Skocz do zawartości

Me 109F-4/Z, Eduard 1:72


kelly9mm

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

Jakiś czas temu wpadł w moje ręce zestaw Eduarda dwóch Bf 109F w skali 1:72. Wcześniej trafił do mnie w tej skali Emil od Special Hobby, który nieco mnie rozczarował, byłem zatem mocno ciekaw Edka. Postanowiłem na szybko zrobić jedną maszynkę, w jakimś prostym malowaniu, jako przygotowanie pod nieokreślony jeszcze przyszły, ciekawszy projekt (taki trial run). Tak oto powstał ten Quasimodo, niejako na starcie skazany na różne niedoróbki i kompromisy budowy testowej, ale pomimo pewnych "niedoskonałości" procesu wytwórczego (niektórych nawet jestem świadom 😁), to rezultat końcowy spodobał mi się na tyle, że zdecydowałem się go pokazać.

 

Co zatem mamy: Szwajcara (czyli w zasadzie Me 109)! Spośród 115-tu messerów w szwajcarskiej służbie, cztery trafiły tam nie do końca z własnej woli. Należał do nich niemiecki Bf 109F-4/Z (WNr 7605, PC+JY), pilotowany przez feldwebela Martina Villinga, który 25 lipca 1942 zgubił drogę do domu i omyłkowo wylądował na szwajcarskim lotnisku Berno-Belp. Pilot został internowany (wraz z kolegą, który powtórzył jego błąd), zaś maszyna wcielona do szwajcarskiej służby otrzymując numer J-715.

 

Świeżo zdobyty Friedrich (czy też Fritz, jak go nazywali Szwajcarzy) okazał się jednak maszyną zauważalnie odmienną od aktualnie posiadanych Dor i Emili. Nie trafił zatem do jednostek liniowych lecz został skierowany do testów. Tu historia robi się bardziej zagmatwana, bo nie ma definitywnej odpowiedzi, jak został pomalowany przez Szwajcarów. Prawdopodobnie najpierw na niemiecki kamuflaż narzucono szwajcarskie krzyże, potem przemalowano całościowo wg obowiązującej modły. Możliwe, że był przemalowywany też później, szczególnie w 1944, gdy masowo dokładano te piękne pasy neutralności. Choć może pozostał w niemieckich cętkach (wątpię)? Szerokie pole do spekulacji.
Korzystając zatem z tego obszaru niepewności, zdecydowałem, że zrobię go w malowaniu, który widziałem na jednym z Emili: z krzyżami na górnych powierzchniach w kołach i bez numerów bocznych. I żeby było ciekawiej, zachowałem żółte podgardle z Niemca. Ot, taka licentia poetica 🙂.

 

Model w zasadzie z pudełka, choć nie mogłem się powstrzymać, żeby wymienić rurkę Pitota.

 

Wesołych Świąt!
Marcin

 

AP1GczOwbv1BXjU2be4V56-2hUGxbVO94ZdTWUtK

 

AP1GczOb5Ex5ycr2MSWWSJuLm6R6kcszxMCHMzjH

 

AP1GczMY4eql91w9LPzi9dXD6hPx7Fj280cEsVjx

 

AP1GczN3tEjsNlTZevf_nQ2S0qpMj5ZSWZ50IP8s

 

AP1GczPU8y7hbWbNg1QH_Jvcdu_1n2R06d-4aTdA

 

AP1GczNluWCf2XroQeV52yebSbkjN_i60v2mr_E6

 

AP1GczNEkIyUw3-R6aKNQ0j0MXhSumoC2WZZPkHi

 

AP1GczO18zqMXWSJzR-6Qf1lndWTVPgXU1CfT7vz

 

Edytowane przez kelly9mm
  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż mesiek, ale nietuzinkowy. Jak zwykle świetne wykonanie, radość dla oczu. Och, i to 72 jest... No, no...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaruk napisał:

Chociaż mesiek, ale nietuzinkowy. Jak zwykle świetne wykonanie, radość dla oczu. Och, i to 72 jest... No, no...

Bardzo dziękuję 🙂

 

23 minuty temu, barszczo napisał:

Ochch ta krateczka :D . Ale model świetny, naprawdę fajna robota. No i to Szwajcarskie malowanie :super:.

Dobrze, poprawię się i przybastuję z krateczką 😁. Dzięki.

 

15 minut temu, RogerM napisał:

Hmm... Jeśli to jest wersja F to odchylana część osłony kabiny nie miała środkowych ramek, które pomalowałeś.

Meh, zasugerowałem się tu instrukcją Eduarda. Spróbuję poprawić, ale sesji już nie będę ponawiał 🤪.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kelly9mm napisał:

Meh, zasugerowałem się tu instrukcją Eduarda. Spróbuję poprawić, ale sesji już nie będę ponawiał 🤪.

Umknął mi ten szczególik. Wykałaczka, wydrapać i po sprawie wink4.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.