopard 2A4 Worthington Challenge 2017


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Ostatnio pojawił się zestaw Leoparda 2A6 z RFM z pełnym wnętrzem i jest już dostępny w Polsce. Zanim pojawi(ą) się warsztat(y) dotyczący(e) tego cacka, postanowiłem zaproponować wykorzystanie starego zestawu 2A4 z HB. Do tej starszej wersji Leosia są dość ciekawe malowania polskie i zestawy kalkomanii zwłaszcza z 10 BKPanc, ale mi się udało znaleźć coś z pewną historią, tak jak lubię.

 

Otóż w dniach 24-28 września 2017 roku czołgiści ze Świętoszowa rywalizowali z drużynami ze Stanów Zjednoczonych, Chile, Danii oraz czterema zespołami kanadyjskimi w zawodach Worthington Challenge w bazie treningowej 5 Dywizji w Gagetown w Kanadzie.

Drużyna wystawiona przez 1 batalion czołgów 10 BKPanc pod dowództwem por. Jakuba Słobodziana zajęła 3 miejsce. W zawodach używała Leopardów 2A4 dostarczonych przez Kanadyjczyków a więc w wersji kanadyjskiej. Jak wynika ze zdjęć, Kanadyjczycy dostarczyli naszej drużynie pojazdy, które wyglądają na mocno wyeksploatowane. Polacy używali w tych zawodach dwóch Leopardów. Oba pochodziły z Royal Canadian Armoured Corps School. Drużyny rywalizowały w kilku konkurencjach a jedną z nich czyli tor przeszkód można zobaczyć tu:

Tor przeszkód - YouTube

Wiadomości z zawodów publikowano w prasie i necie. Oto kilka linków:

Worthington Challenge 2017 (ZDJĘCIA) (newslubuski.pl)

Kolejny dzień zawodów Worthington Challenge 2017 w Kanadzie (ZDJĘCIA) (newslubuski.pl)

Półmetek Worthington Challenge 2017 | MIĘDZYRZECZ (miedzyrzecz.biz)

..:: 10BKPanc :: 2017 ::.. (wp.mil.pl)

Czołgiści z Dolnego Śląska przywieźli brąz z zawodów Worthington Challenge w Kanadzie [ZDJĘCIA] - zdjęcie nr 1 (wyborcza.pl)

Kanadyjska wersja Leoparda różni się nieco zewnętrznie od wersji używanej w 10 brygadzie.

Zdjęcia dobrej jakości znajdziecie tu:

Search results for query: worthington | MilitaryImages.Net

Ministerstwo Obrony Narodowej | Flickr

 

W przeddzień Święta Niepodległości, na uroczystym apelu w Warszawie żołnierze biorący udział w zawodach otrzymali z rąk gen. Miki nagrody rzeczowe i podziękowania. Wyróżnienia otrzymali:
Dowódca 4 kompanii czołgów 1 batalionu czołgów:

- porucznik Mariusz Broński
1 załoga startująca w zawodach:
- porucznik Jakub Słobodzian
- plutonowy Rafał Rutkowski
- kapral Artur Kloc
- szeregowy Jakub Błaszczyk
2 załoga startująca w zawodach:
- kapral Damian Zarzycki
- szeregowy Arkadiusz Bajowski
- szeregowy Artur Korczyński
- szeregowy Jacek Rudecki
Żołnierze zabezpieczenia technicznego podczas zawodów:
- straszy sierżant Paweł Kwiatkowski

- sierżant Piotr Świątkowski
- kapral Marcin Staszak
Ratownik medyczny:
- kapral Natalia Głuszak
Podoficer Sekcji Prasowej 11LDKPanc:
- starszy chorąży Rafał Mniedło

Po tej części historycznej kilka zdjęć. Resztę znajdziecie w podanych linkach.

ZACHĘCAM DO PODJĘCIA TEMATU ZANIM SAM COŚ ZACZNĘ.

