Skocz do zawartości

Multiple Gun Motor Carriage M16. Jak zwykle skala 1/16


bigmodel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po wczorajszych ekscesach kiedy to wredna osłona wydechów w Tygrysku odmówiła współpracy i spadła na nią za to bardzo ciężka kara. Musiałem ochłonąć.

Wena twórcza na skale 1/35 opuściła mnie całkowicie.Mam nadzieje że wróci nie bawem.

 

A więc wybór padł na M-16 Trumpetera w 1/16.

Uszykowałem kwity w postaci:

 

Technical Manual

TM- 9-710 - Basic Half Track Vehicles ( White, Autocar, and Diamont T )

TM- 9-1710C - Chassis and body for Half Track vehicles

FM 4-157 - Antiaircraft Artillery Field Manual

 

R.P.Hunnicut - Half Track. A History of American Semi-Tracked Vehicles

Tankograd Technical Manuals No.6009 - US WW II Half Track - Cars M2, M2A1, M9A1 & Personnel Carriers M3, M3A1, M5, M5A1

Tankograd Technical Manuals No.6010 - US. WW II Half Track Mortar Carriers, Howitzers Motor Carriages & Gun Motor Carriages.

Od Acromy do Zwycięzcy - cz.8

 

 

Malowanie jedyne słuszne

Z 1.P.Art.Przeciwlotniczej.Lekkiej. 1.D.Panc - pojazd ogn. Wahla

 

Gdyby ktoś z kolegów miał jakieś materiały na temat 1.P.Art.Przeciwlotniczej.Lekkiej to był bym wdzięczny za pomoc.

 

 

Model Trąbki wygląda na wypraskach bardzo atrakcyjnie. Ale pierwsze przymiarki potwierdziły moje przypuszczenia. Bez wiaderka szpachli się nie obejdzie.

 

Rama skręcona na razie tylko na dwie śrubki. Część silnika już sklejona i po szpachlowana.

(Dolna i górna część silnika złożona na sucho)

 

AB1-3.jpg

 

AB2-3.jpg

 

ABSilnik.jpg

 

ABSilnik1.jpg

 

ABSilnik2.jpg

 

No cóż projekt zapowiada się raczej na dość długo. Bo z tego co widzę to pracy będzie od groma.

 

To na razie na tyle.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hehe, no to porównamy i wymienimy doświadczenia

Jakby co, to mam parę fotek szczegółów M16, które zrobiłem na ostatniej wystawie w Łodzi, bo akurat tuż koło mnie stał taki piękny egzemplarz . Co prawda ja skupiłem się na desce rozdzielczej i osłonach wizjerów (bo te zamierzam zrobić ruchome), ale kilka innych detali też jest.

 

Tak czy inaczej: powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej: powodzenia!

 

Przyda się

 

No cóż Tamiya to nie jest. Szpachla, pilnik i jazda.

 

Na razie zacząłem zabawę od ramy i silnika.

Pobawiłem się troszkę silnikiem, zmajstrowałem kabelki, poszpachlowałem część detali.

 

IMG_2467.jpg

 

IMG_2469.jpg

 

Na razie całość sobie schnie.

Będę poprawiał tylko to co najważniejsze. Resztę sobie odpuszczę.

Nie chce spędzić następnych 8 miesięcy nad modelem.

 

Cdn...

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Trąbki wygląda na wypraskach bardzo atrakcyjnie. Ale pierwsze przymiarki potwierdziły moje przypuszczenia. Bez wiaderka szpachli się nie obejdzie.

 

To było do przewidzenia...

 

Mógłbyś dać foto ramy przy pudełku od zapałek? Chciałbym zobaczyć jak duży ten model jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

To było do przewidzenia...

 

W porównaniu z modelami np - Verlindena w 1/15 to modele Trumpetera w 1/16 są idealnymi modelami pod każdym względem.

 

W porównaniu z T34 przy half tracku i tak zrobili spore postępy.

Wolę trochę poszpachlować niż robić np takiego half tracka od podstaw.

