Skocz do zawartości

24 Dywizja Piechoty - Warlord Games & Kromlech Historical 28mm


Herod

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dość dużo zdjęć projektu, który ukończyłem w grudniu. 24 Dywizja Piechoty, która walczyła nieopodal mego domu z 4 Dywizją Lekką w dniach 5-6 IX 1939.

Gdyby ktoś chciał obejrzeć więcej szczegółowych zdjęć - znajdzie je tu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063684184772&sk=photos_albums

Wszystkie figurki i modele armat (dość marne) zostały wykonane z metalu. Kromlech Historical to nasz polski producent, który po zeszłorocznej śmierci głównego organizatora przeżywa trudne chwile. Tym niemniej możliwe iż w 2023 wznowią produkcję i znów otrzymamy dostęp do pełnej linii miniaturek z Kampanii Wrześniowej. 
Kromlechy to przedostatnie zdjęcie żołnierzy w mundurach wz.19. 
Ostatnie to natomiast 10 Brygada, która też przemierzała moje okolice. To taki dodatek do całości, który - z powodu małego rozmiaru - nie został uwzględniony w nazwie projektu. 
Malowanie nieskomplikowane, w sporej mierze dużo odstresowującej zabawy niż silenie się na efekty.

 

f102f96794b195daaed2b9ae6e1ce5e2.jpg

 

 

 

37mm.jpg

1.jpg

100mm.jpg

DSC_8277.JPG

DSC_8282.JPG

DSC_8284.JPG

DSC_8288.JPG

DSC_8294.JPG

 

DSC_8271.JPG

 

DSC_8266.JPG

11.jpg

Edytowane przez Herod
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmalowane ładnie, brudzenie fatalne i  nierealne - po co mają płaszcze uwalone po sam zad błotem? I połowa września 1939, jak całe lato 1939, była upalna i panowała susza. Dopiero w drugiej połowie zaczęły się deszcze. 
 Ale... rzeźba figur fatalna, rozumiem że to figurki do bitewniaków ale dało się lepiej nadać kształty wyposażeniu i umundurowaniu nawet w formie uproszczonej. Nijak nie wyglądają jak WP - oficerowie bardziej na szkopów wyglądają niż na WP w rogatywkach, a ci szeregowi co mają rogatywki to tez bardziej jak KuK wyglądają niż na WP...
Kolorystykę też masz od czapy - nijak nie są to barwy nawet zbliżone do kolorów umundurowania i wyposażenia WP z 1939 roku - niezależnie czy to nowa czy stara barwa ochronna mundurów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. 😉 
To nie błoto tylko eksperymentalne cieniowanie. Testuję nowy poziom malowania, który jest wizualnie atrakcyjny i przy tym szybki. Efekty póki co są różne... ale  malowanie przyjęło się dość dobrze bo następne armie są już w planach.
Tak, figurki mogłyby być lepsze... Ale cóż... Czekam aż Kromlech Historical wznowi produkcję. 
Może ktoś wyrzeźbi fajne figurki do druku. Były próby. Póki co niezbyt udane.

Kolorystykę mam z bardzo starego i limitowanego zestawu Lifecolor, którą firma opracowała we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, Adalbertusem i jeszcze kilkoma mniejszymi podmiotami. Oczywiście nowa technika pewnie nieco zmieniła odcień. Takie są już realia malarstwa.
Z drugiej strony zwykłe google, po wpisaniu w nie "mundur wz. 36" pokaże ile było odcieni tego umundurowania. Od zieleni po jasny brąz. 

Tutaj inne moje figurki, inna technika, 2020. Wszystkie zasadniczo są mym poziomem podstawowym.

 

DSC_4638.JPG

 

2018

 

DSCF5537.JPG

 

DSCF5528.JPG

 

DSCF5498.JPG

 

2016

DSCF3509.JPG

Edytowane przez Herod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale większość zdjęć munduru wz.36 jaka wyskakuje to kopie - w 99% miernej jakości (Agulajda, Nestof, Partyznat) o złej barwie. W naszym wojsku nie było jak w WH, Krasnej Armii czy innych armiach czasu wojny, że co producent to inny odcień. Była specjalna tabela próbek materiałów na użytek wojska i podczas odbioru umundurowania podelegało ono kontroli właście z tym zestawieniem ( jeśli mnie pamięć nie myli skany tego dokumentu są na Zbrojowni w PDFie).
  Jeśli chodzi o repliki sukienne wz.36 to każdy robi ją w swoim odcieniu. Najlepsze, najbardziej zbliżone do oryginału kolorem są od MudnuryCzarnecki z Lublina.  Są też "świry "( znam kilku takich 😉 ) co ściągali sukno z Anglii, bo na bazie próbek , jakie otrzymali, od różnych producentów z całej Europy to któraś brytyjska firma miała niemalże jota w jotę jak oryginał wz.36.
 Jeśli to faktycznie jeden zestaw to sposób malowania robi widoczną różnicę - te "starsze" prace co wrzuciłeś mają poprawne barwy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, rok po pomalowaniu ostatnich figurek z 2016 (około setki regularnej piechoty, kawalerii, zmotoryzowanych ułanów) byłem w muzeum Armii Krajowej. W zbiorach mają oryginalny mundur wz. 36. 
I bardzo, bardzo się zdziwiłem gdy zobaczyłem silnie zielony kolor bo uważałem do tamtego momentu odcień "kawy z mlekiem" za prawidłowy.  😉 Nawet rozmawiałem o tym z przodownikiem bo nie mogłem uwierzyć w ten rozrzut.
Wierzę iż były tabelę i nawet w kontrolę jakości. Tylko w kompetencję kontrolerów i ich żelazną wolę co do trzymania się regulaminowego koloru... no troszkę mniej.
W każdym razie wszystkie figurki miały ten sam kolor bazowy (za wyjątkiem wz.19, a oficerowie dostali swój kolor dedykowany). Tylko całościowa technika wykonania bywała różna. Prawdopodobnie szykuje mi się kolejna armia WP (może nawet z figurkami konsultowanymi w Muzeum WP w Warszawie) i być może nieco zmodyfikuję technikę. Tego jeszcze nie wiem... wszystko jest eksperymentalne, a to co wyjdzie na końcu jest dla mnie pewnego rodzaju niewiadomą. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.