 

2017-09-28-RM-kanada-090.jpg

2017-09-28-RM-kanada-257.jpg

37192052080_49e02a6886_o.jpg

37192052640_e1ecf6a0a8_o.jpg

37192055630_53e35cda82_o.jpg

37449385171_2fc2f68e12_o.jpg

Edytowane przez sas55
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pogrzebałem w dodatkach i te wydają mi się najważniejsze.

Na opis różnic między wersjami kanadyjską a niemiecką przyjdzie czas. Także dodatków jest więcej, ale niektórych brakuje ostatnio na naszym rynku.

Pozdrawiam

Andrzej

label-1.jpg

LW015B_Label.jpg

LW017HB_Label.jpg

LW025_Label.jpg

LW027B_Label.jpg

package.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście. Nie zamieściłem wszystkiego. Dodatków do Leosia jest dużo. Ale w tym kanadyjskim pewne rzeczy trzeba będzie dorabiać bo nie ma ich jako osobne dodatki. Te anteny, które zamieściłem to tylko produkt wyjściowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że prawego kosza na wieży nie ma ten, który ma oba haki z przodu.

Pozostaje kwestia km na wieży i tu można zakupić dodatkowy zestaw, albo wykonać od podstaw, ponieważ sam km był w obu wozach zdemontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • sas55 changed the title to Leopard 2A4 Worthington Challenge 2017

Jeszcze o oznakowaniu pojazdów. 

Kanadyjski listek po obu stronach wieży, znak RCACS z prawej strony wieży i czarny trójkąt na pojemniku zawieżowym. Polskie oznaczenia są wyraźnie widoczne. Na antenach proporczyki.

Zawody-czolgistow-w-Kanadzie-Wojskowi-ze-Swietoszowa-z-brazem-ZDJECIA-31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Zamówiłem kilka dodatków, ale nie wszystko jest i na pewno trzeba dorabiać:

1. obie kamerki, przednią i tylną

2. pokrywę telefonu dla piechoty do kontaktu z załogą (na tylnej ścianie kadłuba)

3. podstawy obu anten z GPSem

4. gniazda do przewożenia wyciora

5. płytę na prawej przedniej części z przodu kadłuba

6. pokrywy pojemników zawieżowych

7. zamierzam to zlepić z HB a tam jak widzę nie ma w zestawie bajerków do montażu chorągiewek, więc to też do samoróbki.

8. do przeróbki jest też tył wieży.

Pozostałe dodatki jak lufa, wyrzutnie granatów dymnych, anteny, kosze na wieży ewentualnie podstawa km czy koła itp. są dostępne.

Obie kamerki są dostępne w zestawie Leopard Workshop LW040 do wersji 2A6 ale zakup całego zestawu dla dwóch elementów to przesada, zwłaszcza, że w publikowanej instrukcji dobrze widać budowę kamerki tylnej a do przedniej są niezłe fotki.

To chyba tyle na razie. Czekam na przesyłki.

Pozdrawiam

Andrzej 

Edytowane przez sas55
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Dotarła pierwsza partia dodatków, ale teraz o czymś innym.

Jako się rzekło, były dwa Leosie w polskich rękach.

Oznaczymy je jako 1 i 2.

1.      a) nie posiadał obu przednich błotników

          b) miał oba kosze zawieżowe

          c) nie posiadał prawego haka na przedniej płycie

          d) posiadał oznaczenie szwadronu w postaci czarnego trójkąta na pojemniku zawieżowym z lewej strony

 

