Skocz do zawartości

IJN Mikasa 1:350 by Hasegawa


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
"stróżówkę" jak ją nazwałeś to chyba jeszcze mokrą fotografowałeś Jędrek

Już była sucha - maluję akrylami serii H Gunze i one po wyschnięciu mają właśnie taką półmatowa powierzchnię - mam nadzieję, że ostatnia warstwa czyli lakier mat zniweluja ten efekt

 

ale chyba nie masz na myśli Wariaga - zerknij tu - piękny okręt a i model Zvezdy ładniutki (i tańszy niż kolejna Hasegawa )Jędrek

Oczywiście, Wariag to niesamowity okręt - napewno znajdzie się również i u mnie A tak przy okazji, jak się prezentują wypraski Zwezdy tego i jemu podobnych okrętów? ... bo zastanawiam się nad stosownym zakupem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 406
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Już była sucha - maluję akrylami serii H Gunze i one po wyschnięciu mają właśnie taką półmatowa powierzchnię

wszystko jasne

A tak przy okazji, jak się prezentują wypraski Zwezdy tego i jemu podobnych okrętów?

Wariaga możesz spokojnie kupować, natomiast okręty typu Borodino to dawne formy Eastern Express i wymagają sporo modelarskiej pracy...

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okręty z tego okresu są ... piękne , mają to coś . Opracowanie Jędrka samo przez się skłania do zrobienia Variaga. Cieszy Marcin postęp w stoczni lecz czegoś mi brakowało do tej pory. Bulaje . Tylko nie mów , że pomalujesz czarną farbą. Nie dało by się ich nawiercić i od wewnątrz potraktować np. folią po starych zdjęciach RTG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Cieszy Marcin postęp w stoczni...

Dzięki, dzięki za słowa uznania, ale ten postęp to wykorzystanie świątecznej przerwy i kilku dni urlopu Od poniedziałku nie będzie pewnie już tak szybko...

 

...lecz czegoś mi brakowało do tej pory. Bulaje . Tylko nie mów , że pomalujesz czarną farbą. Nie dało by się ich nawiercić i od wewnątrz potraktować np. folią po starych zdjęciach RTG ?

Wiem, że bulaje to jeden z podstawowych elementów. który powinien trafić do waloryzacji, jednak w moim przypadku nieruszane bulaje pozostawiłem z premedytacją Ten model jest moim pierwszym po wielu, wielu latach, polem doświadczalnym i nie chciałem, dla swojego bezpieczeństwa zbyt mocno ingerować w przeróbki - żeby potem się nie okazało, że to wszystko mnie przerosło Jak już wspomniałem, jest to pierwszy model po długiej przerwie, w ogóle to pierwszy okręt , pierwsze malowanie aero , pierwsze blaszki , pierwsze doświadczenia z rozczieńczaniem farb, gruntowaniem, wash, farby dla plastyków W tym okręcie to praktycznie wszystko jest dziewicze Następny okrętn napewno będzie miał poprawione bulaje Nawiasem mówiąc, jurayahip, patent z folią RTG to bardzo ciekawy pomysł Postaram sie go wypróbować przy następnej okazji

 

A wracając jeszcze na moment do bulaji i malowania ich na czarny kolor... To napewno nie będą malowane na kolor czarny Uważam, że czysta czerń nie powinna występować w modelach waloryzowanych, a juz napewno nie w przypadku okrętów (jako kolor np.: na samochodach wystawowych to pewnie i tak ), ale wszędzie indziej to raczej jest niespotykana i wg mnie wygląda bardzo nierealistycznie. Jak w ostateczności będą się prezentowały bulaje to jeszcze nie wiem... może cośw odcieniach grafitu i granatu.. hmmm.... będę musiał coś pokobinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowanie z grafitem itp będzie chyba bardziej pracochłonne niż dobranie średnicy wiertła do średnicy bulaja i przewiercenie na wylot. Żeby wiertło było idealnie w środku otworu , trzeba na punktować ostrą igłą wtedy wiertło nie lata na boki i otwór wychodzi centralnie. Potem można zrobić walorkę imitując mosiężne ramy bulaja przy użyciu farby, nanoszonej wewnątrz otworu przy użyciu pędzla lub wykałaczki - przy minimalnej ilości farby na narzędziu. Pasek foli od wewnątrz to już pestka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

W sumie masz rację, ale... do bulaji w kadłubie już się nie dostanę, ponieważ wszystko zakryte przyklejonym pokładem. W nadbudówkach też już niebardzo się da, bo są już poobklejane blaszkami i cieżko nimi manewrować. Do tego trzeba by chyba nieco pocienić od środka ściany nadbudówek, żeby nie było efektu, że szyba "okienka" znajduje się pół metra wewnątrz ściany nadbudówki Na obecnym etapie to już chyba "pozamiatane". Troszkę żałuję, bo może rzeczywiście trzeba było się nimi zająć... No nic... Zdobyte doświadczenie napewno zaowocuje przy następnym modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Prac w stoczni ciąg dalszy...

