Skocz do zawartości

Full hull czy Waterline?


Sebaar

Rekomendowane odpowiedzi

Swego rodzaju odwieczne pytanie modelarza okrętowego, czy wykonać model z pełnym kadłubem czy do linii wodnej?

Wersja z pełnym kadłubem co prawda prezentuje się okazalej, ale z drugiej strony model do linii wodnej na imitującej wodę podstawce wygląda "żywiej". A jak to wygląda w waszych kolekcjach?

 

Przynajmniej w moim przypadku "700" które posiadam są tylko w wersji waterline (z małym wyjątkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie powinno być tak: model robiony na dioramę z wodą to wiadomo, natomiast jeśli nie ma wody (sama decha, podpórki) to musi być kadłub. W końcu okręt to okręt i jako taki powinien być robiony w całości. Zrobienie okrętu do linii wodnej na podstawce bez wody jest bez sensu według mnie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modele do linii wodnej przemawiają do mnie tylko umieszczone na jakiejś fajnej dioramce czy to z kawałkiem lądu w tle czy też w kilka okrętów, fajne są też krzątaniny czyli jakaś opuszczona szalupa i marynarze uwijający się po pokładzie, niedawno widziałem dioramkę z Nagato w 350-ce zrobioną w kawałkiem wyspy w tle - nieźle to wyglądało

 

a jako, że sam takich dioram nie robię to interesują mnie tylko modele z pełnym kadłubem (na te do linii wodnej nawet nie zwracam uwagi),

osobna sprawa to brudzenie takiego modelu - coraz bardziej skłaniam się do zdania iż model w 700-ce czy 350-ce z pełnym kadłubem na podstawce, bez "wody", bez marynarzy a za to z zaciekami na kadłubie to tak trochę dziwnie wygląda troszkę co innego np. kuter w 35-ce czy 72-ce

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sklejam 700kę (chociaż obecnie mam przedłużającą się i denerwującą mnie coraz bardziej przerwę ) i jestem za "łoterlajnami". A jak do linii wodnej to wiadomo podstawka z imitacją wody obowiązkowo musi być. Bez tego okręt wygląda cośkolwiek niepełnosprawnie. Wiem coś o tym, bo u mnie jeszcze ich nie ma, ale już kiedyś pisałem, poczekam aż uzbiera mi się z 5, 6 modeli i zrobię je za jednym zamachem. Inna sprawa, że wcześniej będę musiał potrenować i to pewnie dużo, bo czegoś takiego jeszcze nie robiłem. No ale, to już inny temat...

I jeszcze jedna kwestia, jeżeli okręt ma być "na wodzie" to obowiązkowo musi się coś na nim dziać, czyli musi być załoga, jakaś spuszczona szalupa, podnoszony na dźwigu lub podpływający do okrętu wodnosamolot itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w waszych kolekcjach?

Hej.

Buduję 350'tki właśnie do linii wodnej.

Z tym, że dopiero niedawno po raz pierwszy pokusiłem się o zrobienie "prawdziwej" wody - wcześniej za podstawkę robił kawał pleksi pomalowanej na niebiesko.

 

7709262f0bf0f2eam.jpg

 

Jest jeszcze trzecia droga - model z pełnym kadłubem i z wodą.

Nie przypuszczałem, że jest to możliwe - ale jak widać:

http://www.modelshipgallery.com/gallery/dd/dd-880/125-jm/jm-index.html

...jest

 

pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artoor_k masz więcej fotek? Wykonanie od strony technicznej powala Jednak moim zdaniem "na morzu" panuje trochę za duży ścisk jak na tak małą powierzchnię. Autor powinien się zdecydować albo na okręt podwodny albo na tender. Z drugiej strony na lądzie jakoś tak pustawo, a wydaje mi się, że na przedstawienie pt. "Przywieźliśmy zaopatrzenie" zbiegła by się połowa (jak nie cały) miejscowego garnizonu - zwłaszcza jeżeli miałoby to miejsce na jakiejś zapomnianej przez Boga i ludzi wysepce gdzieś na Pacyfiku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przywieźliśmy zaopatrzenie" zbiegła by się połowa (jak nie cały) miejscowego garnizonu - zwłaszcza jeżeli miałoby to miejsce na jakiejś zapomnianej przez Boga i ludzi wysepce gdzieś na Pacyfiku...

 

Raczej wygląda mi to na bazę wodnosamolotów na zapomnianej przez Boga i ludzi wyspie... ale artoor_k mógłby dać więcej fotek.

 

Przy okazji znalazłem coś podobnego:

http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=59&t=33122&st=0&sk=t&sd=a&start=120

 

Chociaż co do wykorzystanie "pełnego kadłuba" w dioramie to ta jest całkiem pomysłowa:

http://www.modelshipgallery.com/gallery/dio/usn/absd-350-ab/ab-index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z wyspą faktycznie powala na ziemię - jestem ciekaw ile zużył na to żywicy. Zaś w temacie uważam , że pełny kadłub daje obraz całości okrętu. Niektóre z nich miały ciekawy i skomplikowany kształt części podwodnej. Do linii wodnej wymusza niejako zrobienie podstawki z imitacja wody. Przymierzam sie do pierwszych kroków na dwa sposoby: jedną chcę zrobić z wykorzystaniem folii metalowej , drugą ze szpachli gipsowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.