 

Jutro postaram się zrobić fotki ramy.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś dać foto ramy przy pudełku od zapałek? Chciałbym zobaczyć jak duży ten model jest.
Jeśli bigmodel nie ma nic przeciwko, to wrzucę fotkę M16 w porównaniu do innych modeli w 1:35 . A jeśli ma, to fotkę usunę z tego wątku

M16_ao.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duże, wole 1/35

 

Za duże, ja wolę 1/72 :]]]

 

Nie wiem jaki jest sens istnienia tej skali, trzy modele i półka zawalona,

a żeby takiego jescze realistycznie zrobić....to trzeba mieć wprost artystyczne zdolności......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli bigmodel nie ma nic przeciwko, to wrzucę fotkę M16 w porównaniu do innych modeli w 1:35 . A jeśli ma, to fotkę usunę z tego wątku

 

Ja nie mam nic przeciwko, zostaw ją Fajnie wygląda w pośród tych maleństw

 

Nie wiem jaki jest sens istnienia tej skali, trzy modele i półka zawalona,

a żeby takiego jescze realistycznie zrobić....to trzeba mieć wprost artystyczne zdolności......

 

Taki sam sens jak istnieje skali 1/72 czy 1/48.

Zależy kto co lubi.

Niestety skala 1/15-1/16 w naszym kraju jest mało popularna. Na zachodzie jest dużo popularniejsza.

 

Ja tam nie narzekam na brak miejsca na półkach

 

polka1.jpg

 

polka2i3.jpg

 

Jeszcze jedną półkę mam wolną , spokojnie ze 3 modele się na niej zmieszczą. A pewnie w między czasie z 1-2 modele znikną z półek.

 

Na koniec małe porównanie. W tle Sherman M4A2.III z Dragona w 1/35

 

IMG_2483.jpg

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W wolnych chwilach zrobiłem jeden wózek jezdny. Zrobiłem fakture odlewu, bo Trumpeterowi się zapomniało.

Imitacje faktury odlewu zrobiłem za pomocą szpachli i pędzelka.

 

IMG_2505.jpg

 

IMG_2504.jpg

 

Cdn za jakiś czas.

Trzeba pomału kończyć Tygryska.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

 

Czasu mało bo w nagrodę UP wysłał mnie na kurs. Więc się szkolimy

Od czasu do czasu coś z doskoku podłubie przy Tygrysku i Half Tracku.

 

Bawię się silnikiem, na razie wyszło mi coś takiego.

Część detali poskładana na sucho.

 

IMG_2513.jpg

 

IMG_2515.jpg

 

IMG_2519.jpg

 

I tył budy.

Po szpachlowałem otworki na śruby. Te śrubki uważam za totalny bezsens.

Połowy śrubek nawet nie będę montował.

Część podstawy pod pod km y złożona na sucho.

 

IMG_2521.jpg

 

IMG_2522.jpg

 

To na razie było by na tyle.

Cdn ....

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączając się do biadoleń o skalę nadmienię, że dzisiaj kolega dzikichomik pokazywał mi zdjęcia swoich modeli CZOŁGÓW w skali... 1/285!!! Wyobraźcie sobie tanki (z elementami fototrawionymi a co!) wielkości .... jednogroszówki! Co kto lubi.

 

Odnośnie 1/16 to uważam że jest to świetna skala dla modeli edukacyjnych albo muzealnych. Do domowego użytku to średnio moim zdaniem, no chyba że ktoś lubi i tak trzymać!

 

bigmodel: UP wysłał Cię na kurs? Chyba jako nauczyciela!

 

Dajesz dalej z tym "maluszkiem"!!!

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

bigmodel: UP wysłał Cię na kurs? Chyba jako nauczyciela!

Dajesz dalej z tym "maluszkiem"!!!

 

Chciałbym, ale niestety nie na taki kurs mnie wysłali.

Niestety kryzys dopadł i mnie. Więc wysłali mnie na kurs Efektywnego poszukiwania pracy.

Mam nadzieje że sytuacja z pracą się zmieni na lepsze w miarę szybko.

Ogólnie jestem dobrej myśli

 

Wracając do maleństwa, to powoli dajemy do przodu.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

 

Powoli walczę z komorą silnika i ze zderzakiem. Zmontowałem ściankę działową silnika.