 

Pod młotek poszły lampy sygnałowe w ilości 4 szt. Rozwiercona została płaszczyzna lustra... To narazie na tyle, póki nie pójdzie do przeszlifowania i gruntowania.

th_mikasa_60.jpg th_mikasa_61.jpg

 

Artyleria lekka kalibrów różnych... Dziubanina z likwidowaniem mikro-łączeń i nawiercaniem luf. Poniżej przedstawiciel (ten mniejszy - działka większego kalibru też już są nawiercone) w formie "przed" i "po" nawiercaniu:

th_mikasa_62.jpg th_mikasa_63.jpg th_mikasa_64.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyznać, że nawiercone sporo zyskują

 

Pod młotek poszły lampy sygnałowe w ilości 4 szt. Rozwiercona została płaszczyzna lustra

będziesz czymś wypełniał wnętrze?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
będziesz czymś wypełniał wnętrze?

Planuję wewnętrzną czaszę pomalować na ciemny kolor a później wgłębienie wypełnić kroplą CA - cóż, pierwsze takie doświadczenie Chciałbym, aby efekt był zbliżony do oryginalnego wizerunku (chociaż szare pokrycie kadłuba w moim przypadku będzie jednak ciemniejsze)

th_mikasa_66.jpg

 

Jakiej średnicy wiertła użyłeś, by nawiercić te działa?

To nie wiertło lecz igła... Otwory w lufach tych małych mają średnicę ok. 0,2 - 0,25mm Wiertłem byłoby cieżko to zrobić, a taka igła idealnie się do tego nadaje - ostra, nie ślizga się po powierzchni, ma skośne krawędzie, które zcinają plastyk jak wiertło - idealne narzędzie do takich mikroskopijnych nawierceń Dodam, że koncepcja ta urodziła się zupełnie przypadkiem... - bo akurat takie igły mam w swoim warsztaciku.

th_mikasa_65.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wewnętrzną czaszę pomalować na ciemny kolor a później wgłębienie wypełnić kroplą CA - cóż, pierwsze takie doświadczenie Chciałbym, aby efekt był zbliżony do oryginalnego wizerunku

 

Coś tu nie gra ? Jak może płaszczyzna lustra być ciemna ? Mi to wygląda na zamknięte żaluzje zaraz za szybą i stąd ten ciemny kolor. Po co wiec nawiercanie skoro szyba jest plaska

 

208e8adee6d0ab9c.jpg

 

Z drugiej strony widoczny reflektor nie przypomina części, nad którymi pracujesz

 

mikasa_61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Coś tu nie gra ? Jak może płaszczyzna lustra być ciemna ? Mi to wygląda na zamknięte żaluzje zaraz za szybą i stąd ten ciemny kolor. Po co wiec nawiercanie skoro szyba jest plaska

Oczywiście, my wiemy że w środku jest inaczej, jednak moim celem jest takie zrobienie detalu, żeby obserwator na modelu widzał to co widzi na oryginale. Stąd tez zmieżam do tego że płaszczyzna reflektora oczywiście będzie płaska ale żeby za tą powierzchnia był ciemy kolor - tak jak na zdjęciu. Nawiercenie po to, żeby kropla CA miała gdzie się pomieścić. Zapewne sa jeszcze inne patenty na osiągnięcie takiego efektu, chętnie cos zaciągne od innych Pierwszy reflektor w życiu może jednak będzie siejakoś przyzwoicie prezentował

 

Z drugiej strony widoczny reflektor nie przypomina części, nad którymi pracujesz

Ciężko jest stwierdzić, czy kształt, który proponuje Hasegawa jest odpowiednikiem z 1905 i czy widoczne na zdjęciu reflektory nie były już współczesnymi w chwili odrestaurowywania tego okrętu. Stąd też przyjąłem, że jak na pierwszy raz to nie będę wnikał zbyt mocno w historyczną realność poszczególnych części modelu, zważywszy na fakt deficytu, przynajmniej w moich zbiorach, autorytatywanych zdjęć czy planów z tego okresu.

