Skocz do zawartości

Gloster Gamecock II, Finlandia, Wojna Zimowa, 1940, Broplan (wtryskowy!), 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Broplan wszytkim kojarzy się z wakuformami, ale są nieliczne wyjątki. Do nich należy Gloster Gamecock II. To typowy short run wtryskowy. 

Gamecock to brytyjski myśliwiec z lat dwudziestych, dotrwał w jednostach szkoleniowych we Finlandii do wybuchu Wojny Zimowej 1939-40 i był w niej używany. Ciekawostką jest to, że 29 stycznia 1940 prezentowany tu samolot z jednostki szkolnej posłużył do zdobycia sowieckiego Iliuszyna DB3! Więcej o tym zadrzeniu tu https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235035779-a-code-of-gamcock-capturing-db3-on-29-jan-1940/ 

 

gamecock DSC07885.jpg

gamecock DSC07887.jpg

gamecock DSC07888.jpg

gamecock DSC07889.jpg

Gamecock DSC07890.jpg

gamecock DSC07892.jpg

gamecock DSC07894.jpg

gamecock DSC07895.jpg

gamecock DSC07896.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jarek napisał:

Ciekawa konstrukcja.:jupi2::jupi2:

Dzieki! Ciekawy owszem,  ale w sumie dosyc typowy Brytol z lat dwudziestych. Bardzo interesujące, ze dotrwał do WW2  w użytkowaniu, nawet jesli tylko szkolny. 

Ponownie (z Hoeverem MF11) do wyboru są na światowym rynku obecnie dwa modele, oba z Polski. Czyli ten Broplan i żywica Choroszy Maodelbau (malowanie  angielskie i wariant japoński). Historycznie były  jeszcze   model waku z UK, obecnie tylko do dostania na rynku wtórnym. 

Pozdrawiam serdecznie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, barszczo napisał:

Bardzo podoba mi się twoja kolekcja, zestaw unikatów w ciekawych malowaniach. Ciekawe co jeszcze wrzucisz wink4 .

Dzieki. Wrzuciłem na razie kilkanaście, wiec pozostało jeszcze jakies 480 :) .  Bez obaw!- wszystkich nie wrzucę...

1 godzinę temu, mig napisał:

Ciekawy i niszowy model.

Dzieki! Finlandia to ciekawy lotniczo kraj w czasie WW2, maszyny początkowo głównie angielskie, holenderskie oraz amerykańskie (Buffalo!) potem ex-francuskie dostarczone przez Niemców, w końcu Niemieckie. Do tego zdobyczne ex-sowieckie i trochę własnej produdukcji... w tej chwili mam 14 Finów w kolekcji, pokazałem tu jak dotąd 3.  Będzie więcej!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.