Zacząłem naklejać nity i śruby na zderzak.

 

 

AB2884.jpg

 

AB2876.jpg

 

Rura wydechowa

 

AB2890.jpg

 

AB2879.jpg

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, silnik całkiem nieźle Ci wyszedł . I przyznać muszę, że mnie zmobilizowałeś i już drugi dzień siedzę nad silnikiem w swoim M16, może jutro wrzucę fotki, ale to dopiero jak będę zadowolony z efektów.

Ale przy okazji mam jedno pytanie, do Ciebie ale i do większości modelarzy: dlaczego zawsze robicie kolektory i rury wydechowe całkowicie pokryte rdzą? Nie jestem modelarzem ani zawodowym ani konkursowym, robię to tylko dla frajdy, więc pewnie nie rozumiem wielu tajników modelarstwa. Może więc zupełnie zardzewiały wydech to taki umowny wymóg w modelarstwie? Sorki za to pytanie, ale dla mnie taki wydech jest kompletnie nienaturalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolektor będzie przyciemniany.

Kolor rdzy to powiedzmy podkład, na który pójdzie ciemny syf. Choć rozważam przemalowanie go.

Na zdjęciach H-T z CD-20. TOADMAN'S M16 MGMC PHOTO DETAIL CD.

Kolektor jest jasno szary z ostrym rdzawym nalotem.

 

Odnośnie rury wydechowej to wzorowałem się na zdjęciach Walk Around do M16 ze stronki Military Modelinga oraz na swoich fotkach.

 

AB21.jpg

 

AB22.jpg

 

AB23.jpg

 

I cieszę się że Cię zmobilizowałem do prac. Nie będę przynajmniej sam robił half tracka

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nadmierne ilości rdzy to efekt wzorowania się na zdjęciach zachowanych egzemplarzy, czasem nie odrestaurowanych no i jednak posuniętych mocno w latach. W roku - powiedzmy - 1944 były to w większości "nówki sztuki nie śmigane" i po prostu nie było dość czasu, aby np. układ wydechowy lub kolektor aż tak bardzo zardzewiały. Ja tam ich aż tak nie traktuję, niezależnie od tego, czy to się potem komu podoba czy nie. Po prostu wiem (z pierwszej ręki, z opowiadań rodzinnych) że w czasie wojny pojazdy traktowano nieco inaczej niż nam się wydaje dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może Koledzy jakieś sugestie odnośnie wydechu i kolektora.

O zdjęcia nypel nówek, nie śmiganych bardzo ciężko.

Jak to mogło wyglądać jako nypel nówka mało śmigana.

 

Robie pojazd który był używany od ok 6 miesięcy. Czyli troszkę już po przejściach frontowych.

 

Wszelkie sugestie mile widziane.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo właśnie w tym jest problem, bazujemy na fotach sprzętu, który ma ponad 60 lat... Jeszcze o ile z samą rurą wydechową mógłbym się trochę zgodzić, bo to cienka blacha była, ale już z kolektorem nie, były żeliwne i dość grube. Pół roku to trochę mało żeby rdza tak złapała, więc rura wydechowa może mieć delikatny nalot, ale bardziej się przepalała blacha niż rdzewiała. A co do kolektora to podrzucam tak na szybko fotkę mojego Dodge'a, kolektor słabo widoczny, ale daje pojęcie o stopniu zardzewienia. Dodam tylko, że jest to raczej kolektor oryginalny, czyli 66-letni, a nawet jeśli nie, to w moim posiadaniu samochód jest od ponad pół roku i te pół roku temu kolektor wyglądał tak samo:

PICT0042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę przemalowałem kolektor.

Pomalowałem go kolorkiem Natural Gray H 53 Gunze i przetarłem rdzą.

 

IMG_2892.jpg

 

IMG_2895.jpg

 

Przy okazji pomalowałem wózek jezdny i złożyłem na sucho.

 

IMG_2897.jpg

 

IMG_2902.jpg

 

Rurę od wydechu zostawiam jak jest, kolektor tylko później delikatnie przyciemnie.

 

To by było na razie na tyle.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.