Skocz do zawartości

Seafire Mk II Special Hobby 1/48


osmial

Rekomendowane odpowiedzi

Seafire czyli coś dla ludzi którzy na pytanie steak and kidney pie or frutti di mare odpowiadają YES! :)

Model special hobby 1/48 - ma swoje mocne i słabe strony. Robiłem  go miesiąc, jednocześnie ucząc się nowego aero oraz próbując z mieszanymi rezultatami nowych sztuczek. Niestety wyszedł zdecydowanie gorzej niż chciałem, zwłaszcza malowanie górnych powierzchni. Ale pierwszy raz udało mi się zrobić (chyba) przyzwoite okopcenia, więc zawsze jakiś sukces;)

 

Seafire II = Spitfire V ale zbudowany od razu z pakietem morskim (Seafire I to przeróbki już istniejących Spitów V).  Po doświadczeniach z operacji Torch wymieniono śmigła na czterołopatowe oraz zmieniono wydech na mniej zasłaniające widoczność. Ta wersja ma morski IFF oraz mimo pipka na stateczniku już nie miała kabla antenowego. Białe na kadłubie za kabiną to taśma zaklejająca panele - podobno ten egzemplarz tak miał. no ale widać po paszczy rekina ze pilot to jakiś indywidualista. Z większych błędów to a) malowanie celownika (mindfuck jakiś), za wysoko wzmocnienia nad hakiem, bardzo zmatowiony  z uwagi na erupcję lakieru bezbarwnego... 

 

Samolot  w wersji LF, z operacji Avalanche  czyli lądowania aliantów w Italii koło Salerno. Samolot 809 dywizjony FAA, latał z HMS Unicorn. Latał na nimi CO dywizjonu.  Samolot został rozbity przy którymś lądowaniu tak bardzo, że jako total loss został wypchnięty za burtę. Ktoś na angielskim forum dogrzebał się też do fotek z czarnym kołpakiem, więc wychodzi, że to nie był pierwszy wypadek. Generalnie w 1943 seafire bardzo szybko się wykruszały podczas operowania z lotniskowców. Brak wystarczającego treningu pilotów plus Spit jako jako samolot pokładowy lol:)

 

Ciekawostka - z uwagi na brak składnych skrzydeł samoloty podróżowały praktycznie zawsze na pokładzie i bardzo szybko łapały syf.  Żeby nie zagracać pokładu opracowano nawet rodzaj szyny na których stawiano Spity tak ze połowa wystawała poza pokład. I morska woda radośnie sobie na nie plumakała jak pogoda była gorsza... Plus z różnych przyczyny (przede wszystkim ograniczone doświadczenie obsługi ze spitami oraz bardzo dużej liczby wypadków przy lądowaniach skutkujących dużą liczbą pracy dla obsługi) były raczej słabo zadbane. 

 

Miłego oglądania

 

IMG_7880

 

IMG_7879

 

IMG_7877

 

IMG_7876

 

IMG_7916

 

IMG_7886

 

IMG_7887

 

IMG_7890

 

IMG_7893

 

IMG_7941

 

IMG_7896

 

IMG_7931

 

IMG_7937

 

IMG_7902

 

IMG_7907

 

IMG_7909

 

IMG_7915

 

IMG_7919

 

IMG_7947

 

IMG_7948

 

IMG_7951

 

IMG_7954

 

IMG_7956

 

IMG_7959

 

Edytowane przez osmial
  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • osmial changed the title to Seafire Mk II Special Hobby 1/48
12 godzin temu, Baas ArK napisał:

Mocno styrany.  Wydaje mi się czy za mocno wypuściłeś hak( jak przy wychwycie przy lądowaniu) i wspiera się na nim a nie na kółku?

A historia ciekawa.

Za mocno - niestety efekt ziarnistości farby na górnych powierzchniach, wash mocno wsiąkł.  Choć są 

Hak jest dosłownie parę milimetrów za nisko (to i tak nie jest pozycja pełnego otwarcia - https://ww2-history.fandom.com/wiki/Supermarine_Seafire?file=Seafire3.jpg  Przez naprężenia oryginalny hak z zestawu (bardzo ładny btw)  odpadł. Zdecydował się dorobić z blaszki i zostawić jak jest.

Zdecydowałem się nie poprawiać. 

Cytat


Masz może jakieś zdjęcie oryginału?

 

Niestety nie. Co jest dziwne. Spitów w wersji LF w FAA było stosunkowo mało - na fotografiach widziałem 2-3 sztuki. Ten powinien się rzucać w oczy, są zdjęcia z HMS Unicorn, ale tego nie znalazłem ani w monografii ani w necie. Jeden gość na Britmodelerze pisał że ma je gdzieś, ale nie odpisał na wiadmość priv,

Edytowane przez osmial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.