Jump to content

Nieuport 23c1 - 1/72 - Eduard

ZIO BY NAITT
 Share

Recommended Posts

Na początek dla zainteresowanych - historia konstrukcji :

http://www.elknet.pl/historia-lotnictwa/av_hist/index.php?position=0.0.87

Wg. A.Morgały długość maszyny wynosiła 6.40 m , niestety nigdzie nie spotkałem się z potwierdzeniem tej tezy .

Dostępne źródła głoszą iż samolot posiadał takie same wymiary jak Ni 17c1 , czyli odpowiednio 5.80 m .

Początkowo planowałem wykonać model w malowaniu I Polskiego Oddziału Awiacyjnego II KP :

23c1.jpg

Niestety z powodu braku kokard o odpowiednich proporcjach , mój model otrzyma szachownice :

17c1.jpg

Oczywiście zdjęcie przedstawia Ni 17c1 , ale daje ono jako takie wyobrażenie widoku samolotu .

Z warsztatem ruszam dziś wieczorem - foto wkrótce .

PZDR

Za takie pieniądze to najlepszy Dr.I na rynku - nic tylko brać .

Z tego co wiem , zestaw Rodena jest jakościowo porównywalny , ale na pewno nie tak łatwy w montażu jak edek .

A tymczasem :

DSCF9041.jpg

Jutro biorę się za rigging .

PZDR

A probowal ktos z Was kiedys robic olinowania z wyciagnietych nad swieczka kawalkow plastikowych ramek. Jakos kurcze nie mam zaufania do tych zylek itd. bo po pewnym czasie musi sie to to odksztalcic :-(

P.S. Model oczywiscie zaje**sty, ze tak poetycko powiem

Tak , nieuporcik się kończy , niestety to już ostatni z tanich , wtryskowych Nieuportów które mam zamiar popełnić .

W przyszłym roku trza będzie zacząć zanabywać żywiczne zestawy Choroszy , co by skończyć serial

Co do linek , to najstarsze moje wykonane z żyłki mają już ok. 10 lat i nie zauważyłem żadnych zmian .

PZDR

A probowal ktos z Was kiedys robic olinowania z wyciagnietych nad swieczka kawalkow plastikowych ramek. Jakos kurcze nie mam zaufania do tych zylek itd. bo po pewnym czasie musi sie to to odksztalcic :-(

Drzewiej, gdy jeszcze zdarzało mi się robić modele w skali 1/72, sprawdziłem tą metodę. Ale nie wzbudziła mojego entuzjazmu. Przede wszystkim takie naciągi są zbyt delikatne, kruche, nie elastyczne. No i oczywiście musisz wtedy płaty montować 'na twardo', coby nawet najdelikatniej się nie ruszały. A ja wolę żyłkę - lekko elastyczne, ale działającą jak w prawdziwym samolocie - usztywniającą konstrukcję.

A do tego takie 'wyciągane' linki prędzej zdecydowanie się odkształcą niż żyłka wędkarska.