Skocz do zawartości

RN Pola - Hobby Boss 1/350


mjakm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

 Po wielu latach lepienia jet-ów i pancerki przyszedł czas żeby zmierzyć się z okrętami. 
 

Wybór poszedł na zestaw Hobby Bosa. Nie znalazłem na YouTube filmiku że składania więc liczę na pomoc forumowiczów. Będę się skupiał na czystym złożeniu a kwestie merytoryczne zostawiam Wam. 
 

Na takim zestawie zaczynam pracę :

 

IMG_6718.thumb.jpeg.bf97e98ff7abe8923d45cf580e0f86d6.jpeg

 

 

Na początek do wziąłem się za kadłub. Przewiercone wszystkie okna, przetarłem papierem całą powierzchnię i wyrównałem powierzchnię na dziobie która miała wielką jamę. 
IMG_6724.thumb.jpeg.48aa0407852fe42502d6c6a33f7ad02b.jpegIMG_6725.thumb.jpeg.06ab1247cd6dc58797795d3f8258a8b4.jpeg

Edytowane przez mjakm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia w budowie   :piwo:

niestety z tego co kojarzę to akurat Pola  z tych wszystkich krążowników typu Zara wydanych przez HB-Trumpeter jest najsłabszy jakościowo (bo wydany najwcześniej) więc i najtańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Model mocno uproszczony i trochę strugania go czeka. 
 

W każdym razie kadłub przygotowany i pomalowany. Instrukcja dół wg instrukcji to hull red ale dokopałem się informacji że jednak Włosi malowali na zielono i taki kolor wymieszalem z tamiyowskich farb. Kolor dobrany „na oko” więc ciężko mi ocenić czy ok czy nie. IMG_6728.thumb.jpeg.2fe97b03221fdc3df5e7f4cfd0a8b53d.jpegIMG_6773.thumb.jpeg.9b2c562288db0ec33d129808257ce8de.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model trzyma cenę od paręnastu lat, kosztował z 50 dych w 2010 😆, na plus że duży okręt krążownik, tani , prosty, na maksa uproszczony , wymiarów nie trzyma, ale na początek to i nie szkoda schrzanić, popatrzę jak go zrobisz :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pewnym samozaparciu model jest jak najbardziej wykonalny, a sylwetkę ma ciekawą. To jest jeden a najwcześniejszych tworów Trumpetera wydanych pod nazwą Mini Hobby Models na początku wieku.  Jak to w tamtych czasach nieraz bywało, sprytni  Chińczycy po prostu przeskalowali sobie wyrób włoskiej firmy Tauro Model oryginalnie wydany w skali 1/400. 😄

Edytowane przez witox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Powoli ale do przodu. Kadłub czeka gotowy z wklejoną częścią pokładu. Pierwszy raz mierzyłem się z wklejanym drewnianym pokładem i muszę przyznać że przyjemna i prosta sprawa. Zastosowałem dodatek Artwox który nie przysporzył żadnych problemów.

IMG_6928.thumb.jpeg.0ea029383645fd5e177217ffbb9a0f47.jpeg

Trochę więcej zabawy było z lufami od Mastera (też debiut). Jak na razie przygotowana drobnica do podkładu i lakieru. 
IMG_6931.thumb.jpeg.d1a397f9757ead72d08976acdd8e1258.jpeg

zasatanwia mnie kolor pokładu który HB w instrukcji określa jako H365. Nie mam informacji czy taki był faktycznie ale wydaje mi się bardzo granatowy. IMG_6933.thumb.jpeg.e7a1f5410b416996c8ca8f8f3aa33e96.jpeg
 

Dziobowa część pokładu taka fajna, nie za łatwa do pomalowania ze względu za wypukłe elementy pokładu ale udało się pomalować bez jakiś większych wpyleń czy zlewek lakieru. 
IMG_6932.thumb.jpeg.fded382bcb7b9d04dd7c15bd9aab55f5.jpeg

Niestety im bliżej końca tym więcej braków wychodzi na pokładzie. Zestaw wygląda tak jakby zabrakło jeszce jednej ramki z elementami. Szkoda bo to chyba nie przerasta producenta a jednak byłoby znacznie lepiej. Żeby było śmieszniej na kolorowej planszy dołączonej do instrukcji podpisują kolor pontonów których brak w zestawie. 