2.      a) posiadał tylko prawy przedni błotnik

          b) miał urwany ostatni tylny człon osłony bocznej gąsienic, zwykle podniesiony

          c) miał wygięty na zewnątrz fragment prawej osłony gąsienicy

          d) nie miał prawego kosza

         e) nie miał oznaczenia szwadronu

A TERAZ FOTKI NUMERU 1

36740031614_c1df1d92dc_o.jpg

37192052080_49e02a6886_o.jpg

37192052530_2c58b5eaea_o.jpg

37192059970_2604662989_o.jpg

37418475102_a0f8d87ee1_o.jpg

Zawody-czolgistow-w-Kanadzie-Wojskowi-ze-Swietoszowa-z-brazem-ZDJECIA-9.jpg

Zawody-czolgistow-w-Kanadzie-Wojskowi-ze-Swietoszowa-z-brazem-ZDJECIA-30.jpg

Zawody-czolgistow-w-Kanadzie-Wojskowi-ze-Swietoszowa-z-brazem-ZDJECIA-31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest przedni. To będzie chyba najbardziej wypasiony Leopard od czasów istnienia forum. Mega materiał zdjęciowy, odtworzony zostanie nawet ostry cień mgły.  Czekamy na pierwszy klaps!!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

NA TYM KOŃCZĘ PREZENTACJĘ WYNIKÓW STUDIÓW LEOPARDOZNAWCZYCH W ZAPROPONOWANYM TEMACIE. STUDIA WYMAGAŁY PRZEKOPANIA KILKUDZIESIĘCIU STRON I NA PEWNO GRUBO PONAD TYSIĄCA ZDJĘĆ.

 

ZAPROPONOWAŁEM TEN TEMAT WSZYSTKIM CHĘTNYM, PONIEWAŻ OBA POJAZDY STANOWIĄ SZCZEGÓLNY PRZYPADEK DLA MODELARZY.

W DOBIE PEWNYCH TRENDÓW W MODELARSTWIE STANOWIĄ WYZWANIE DLA RÓŻNYCH OPCJI.

OBA KANADYJSKIE LEOSIE ŁĄCZĄ W SOBIE WSZYSTKIE CHYBA CECHY OBECNYCH KIERUNKÓW MODELARSKICH:

1.      STANOWIĄ WYZWANIE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY PREFERUJĄ HISTORYCZNĄ WARTOŚĆ OBIEKTU.

2.      SĄ CIEKAWE DLA ,,ŚRUBKARZY’’ DBAJĄCYCH O SZCZEGÓŁY ODWZOROWANEGO OBIEKTU

3.      SĄ WRESZCIE ŚWIETNYM POLEM DLA TYCH, KTÓRYM NAJDROŻSZE JEST ODWZOROWANIE ŚLADÓW EKSPLOATACJI. RDZA, BŁOTO, WASHE, FILTRY ITP. TYM BARDZIEJ, ŻE DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA POZWALA NA WIERNE ODWZOROWANIE WSZELKICH ŚLADÓW UŻYWANIA, BEZ ZBYTNIEGO FANTAZJOWANIA.

 

NIE BEZ POWODU NAWIAZAŁEM NA POCZĄTKU TEGO WĄTKU DO NOWEGO ZESTAWU Z RMF 5066 I DODAM TU POWERPACK RMF 2050, PONIEWAŻ PEWNE CZĘŚCI MOŻNA WYKORZYSTAĆ W TYCH KANADYJSKICH ABY JESZCZE PODNIEŚĆ WALORY MODELU.

 

 ŻYCZĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY ZECHCA SKORZYSTAĆ Z PREZENTOWANEJ DOKUMENTACJI DUŻO PRZYJEMNOŚCI I SATYSFAKCJI W PRACY.

W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI PLANUJĘ KOLEJNĄ CZĘŚĆ DOTYCZĄCĄ LEOPARDA 2A5 TYM RAZEM W KILKU POLSKICH MALOWANIACH.

POZDRAWIAM

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, robertmodelarz napisał:

Pomysł jest przedni. To będzie chyba najbardziej wypasiony Leopard od czasów istnienia forum. Mega materiał zdjęciowy, odtworzony zostanie nawet ostry cień mgły.  Czekamy na pierwszy klaps!!!! 

