Skocz do zawartości

Panzer V Ausf. G - osłony na wlotach powietrza


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, przymierzam się do późnej Pantery od Vespida w 1/72 i nie mogę znaleźć konkretnych informacji o żaluzjach na wlotach powietrza. Element ten na późnych Panterach wyglądał tak, i był obecny na wlotach z prawej strony kadłuba:

168a967110fec8059a11e00c3d7d4747_160794.jpg.b240b5405daad4904c5fa93ba8aa4ffe.jpg

 

1923537798_PantherG122(4a).jpg.39fe9470e8fcc969c736bd7e69072130.jpg

 

CnaO2ZLXEAAVtLm.thumb.jpg.1afa0d68595ce46e4824f95ff67bbfd2.jpg

 

Według wszystkich informacji jakie znalazłem, żaluzje z prawej były obecne zawsze wtedy, kiedy z lewej strony pojawiała się instalacja do ogrzewania przedziału załogi na okrągłym wlocie, od października 1944. Jest to wytykane jako poważny błąd w modelu Vespida, który w ogóle żaluzji w swoim modelu nie przewidział. Znalazłem jednak to zdjęcie:
 

466e90cbfa8a3dbd354e8e4735013079.jpg.1855d1ab74592b2a8f7c81bd20271c21.jpg

 

I tu leży mój problem. Czy żaluzje były obecne tylko w finalnych seriach Panter, i jesienią 1944 z fabryki mogły wyjeżdzać wozy z instalacją grzewczą, a bez żaluzji? Czy taki układ jak na ostatnim zdjęciu może być tylko rezultatem polowej przeróbki, tj. zamontowania instalacji grzewczej na wcześniejszym wozie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaluzje wprowadzone wraz z systemem podgrzewania powietrza. Takich fotek bez żaluzji widziałem już parę. Nie wiem jaka tego była przyczyna. Jak pamiętam to dotyczyło pojazdów z montowni MNH, ale nie jestem pewien czy tylko z tej montowni. Jeśli robisz konkretny pojazd musisz go sam sprawdzić na fotkach.

Wątpię czy producent modelu sprawdził swoje malowania z fotkami archiwalnymi. Bardzo często brak fotek danego pojazdu, aby to stwierdzić.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, meser262 napisał:

Żaluzje wprowadzone wraz z systemem podgrzewania powietrza. Takich fotek bez żaluzji widziałem już parę. Nie wiem jaka tego była przyczyna. Jak pamiętam to dotyczyło pojazdów z montowni MNH, ale nie jestem pewien czy tylko z tej montowni. Jeśli robisz konkretny pojazd musisz go sam sprawdzić na fotkach.

Wątpię czy producent modelu sprawdził swoje malowania z fotkami archiwalnymi. Bardzo często brak fotek danego pojazdu, aby to stwierdzić.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Dzięki! Cały problem w tym, że Pantera którą chcę zrobić nie była fotografowana od góry, więc bardziej zastanawiam się, jakie domniemanie przyjąć :) Waham się między wozem 212 a 412 z dywizji Hohenstaufen:

fc25a51f230d845a5438217167429dfa.jpg

image.thumb.png.7b2efb6112a5701509ee060b81bb0476.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.:super:

 

19 godzin temu, filipsg napisał:

Cały problem w tym, że Pantera którą chcę zrobić nie była fotografowana od góry, więc bardziej zastanawiam się, jakie domniemanie przyjąć :)

To jest moje zdanie na ten temat.

Podobnie jak w przepisach prawa jest domniemanie niewinności, tak ja uważam w tym przypadku. Dopuki nie udowodniono braku - ja go umieszczam.
Zakładam żaluzje na prostokątnych wlotach powietrza.

 

19 godzin temu, filipsg napisał:

Waham się między wozem 212 a 412 z dywizji Hohenstaufen:

 

Pojazd No.212 jak i pojazd No.412 pochodzą od tego samego producenta - M.N.H.  Zakładam że obydwa pojazdy pochodzą z tego samego okresu produkcyjnego. 
Czyli powinny mieć ten sam rodzaj kamuflażu, lecz tego nie wiemy gdyż pojazd No.412 jest w większości jednolicie ciemny, a to ma w tym czasie znaczenie.(*O tym poniżej.)
Natomiast pojazd No.212 ma *kamuflaż wprowadzony pod koniec października 1944 roku. Pantery do jednostki wysłane pod koniec listopada i na początku grudnia 1944 roku.
*Na początku listopada 1944 roku wprowadzony podobny jednak trochę różny od poprzedniego kamuflaż. Widoczny na Panterze Fgst.128777 ukończona około 7 listopada 1944 roku.
Pantera ta została wysłana do I./Pz.Rgt.3 - 2 PD pod koniec listopada 1944 roku.

W obu wersjach malowania kolorem dominującym był RAL 6003 Olivgrün.

 

Ja osobiście wybrałbym ten o którym wiem więcej. Jednak jeśli chcesz mieć późną Panterę ausf.G bez żaluzji na wlotach powietrza z prawej strony - udokumentowane zdjęciem -
to możesz wykonać Panterę z pierwszego wpisu, tą z ostatniego zdjęcia. Jest to Pantera z I./Pz.Rgt.3 - 2 PD w takim samym malowaniu jak Pantera No.212 - oczywiście z MNH.
Nie widać żadnego numeru na tej Panterze.

 

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.