Skocz do zawartości

Właz dowódcy T-34


Headhunter88

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

tak przeglądam sobie modele i archiwalne zdjęcia dot. dwuczęściowego włazu wieżyczki dowódcy w T-34/76 i wczesnych T-34/85. Widzę, że większość modeli pomija, a z kolei nawet archiwalne zdjęcia nie pokazują jak można było ryglować taki właz. Nie mam na myśli włazu jednoczęściowego, bo tutaj dokumentacja jest obszerna.

Stąd zwracam się do szanownych kolegów o ewentualną dokumentację zdjęciową albo słowny opis jak to wyglądało.  Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście niełatwo o te szczegóły. Służę tym, co przez lata mi wpadło w ręce i jako tako rozjaśnia temat:

Blokującą część pokrywy ryglowały dwa zamki na bokach. W zasadzie były one adaptowane z innych włazów (tu dwa przykłady). Na pokrywie kopułkowej miały one prostokątnie gięte z blachy pociągadła rygli, w stanie kompletnym połączone paskiem (można przyjąć, że skórzanym). Pod nim (?), poprzecznie do tego układu był jeszcze jeden pasek rozpięty na dwóch krótkich uszach.

Rygle, dzięki sprężynom, „wskakiwały” w wycięcia pierścienia łożyska będącego podstawą pokrywy. Poruszały się w osłonach/prowadnicach o profilu kwadratowym lub okrągłym - nie potrafię podać uwarunkowań tej alternatywy, tylko zaznaczam istnienie opcji. Pasek między zamkami prawdopodobnie umożliwiał jednoczesne ściąganie obu rygli jedną ręką przez chwyt ze skręceniem.

Na załączonych zdjęciach jest stan zdemolowany lub ujęcie nie pozwalające domyślać się wyglądu całości, ale dysponuję takim, które ją obejmuje, tylko że ze względu na prawa autorskie nie publikuję go. Jest to fotografia fragmentu "85-ki" w Muzeum Br. Pancernej w Poznaniu.

Sniper.jpg

Cz.85.jpg

Zaslavl.jpg

w Bulg.jpg

zdob.85.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

bardzo dziękuje obu Panom , bo już traciłem nadzieję na rozwikłanie zagadki, a nie spotkałem jeszcze modelu, który by choć w minimalnym stopniu pokazywał rzeczone zamki, nie mówiąc o paskach. Same metalowe suwadła wdziałem na 1-2 zdjęciach, ale zastanawiałem się jak to działa-i mnie olśniliście tymi paseczkami :) :) :) 

Ciekawe co robili jak pasek się urwał-robótki ręczne paluszkami w ciemności w podskakującym tanku za każdym razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Headhunter88 napisał:

Ciekawe co robili jak pasek się urwał-robótki ręczne paluszkami w ciemności w podskakującym tanku za każdym razem?

Wystarczą dwa spięte ze sobą troki, bo jeden może być za krótki. Ja bym tak zrobił w przypadku zerwania fabrycznego paska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.