Na trop tego tematu wpadłem przy okazji studiowania tematu związanego z 2A5 i nowym zestawem RFM 5066. W temacie 2A5 trafiłem na prawdziwe petardy i to bym chciał najpierw zacząć a w wypadku kanadyjskiego występu naszych pancernych, uważałem że nie ma sensu aby temat leżał i kisił się dlatego postanowiłem to opublikować z nadzieją na chętnych jak pisałem wyżej. Wkrótce napiszę o 2A5, ale musze to wszystko uporządkować i skontaktować się z pewnymi osobami.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2022 o 12:25, sas55 napisał:

Na trop tego tematu wpadłem przy okazji studiowania tematu związanego z 2A5 i nowym zestawem RFM 5066. W temacie 2A5 trafiłem na prawdziwe petardy i to bym chciał najpierw zacząć a w wypadku kanadyjskiego występu naszych pancernych, uważałem że nie ma sensu aby temat leżał i kisił się dlatego postanowiłem to opublikować z nadzieją na chętnych jak pisałem wyżej. Wkrótce napiszę o 2A5, ale musze to wszystko uporządkować i skontaktować się z pewnymi osobami.

Pozdrawiam

Andrzej

Tak jak cytuję siebie z poprzedniego posta. Teraz się zajmuję 2A5 a w wypadku kanadyjskich zapraszam do działania. Sam zbieram dodatki i chcę zrobić wóz nr 1 z opisu powyżej.

pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sas55 napisał:

....  Teraz się zajmuję 2A5.... 

 

Oki, właśnie się pytam, czy będzie jego warsztat na Forum? Chętnie popatrzę, bo mój a A6 leży nie ruszony od paru miesięcy i jakoś wenę straciłem 😉

 

eVcGmeP.jpg

Edytowane przez Dorotka
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, jaka piękna głowa kota. Gdyby nie lufa L55 to może wenę poprawił bym ci tematem 2A5. Jak zacznę temat będziesz miał piękne polskie malowania. Na razie nie zaczynam bo czekam na wieści w sprawie kalkomanii.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2022 o 16:22, bulik58 napisał:

Nie zaleznie ktory model Leoparda 2A4  w 35 posluzy za baze to trza poprawiac dach kadluba , gdyz z tego co widac na zdjeciach ,,polskie,, koty nalezaly do wczesniejszych wypustow wersji 2A4 .

Dzień dobry,

Nie wiem buliku58 co masz dokładnie na myśli w powyższym cytacie.

Z tego co mi się udało ustalić wszystkie kanadyjskie leopardy 2A4 pochodziły z Holandii i było ich zależnie od źródeł 80 - 100. Dokonano w Kanadzie modernizacji i w efekcie pojawiły się wersje 2A4M (spotkałem też oznaczenie 2A4+) i 2A4M CAN.

Poniższe zdjęcie pochodzi z publikacji Canadian Leopard 2A4 - Model Foto Focus , Dana Haya, Petera van Irena, Anthonyego Sewardsa and Matthew Wortha, wydanej przez Trackpad Publishing

Podpis pod zdjęciem wiele wyjaśnia. 

Z moich ustaleń wynika, że 42 pojazdy przeznaczono do szkolenia a ich wygląd świadczy o tym, że kanadyjska modernizacja do wersji 2A4M CAN nie została w nich dokończona. Nie mają wzmocnienia wanny, dodatkowego pancerza, mają inne anteny a tylną część wieży już jak w 2A4M CAN.

Takie właśnie wozy dostali Polacy, ponieważ w szkole wojsk pancernych takich używano. Te pojazdy szkolne były chyba malowane na inny kolor jak w wypadku bojowych, ale to jeszcze ustalam.

Natomiast z dodatków, oprócz opisanych powyżej polecę jeszcze zestaw Legenda. Skoro jest on dedykowany do wersji ostatecznej 2A4M CAN można założyć, że góra i wszystkie bambetle miały taki właśnie układ.

Pozdrawiam

Andrzej

trackpad_2a4m_80ppsample_page_11.jpg

box.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.