 

W tej realcji stawiam przede wszystkim na poznanie technik, nabranie doświadczenia i zrobienie modelu tak, by prezentował się jak najlepiej - pomimo dużej jeszcze niewiedzy i małego doświadczenia w zakresie plastykowego modelarstwa redukcyjnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy zdecydujesz się na przeróbkę reflektorów ale trzeba by popatrzeć na historyczne zdjęcia i sprawdzić czy te na zdjęciu powyżej są oryginalne z epoki

 

EDIT: sam już do tego doszedłeś

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1904 roku ponoć wyglądało to tak

 

2aa0faec86c94478.jpg

 

Na Asahi tak:

 

a8a4487c303b1e5e.jpg

 

Na fotce Fuji widać, ze były one potężne

 

230431d0663b2118.jpg

 

Potężne i na szynach. Czy w modelu tez są te szyny na pomostach ?

 

Skąd Hasegawa wziela taki wygląd ? Chyba z takich rzutów bocznych

 

f36c3f14f56c1a1b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dzięki, okonek, za wstawki... Do tych zdjęć i zasobów jeszcze jakos wczesniej nie dotartłem Mam nadzieje że zbyt wielu watpliwych kwestii nie będzie A jesli chodzi o szyny pod reflektory to są na obu pomostach - dziobowym i rufowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze swej strony dodam iż nie do końca ufam wszelakim planom (chyba, że stoczniowym ) i rysunkom - to co na nich się znajduje traktuję poglądowo a potem i tak staram się konsultować z fotkami

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin zawsze możesz jeszcze polukać na angielskie okręty typu Royal Sovereign, na których wzorowano się budując Yashima i Fuji ale dając artylerie główna tak jak na Majestic-u oraz właśnie tym ostatnim bo na nim wzorowano już Shikishima, Hatsuse, Asahi oraz właśnie Mikasa. Te ostatnie cztery różniły się w zasadzie tylko ilością kominów, podziałem wewnętrznym i szczegółami opancerzenia.

 

PS: Coraz bardziej podoba mi sie temat.

Czas pomyśleć nad zakupem czegoś z tego właśnie okresu ale przeciwnej strony kurtyny. Jędruś co proponujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędruś co proponujesz

pomijając żywicę nie ma wielkiego wyboru więc jak mantrę powtórzę, że Wariaga bo ładny model (w stylu wypraski podobne np. do K-3), okręty typu Borodino też są ładne, choć modele wykonaniem już mniej ale że Ty się rzeźbienia w plastiku nie boisz to może któryś właśnie z nich

 

którego byś nie kupił to dodatki są już na rynku: do Wariaga blaszki (WEM, GMM i Flyhawk), były też drewniane cięte laserowo pokłady ale nie wiem czy dziś są do dostania; do Borodino są blaszki (WEM, GMM) i metalowe lufki BMK

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dzięki, okonek, za cene wskazówki Jak wykrzesam jakąś chwilkę, poszperam jeszcze po sieci w kontekście, o którym mówiłeś.

 

Coraz bardziej podoba mi sie temat

Przyznam, że rzeczywiście temat nabiera rozmachu i to chyba miło, bo do tej pory to w zdecydowanej większości "Modern Ship" lub "Famous Great Ship" Początki XX-go stulecia obfitowały w ogrom niezwykłych jednostek - teraz dopiero to zauważam, grzebiąć w bezmiarach internetu. Być może warto w przyszłości jakiś dział, poświecony temu, otworzyć lub konkurs Póki co, ja w swojej stoczni wytrwale walczę z flagową Mikasą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę ciekawych zapowiedzi okrętowych z tego okresu w swojej ofercie posiada Flagman ale czy się tylko na zapowiedziach nie skończy to ciężko powiedzieć, dobrze wystartowali ale od września żadnej aktualizacji w nowościach...

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • Super Moderator

witam po długiej, brakotwórczej przerwie - niestety sprawy codziennej rzeczywistości odsunęły mnie nieco od realizacji jakichkolwiek modeli ale wracam na linię frontu :-) Za parę chwil (dni) będzie można oglądać wznowienie relacji i dalsze postępy z prac nad piękną Mikasą :-)

 

Zapraszam do ponownego zasiadania w fotelach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.