 

Pozbierałem trochę materiałów i postaram się dorobić przynajmniej kilka elementów o których zapomniał HB. 

Edytowane przez mjakm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zbliżam się do końca. Niestety narobiłem sobie bałaganu przy łączeniu pokładów. Na sucho było ok więc wkleiłem, ścisnąłem mocno taśmą i problem gotowy - łączenie w dziobowej części zwichrowało się na tyle że wyciąłem połączenie między nimi wstawiłem kawałki hipsu i szpachlowanie…

IMG_6997.thumb.jpeg.fc3d873c9c0c311e150de9a75a3dc487.jpeg

 

…jak się diabeł spieszy to się człowiek cieszy 😉

 

Powoli w tym czasie składa się drobnica

IMG_6998.thumb.jpeg.30a6c7da03386e7cb52658bf27723e34.jpeg

A w kolejce czekają jeszcze szalupy

IMG_7001.thumb.jpeg.1754254c9e6b60870746c63dc6087f0b.jpeg

 

Dodatkowo domówiłem Aberowskie relingi chociaż nie wiem czy one wogóle były w rzeczywistości na tym okręcie 

IMG_7002.thumb.jpeg.97a1e0690955a9cb296f3248353612a0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie koniec zabawy. Wyskładany i polakierowany bezbarwnym. Zostaje brudzenie i linowanie. Ciągle myślę nad relingami bo z kilku zdjęć jakie znalazłem nie wynika że były zainstalowane. Może ktoś pomoże w temacie ?IMG_7050.thumb.jpeg.7df7e18d4e25372d2da706c8466a30d4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mjakm napisał:

 Ciągle myślę nad relingami bo z kilku zdjęć jakie znalazłem nie wynika że były zainstalowane. Może ktoś pomoże w temacie ?

Ale jak bez relingów,? , to były nowoczesne włoskie krążowniki ciężkie , najlepsze jakie włochy miały, to nie kuter torpedowy, zwodowana  1931r , normalnie kupuj relingi i dawaj , polecam ta stronkę , tu także masz przykładową galerie tego okrętu, można się wzorować http://www.modelshipgallery.com/gallery/ca/it/Pola-350-ab/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2024 o 12:18, mjakm napisał:


 

 Instrukcja dół wg instrukcji to hull red ale dokopałem się informacji że jednak Włosi malowali na zielono i taki kolor wymieszalem z tamiyowskich farb. Kolor dobrany „na oko” więc ciężko mi ocenić czy ok czy nie.

  Chyba raczej instrukcja miała rację, Zara miała na pewno zielony, poczekaj na kogoś w temacie, moja wiedza w tym temacie to raczej niszowa , bez wchodzenia w techniczne aspekty.., pewnie trzeba przemalować częsć podwodna na czerwono

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Evildead napisał:

  Chyba raczej instrukcja miała rację, Zara miała na pewno zielony, poczekaj na kogoś w temacie, moja wiedza w tym temacie to raczej niszowa , bez wchodzenia w techniczne aspekty.., pewnie trzeba przemalować częsć podwodna na czerwono

Na britmodeller wypowiadał się ktoś że red hull była pod spodem a wierzch zielonym. Czekam może ktoś coś wrzuci od siebie to prysnę w razie czego red hull

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 17:43, mjakm napisał:

Ciągle myślę nad relingami bo z kilku zdjęć jakie znalazłem nie wynika że były zainstalowane. Może ktoś pomoże w temacie ?

 

Twój model już całkiem ładnie się prezentuje. 🙂

 

Firma BigBlueBoy produkuje zestaw dedykowanych relingów do tego modelu. Można sobie zobaczyć jak oni to widzą. 

 

BBB35050A.jpg

Edytowane przez witox
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.